Danka Palidrabová

Rehabilitácie v Centre Svetielko

Volám sa Danka Palidrabová a mám 24 rokov. Prišla som na svet ako šieste dieťa, spolu so mnou moja sestra Janka. Keďže sme sa „rozhodli“ narodiť predčasne, nezostalo to bez následkov. Janka svoj boj o život po 3 mesiacoch prehrala. A ja som pri prevoze zo svidníckej nemocnice do Prešova prekonala krvácanie do mozgu, v dôsledku toho verdikt lekárov pre mňa znel: DMO – spastická kvadruparéza.

Od narodenia so mnou rodičia cvičili „Vojtovu metódu“, absolvovala som aj operáciu nôh a očí, mnoho liečení v Kováčovej. Keď nastal čas nástupu do školy, rodičia mali čo robiť, aby mi našli vhodnú školu. Keďže v tom čase ešte nebolo možné integrovať deti do bežných škôl, ako šesťročná som nastúpila do školy do Košíc vzdialených od môjho trvalého bydliska približne 100 kilometrov. Ja si myslím, že to bolo veľmi správne rozhodnutie, pretože tam som sa dostala do kolektívu detí s podobnou alebo rovnakou diagnózou, spoznala som deti, ktoré tiež každodenne používali invalidný vozík či barle. Tam som sa naučila komunikovať, nebojím sa povedať svoj názor a stáť si za ním a dostatočne som sa osamostatnila. Vďaka dlhoročnému školskému pobytu som si našla aj priateľov, s ktorými som v kontakte dodnes. V Košiciach som navštevovala škôlku, základnú aj strednú školu bez maturity, ktorú som ukončila výučným listom. To ma však neuspokojilo, preto som si zaumienila, že sa pokúsim o štúdium na nejakej strednej škole. Dnes môžem z hrdosťou povedať, že som v máji 2016 maturitnou skúškou úspešne ukončila štúdium na Spojenej škole vo Svidníku – študijný odbor obchodná akadémia.

Ďalší životný cieľ sa týka môjho zdravotného stavu, a to naučiť sa „štvornožkovať“ , aby som sa mohla na zemi hrať so svojim neterami a synovcami. Dozvedela som sa o možnosti rehabilitácie, ktorá by mi mohla k tomu dopomôcť. Zistila som, že „Centrum Svetielko“ v Prešove poskytuje takúto rehabilitáciu. Pre mňa to znamená nádej, avšak táto liečba nie je zadarmo. Za dvojtýždňový pobyt s rehabilitačnými procedúrami je potrebné zaplatiť 780 Eur. Poberám invalidný dôchodok a momentálne som doma. Snažím sa nájsť si prácu, ale v našom regióne je  to veľmi ťažké. V Centre Svetielko som už takýto pobyt absolvovala v júni 2016. Žiadaný zázrak sa síce nestal, ale začala som používať svaly, ktoré som predtým nepoužívala. Okrem DMO mi bola v 10. rokoch diagnostikovaná aj astma. Jednou z procedúr vo Svetielku je oxygenoterapia, ktorá mala na mňa priaznivé účinky. Tento rehabilitačný pobyt by som si chcela zopakovať znova, avšak moja finančná situácia mi to nedovoľuje.

Obraciam na Vás s nádejou a úprimnou prosbou o finančnú podporu a pomoc. Vopred Vám chcem zo srdca POĎAKOVAŤ za Vašu štedrosť.

  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory v €

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.