• Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory v €

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Erika Kostová

Potrebuje upravené auto

Volám sa Erika Kostová, mám 35 rokov a pochádzam z malej dedinky Kurov v okrese Bardejov, kde žijem s rodičmi. Od narodenia mám diagnózu SMA – spinálna svalová atrofia. Túto chorobu spôsobuje gén, ktorý v tele chýba, a tak sa človeku nevyvíja svalstvo a časom sa aj to, ktoré má, rozpadá. Človek je odkázaný na vozík, na pomoc druhých ľudí a prístrojov.

Od ranného detstva som na vozíčku. No napriek tomu som sa nikdy nevzdala snov a tešila sa zajtrajšku. Keďže som z dediny a naša škola je vysoko na kopci, rodičia ma nevládali denne tlačiť, chodili preto učitelia k nám a ja som s Božou pomocou skončila základnú školu. Začala som si kresliť farbičkami, ceruzkami, neskôr suchým pastelom, uhlíkom. Dokázala som robiť svojimi výtvormi radosť sebe, ale aj druhým, ktorým som obrázky podarovala, či dokonca za symbolickú sumu predala. Moja sestra písala rozprávky, ja som ich ilustrovala a za pomoci dobrých ľudí nám vyšli dve rozprávkové knižočky, ROZPRÁVKOVÉ VŠELIČO NA DOBRÚ NOC – 2005, ZVIERACIE VŠELIČO NA DOBRÚ NOC – 2007. Tretej sa už sestra nedožila, tiež mala SMA a zomrela ako 31-ročná. Tak som knižku STRATENÝ PRINC s pomocou Organizácie Musculárnych Dystrofikov (OMD) a SR vydala v roku 2014 na jej pamiatku.

Posledné roky sa venujem šachu, hrám za BŠK-Bardejov 4. ligu. Veľa to pre mňa znamená, byť medzi ľuďmi, no kvôli cestovaniu môžem hrávať len domáce zápasy. Nebyť mojich rodičov, ktorí sa mi vždy snažili vo všetkom pomôcť a dodnes je to tak, sedela by som len doma. No rodičia už majú svoje roky a život začína mať pre mňa mnohé obmedzenia, najmä čo sa týka cestovania, pretože ma treba vziať na ruky, preložiť do auta a zase naspäť. Keďže používam elektrický vozík, je to o to ťažšie. Vozík má cca 120 kg a auto naň si musím vždy len požičať. Moja asistentka má vodičský preukaz, no nevládze ma do auta prekladať a tak to ostáva na otcovi. 

V živote by mi veľmi pomohlo upravené auto. No je potrebné, aby som do kúpy auta polovicu doložila z vlastných peňazí, rovnako tak aj do jeho úpravy, a to si nemôžem ja ani moji rodičia dovoliť. 

Prosím, pomôžte mi, ak môžete. Za akúkoľvek sumu vopred ďakujem. Erika