Adamko Ágh

Rehabilitácia vo Varšave ma môže vrátiť späť do života

Volám sa Adamko Agh, mám 5 rôčkov a bojujem ako lev už od narodenia. Cesta na tento svet nebola vôbec jednoduchá, pôrod bol veľmi komplikovaný pre mňa aj maminku. Akonáhle som uzrel svet, tak som nezakričal. Bol som napojený na T-spojku, zle som sa nadýchol, mal som modré ručičky aj nožičky. Bol som slabý, kvôli hypotónii svalstva som už od svojich štyroch mesiacov každučký deň cvičil s maminkou Vojtovu metódu. Pri prehliadkach na kardiológii mi postupne diagnostikovali šelest na srdiečku, preto som musel do nemocnice v NÚDCH, kde ma sledovali. Diagnostikovali mi rozšírenú idiopatickú dilatáciu pľúcnice. V dvoch rôčkoch som zabudol zázračné slovíčka ,,mama a tata“, prestal som úplne bľabotať a rozprávať, čo bolo pre rodinu veľmi ťažké. V troch rôčkoch mi detský autizmus bohužiaľ potvrdili. Stratil som očný kontakt. Nekomunikujem s okolím, bojím sa hluku, nezapájal som sa do aktivít s deťmi v škôlke. Neviem povedať čo ma bolí, často plačem, kričím, keď mi niekto nerozumie, keďže neviem vyjadriť čo chcem. Neviem vyhodnotiť nebezpečenstvo. Pre moju rodinu sa začal kolotoč vyšetrení – ušné, očné, psychologické, logopedické, genetické, metabolické, psychiatrické, imunologické a alergiologické, kardiologické aj neurologické. Na mozgu mi magnetickou rezonanciou zistili nález – zhrubnutú cievu v mozgu ,,fistulu“, ktorú mi minulý rok operovali v Centre Intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby. Zabránilo sa tým možnej mozgovej príhode. Bojujem ako lev a nevzdávam sa!!!  Nevzdávajú to ani mamina a tatino, chodia so mnou na vyšetrenia a terapie – ABA, senzomotorické cvičenia, hipoterapiu, ktorú mám veľmi rád. Nedávno som absolvoval liečbu v zahraničí, na súkromnej klinike vo Varšave.

Aby toho nebolo málo, práve tam mi zistili pritlačenie krčného stavca k lebke, čo mi spôsobuje neokysličenie mozgu a množstvo ďalších zdravotných komplikácií. No bojujem ďalej.

Rehabilitácia je však pre moju rodinu veľmi finančne náročná. Náklady jednej 10 dňovej rehabilitácie sú okolo 2500 eur a je potrebné podstupovať ju počas roka opakovane. Keďže moja mamina je na rodičovskej, pretože mám aj mladšieho súrodenca, bračeka, pre rodinu je ťažké utiahnuť všetky náklady a zvládať aj finančne drahé terapie a rehabilitácie, hradiť si náklady na cestovanie za lekárom, na terapie, rehabilitácie, náklady na špeciálnu bezlepkovú stravu.  Na klinike sú skvelí špecialisti a rehabilitáciami sa mi snažia pomôcť, aby sa mi správne prekrvoval mozog. Vhodnými technikami sa snažia zlepšiť stav aj takých malých detičiek ako som ja a dávajú nám nádej na plnohodnotný život.

Preto budem veľmi vďačný, ak mi pomôžete, aby som sa dostal na tieto rehabilitácie, ešte kým sa mi dá pomôcť. Chcem urobiť ďalšie pokroky, začať vnímať okolie a raz povedať rodine, rodičom a bračekovi, ako ich mám veľmi rád a vám všetkým, ktorí mi budete držať palce, raz vysloviť veľké ,,ĎAKUJEM“. Keďže terapie musím absolvovať niekoľkokrát týždenne a rehabilitačné pobyty niekoľkokrát do roka, akákoľvek podpora mi pomôže k cieľu a ja nestratím nádej bojovať. Kde je vôľa , tam je cesta a tam je aj moja nádej. Ďakujem všetkým z celého srdiečka.

S láskou Adamko

  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Kučák Ľubomír
Voržáčková Sabina
Lukáš Kubovič
Zille Mátyás
Veselska Nikol
Timotej Baláž
Renáta Húšťavová
David Gabris
Nikoleta Sarvašová