Sebastián a Adrián Kromkovci

Rehabilitácie nám pomôžu postaviť sa na nožičky!

Ako mladý manželský pár sme sa veľmi tešili na naše prvé dieťatko. Prekvapením však pre nás bolo, keď nám oznámili, že budeme mať dvojičky. Tehotenstvo prebiehalo bezproblémovo a na našich chlapcov sme sa veľmi tešili, keď odrazu, v 30.týždni nastal zvrat. Kvôli silným bolestiam som s manželom išla na pohotovosť, odkiaľ ma rovno poslali do okresnej nemocnice. V nemocnici sa snažili ešte pôrod zdržať, aby stihli detičky aspoň trošku pripraviť na to, že prídu na svet a aby boli pľúcka pripravené. Žiaľ, nepodarilo sa to podľa očakávaní, a lekári museli okamžite vykonať sekciu. Chlapci boli umiestnení na JIS  pre predčasniatka. Keďže pľúcka neboli dostatočne vyvinuté, museli byť okamžite napojení na pľúcnu ventiláciu. U oboch chlapcov došlo k nedostatku kyslíka pri pôrode a rovnako ku krvácaniu do mozgu 2. stupňa.

Keď mali chlapci rok, diagnostikovali im DMO – spastickú kvadruparézu. Doma sme usilovne cvičili a raz týždenne navštevovali fyzioterapiu a ergoterapiu. Dvakrát sme absolvovali intenzívny rehabilitačný pobyt v detskom centre v Mníchove. Chlapci stále napredovali, hoci milimetrovými krôčikmi. V januári 2016 sme po prvýkrát absolvovali intenzívne rehabilitácie a po usilovne odcvičenom pobyte sa dostavili aj pre nás neuveriteľné výsledky. Sebastianko, ktorý bol v dvoch rokoch ležiaci, sa naučil držať hlavičku a v polohe na brušku sa začal plaziť aj jeho braček Adrianko. Po druhom rehabilitačnom pobyte sa zlepšilo u Sebastiánka držanie tela, chrbátik sa spevnil a aj opora na ručičkách sa zlepšila. Adriánko začal štvornožkovať a dokonca  sa sám posadil. Pre nás sú to neskutočné pokroky, ktoré nám dodávajú silu bojovať ďalej a nevzdávať to. Chlapci sú vo vývoji oproti rovesníkom pozadu, ako motoricky, tak aj mentálne, ale sú šťastní a každý deň si užívajú naplno. S radosťou a veselým smiechom sa tešia, keď vidia svojich kamarátov šantiť a naháňať sa a my veríme, že vďaka intenzívnym rehabilitáciam sa na nožičky postavia.

  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory v €

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.