Dominika Dršková

Dominika potrebuje k navráteniu zdravia rehabilitácie

Volám sa Dominika Dršková, narodila som sa 28.12.2014 ako vytúžené zdravé bábätko. Pekne som sa vyvíjala a rástla podľa tabuliek. Chodiť som začala pred dovŕšením prvého rôčika. Bola som proste ZDRAVÉ dievčatko.

Náš život sa zrazu v jednej sekunde otočil úplne naruby. Pomaly sa blížili tretie narodeniny a ja som sa tešila na nástup do materskej škôlky. Pred nástupom som bola trochu chorá a brala antibiotiká, ale choroba ustúpila a ja som nastúpila do škôlky.

V škôlke som však strávila len dva týždne, keď sa zrazu stalo to, čo nikto nikdy nečakal. Dostala som teploty a tak ma maminka nechala doma. Keďže moji rodičia obaja chodili do práce, starali sa o mňa starí rodičia. Všetko sa to stalo 16. februára 2018 v piatok. Mamina s tatinom v práci a ja v posteli, aby som vyležala chorobu. Ako sa blížil príchod mojich rodičov, zvyšovala sa mi teplota. Prestala som jesť, piť, zvracala som, bola som malátna a zdalo sa mi, akoby na mňa padal celý svet. Prvý prišiel domov tatino. Už v jeho prítomnosti som dostala prvý febrilný kŕč, ktorý prešiel. Keď však prišla mamina, veľmi sa preľakla, pretože som dostala druhý febrilný kŕč, ktorý nemal konca, všetci sa báli, že zomriem. Rýchlo sme nasadli aj s dedkom do osobného auta a doslova leteli na pohotovosť, pretože som vôbec nereagovala, bola som celá v kŕčoch a strašne slabo som dýchala. Keby sme čakali na sanitku, tak tu dnes asi nie som. Doslova som utiekla hrobárovi z lopaty. V nemocnici sa o mňa ihneď postarali. Dali mi lieky na uvoľnenie kŕčov a zníženie teploty. No ja som stále nereagovala a ani som sa nepreberala. To sa lekárom nepozdávalo, tak nás urgentne sanitkou prevážali do nemocnice na Kramáre v Bratislave na ARO. Nikto ani len netušil, čo sa so mnou deje. Robili mi všetky možné vyšetrenia a až lumbálnou punkciou zistili, že moje telíčko napadol vírus chrípky A H1N1 tzv. prasacia chrípka. Na ARE som strávila desať dní. Týchto desať dní bolo pre moju rodinu najhorších desať dní v živote. Keďže som mala oslabenú imunitu, vírus sa dostal k môjmu mozgu. Poškodená bola jeho polovica a to spôsobilo, že som upadla do bezvedomia. Chvalabohu moje ostatné orgány fungovali a nemusela som byť pripojená na iné prístroje. Vďaka nasadenej liečbe sa podarilo túto chrípku poraziť a previezli ma na neurológiu v tej istej nemocnici.

Aj keď som chrípku porazila, zostala som nehybne ležať na posteli a upadla som do bdelej kómy, mala som ochrnuté dolné aj horné končatiny. Potravu, pitie a lieky som prijímala cez sondu, bola som plienkovaná. Po prevoze na neurologické oddelenie ihneď prišla za mnou moja maminka. Od prvej chvíle, ako za mnou prišla, sme bojovali. Bola pri mne vo dne v noci. Hovorila na mňa, púšťala mi moje obľúbené pesničky a rozprávky, ukazovala mi fotky, doniesla mi moje obľúbené hračky . Postupne som začala reagovať. Vzhľadom na to, že som mala neustále zavedenú kanilu a bola som sondovaná, bolo to dosť komplikované. Postupne ma začala brať na ruky, chodila so mnou po izbe a ukazovala mi cez okno, čo sa dialo vonku. Museli sme spolu absolvovať všetko ako od malého dieťaťa. Denne chodila za mnou teta z rehabilitačného, aby maminke ukázala, čo všetko má so mnou robiť. Postupne sme dosiahli, že som pootočila hlavičkou, začala hýbať nôžkami a ručičkami, aj keď len po malých krôčikoch. Môj stav sa zlepšoval zo dňa na deň. Na neurológii sme strávili 20 dní. Postupne som sa dostala z bdelej kómy. Keď som bola stabilizovaná, boli sme prepustené do domácej liečby. Odchádzala som v náručí môjho dedka, síce som nechodila a nerozprávala, no išla som konečne domov.

Doma sme strávili dva týždne. Po schválení kúpeľov v Kováčovej sme nastúpili na mesiac na liečenie. Po dvoch týždňoch v kúpeľoch sa stal doslova zázrak. Počas toho ako som plávala s maminkou v bazéne som zrazu po nej začala opakovať pesničku, čo mi spievala. Postupne som začala rozprávať. Mamine v tej chvíli vyhŕkli slzy šťastia. A druhým zázrakom, ktorý sa stal v Kováčovej bolo, že som začala chodiť za ruky. Moja chôdza bola neistá, no akonáhle som zistila, že môžem chodiť, už som nechcela sedieť v kočíku. Z Kováčovej sa vrátilo úplne iné dievčatko.

Moja reč ešte nie je dokonalá, je ešte trochu ťahaná. Môj mozoček pracuje skvele a moja slovná zásoba je pestrá a ja bez problémov komunikujem. Zapamätať si básničku či nejakú pesničku, nie je pre mňa problém. Maminka sa koľkokrát čuduje, keď použijem nejakú frázu alebo slovíčko.

Neustále som v neurologickom sledovaní. Ako diagnózu mám v karte uvedené akútna hemoragická encefalomyelitída stav PO a spastická kvadruparéza s pravostrannou prevahou v neprospech na HK. Po čase sme zistili, že v spojitosti s touto chorobou sa mi zhoršil zrak. Na jedno očko som videla dokonca dvojmo. Od mája tohto roka nosím dioptrické okuliare, vďaka ktorým vidím lepšie. Poctivo absolvujem kontroly u očného lekára.

Neurológovia odporúčajú neustále rehabilitácie. Keďže tieto rehabilitácie sú veľmi drahé a zdravotná poisťovňa na ne neprispieva, moji rodičia robia všetko preto, aby som ich mohla absolvovať. Odkedy chodím na rehabilitácie, zlepšila sa stabilita môjho telíčka, posilnili moje svaly, zlepšila sa moja jemná aj hrubá motorika. Som samostatnejšia a dokážem už opäť pobehnúť a tancovať. No neustále potrebujem niečo zdokonaľovať. Som bojovníčka a verím, že postupom času bude to, čo sa mi stalo, už iba zlou spomienka a ja budem opäť zdravé dievčatko ako predtým.

Teším sa opäť do škôlky medzi svojich rovesníkov. Doktori povedali, že je veľký predpoklad, že bude opäť všetko v poriadku. Verím, že sa nájdu ľudia, ktorí prispejú na moju liečbu a umožnia mi tak absolvovať ďalšie a ďalšie rehabilitácie v skvelom centre Possibilitas.

Sme vďační za každý príspevok.

ĎAKUJEME!

  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Dominika Dršková

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Veselska Nikol
Timotej Baláž
Alex Kiss
Renáta Húšťavová
Angelovičová Nina
David Gabris
Adam Agh
Pfeifferová Michaela
Nikoleta Sarvašová
Marek Čižmár
Sophia Tichá
Mišeje Martin
Maxim Bereš
Dominik Gajdoš
Viktor Pamula
Viktor Vicena
Natalia Moravčíková
Sofia Lipová
Frano Matias