Danka Palidrabová

Mechanický vozík pre kvalitnejší život

Volám sa Danka Palidrabová. Na svet som prišla 7.8.1992 ako šieste dieťa svojim rodičom, spolu so mnou sa narodila aj moja sestra Janka. Keďže sme sa „rozhodli“ narodiť predčasne, a to už v 29. týždni tehotenstva, nezostalo to bez následkov. Janka svoj boj o život po 3 mesiacoch prehrala. A ja som pri prevoze zo svidníckej nemocnice do Prešova prekonala krvácanie do mozgu, čo mi spôsobilo DMO – spastickú kvadruparézu.

Po narodení nastal kolotoč cvičení, operácií a liečení, napr. v Kováčovej. Do škôlky, základnej školy a SOŠ bez maturity som chodila v Košiciach a tie sú od môjho trvalého bydliska Stropkov vzdialené cca 100 kilometrov.

Okrem vzdelania som sa tam naučila komunikovať, nebojím sa povedať svoj názor a stáť si za ním, dostatočne som sa osamostatnila. Mojim cieľom však bolo dosiahnuť stredoškolské vzdelanie s maturitou. Preto som v roku 2012 nastúpila na štúdium na Spojenej škole vo Svidníku, kde sa mi úspešne podarilo vyštudovať odbor obchodná akadémia, a ukončiť stredné odborné vzdelanie maturitnou skúškou v máji 2016. Od ukončenia školy si priebežne hľadám primeranú prácu, žiaľ, mám osobný pocit, že s touto diagnózou je to nemožné.

V súčasnosti sa o mňa stará mamka aj so súrodencami, ktorí nám pomáhajú v domácnosti. Rodina mi pomáha a podporuje ma, aby som viedla čo najkvalitnejší a plnohodnotný život. Okrem nich mi pomáha v každodenných činnostiach aj osobná asistentka Majka. Spolu sa venujeme rôznym činnostiam, napr. pečeniu medovníkov, dúfam, že časom sa budeme venovať aj vareniu, chodíme spolu na nákupy, náučné prechádzky, napr. do prírody. Venujeme sa aj tvorivej činnosti ako je výroba darčekových krabičiek, tašiek, obálok, aktuálne aj šitím ochranných rúšok, ktorými potom poteším svojich blízkych a priateľkov pri rôznych sviatočných príležitostiach ako sú napr. narodeniny.

Invalidný vozík pre mňa znamená to, čo pre zdravých ľudí topánky. Nosí ma minimálne 12 hodín denne. Potrebujem nový mechanický invalidný vozík od firmy LETMO, ku ktorému je pre mňa nevyhnutná aj špeciálna vystužená opierka chrbta, pretože nedokážem sedieť sama bez opory. Vozík, ktorý v súčasnosti každodenne používam, je už osem rokov starý a značne opotrebovaný. Keďže momentálne nenavštevujem žiadny denný stacionár ani školu, mám problém si nový vozík zaobstarať cez príslušné inštitúcie. Veľmi by mi pomohol Váš finančný príspevok vo výške 1 000,- Eur na zakúpenie nového mechanického vozíka, ktorý si z môjho dôchodku nedokážem sama zakúpiť. Celková hodnota vozíka môže byť až 1 800,- Eur, zvyšok sumy by som si vedela dofinancovať z 2% z daní za rok 2019 a zo zbierky „Ľudia ľuďom“.

Za každý váš finančný dar a 2% z dane Vám z celého srdca ďakujem.

  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Veselska Nikol
Timotej Baláž
Alex Kiss
Renáta Húšťavová
Angelovičová Nina
David Gabris
Adam Agh
Pfeifferová Michaela
Nikoleta Sarvašová
Marek Čižmár
Sophia Tichá
Mišeje Martin
Maxim Bereš
Dominik Gajdoš
Viktor Pamula
Viktor Vicena
Natalia Moravčíková
Sofia Lipová
Frano Matias