Danka Palidrabová

Vozík a chodítko pre kvalitnejší život

Volám sa Danka Palidrabová. Na svet som prišla 7.8.1992 ako šieste dieťa svojim rodičom, spolu so mnou sa narodila aj moja sestra Janka. Keďže sme sa „rozhodli“ narodiť predčasne, a to už v 29. týždni tehotenstva, nezostalo to bez následkov. Janka svoj boj o život po 3 mesiacoch prehrala. A ja som pri prevoze zo svidníckej nemocnice do Prešova prekonala krvácanie do mozgu, čo mi spôsobilo DMO – spastickú kvadruparézu.

Po narodení nastal kolotoč cvičení, operácií a liečení, napr. v Kováčovej. Do škôlky, základnej školy a SOŠ bez maturity som chodila v Košiciach a tie sú od môjho trvalého bydliska Stropkov vzdialené cca 100 kilometrov.

Okrem vzdelania som sa tam naučila komunikovať, nebojím sa povedať svoj názor a stáť si za ním, dostatočne som sa osamostatnila. Mojim cieľom však bolo dosiahnuť stredoškolské vzdelanie s maturitou. Preto som v roku 2012 nastúpila na  štúdium na Spojenej škole vo Svidníku, kde sa mi úspešne podarilo vyštudovať odbor obchodná akadémia, a ukončiť stredné odborné vzdelanie maturitnou skúškou v máji 2016. Od ukončenia školy si priebežne hľadám primeranú prácu, žiaľ, mám osobný pocit, že s touto diagnózou je to nemožné.

V súčasnosti sa o mňa stará mamka aj so súrodencami, ktorí nám pomáhajú v domácnosti. Rodina mi pomáha a podporuje ma, aby som viedla čo najkvalitnejší a plnohodnotný život. Okrem nich mi pomáha v každodenných činnostiach aj osobná asistentka Majka. Spolu sa venujeme napr. pečeniu medovníkov, dúfam, že časom sa budeme venovať aj vareniu, chodíme spolu na nákupy, náučné prechádzky, napr. do prírody. Venujeme sa aj tvorivej činnosti ako je napr. výroba darčekových krabičiek, tašiek, obálok, ktorými potom poteším svojich blízkych a priateľkov pri rôznych sviatočných príležitostiach ako sú narodeniny, Vianoce a pod. Som povzbudená z radosti obdarovaných ľudí týmito výrobkami a preto ma to motivuje, aby som sa tento rok skôr pripravila na vianočné sviatky a mohla aj iným ľuďom ponúknuť svoje výrobky, vianočné dekorácie za dobrovoľný príspevok na miestnych vianočných trhoch. Získané peniažky z tohto predaja, ale aj z darovania 2% z dane by som chcela investovať do kúpy elektrického invalidného vozíka QUICKIE F35 od firmy Letmo, ktorý stoji 2 490,84 €. Tento typ vozíka mi veľmi vyhovuje a to hlavne z dôvodu, že sa dá pomerne ľahko poskladať a následne prevážať v osobnom aute na to prispôsobenom. Tento typ vozíka už 7 rokov používam a je využitý nie na 100 % ale na 1000 %. Dáva mi pocit slobody, dokážem ísť na prechádzku, na stretnutia s priateľmi alebo aj na nákup so sprievodom príbuzných alebo osobnej asistentky. Je to veľká pomoc aj pre nich, pretože si neviem predstaviť, ako by mňa, dospelú ženu, tlačili na mechanickom vozíku. Elektrický vozík pri každodennom využívaní je značne opotrebovaný: 2-krát bol vymenená baterka a motor už pomaly vypovedá svoju službu. Vozík už nie je spoľahlivý a hlavne sa bojím ísť na ňom na dlhšie trasy, aby som niekde neostala stáť.

K fyzickému zlepšeniu zdravotnému stavu a posilňovaniu svalov na nohách by mi pomohlo aj zakúpenie chodítka GRILLO4 od firmy TRULIK, ktorého cena sa pohybuje okolo 4 000,- €.

Za každý váš finančný dar a 2% z dane Vám z celého srdca ďakujem.

  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Timotej Baláž
Alex Kiss
Renáta Húšťavová
Angelovičová Nina
David Gabris
Adam Agh
Pfeifferová Michaela
Nikoleta Sarvašová
Marek Čižmár
Sophia Tichá
Mišeje Martin
Maxim Bereš
Dominik Gajdoš
Viktor Pamula
Viktor Vicena
Sofia Lipová
Frano Matias