Imko a Ella Marcinovci

Rehabilitácie a pomôcky

Imko                                                                                                                                                               

Imrich, alebo ako ho my doma  voláme Imko. 14-ročný chalan, šiestak na ZŠ v Prešove, integrovaný v bežnej triede, usmievavý, kamarátsky, trpezlivý, snaživý, usilovný, so začínajúcou pubertou, s detskou mozgovou obrnou a postihnutými všetkými štyrmi končatinami. Narodil sa predčasne v 33. týždni s hmotnosťou 1850 g. Museli sme sa vysporiadať s množstvom kontrol, operácií, odborných vyšetrení a dennodennou rehabilitáciou. Nôžky nahradil kamoš vozík. Imko to zvláda s úsmevom na tvári, aj keď toto všetko nie je pre neho ľahké. Čas, ktorý sme obetovali pre zlepšenie kvality Imkovej budúcnosti sa zúročil a v dnes už s výraznou pomocou urobí pár krokov.

Ella                                                                                                                                                                 

Drobček, ktorý sa narodil príliš skoro. Prišla na svet 11. júna 2012 sekciou z druhého tehotenstva v 29. týždni s váhou 960 g a 39 cm. Na druhý deň po narodení hrozilo, že jej praskne pravá strana pľúc, našťastie sa tomu chirurgicky zabránilo. Učili sme sa pomaly prijímať materské mlieko. Po troch mesiacoch sme šli domov. Kolotoč lekárskych vyšetrení, preventívnych kontrol a dennodenných rehabilitácií sa rozkrútil. Každý deň nám priniesol niečo nové, krásne.

  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory v €

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Ella pekne priberala, motoricky napredovala korigovaným vekom, a aj mentálne dozrievala. V čase, keď už zvládala hravo sa pretočiť z bruška na chrbátik a aj späť, dostať sa pekne na štyri a pohojdávať sa, objavovať svet okolo seba, Ellinke v 10. mesiaci vkročila do cesty epilepsia. Neurologička ihneď po konzultácii nastavila Elle liečbu a odvtedy nemáme žiadne záchvaty. Po záchvatoch sme sa museli nanovo všetko učiť, vývoj sa spomalil, ba až vrátil úplne na začiatok. Ella sa učila odznovu dvíhať hlavičku a všetko čo sa motoriky týka a omeškala sa tiež mentálne.

Dnes má 5 rokov a diagnózu DMO – kvadrodroparéza. Navštevuje MŠ v Sabinove, je v integrovanom režime a snažíme sa spolupracovať a sociálne vyzrievať medzi kamošmi v škôlke. Cvičíme hrubú a jemnú motoriku, posilňujeme celé telo, naťahujeme skrátené svalstvo. Je bystrá, smelá, a aj detsky zvedavá. To ju ženie vpred a núti ju zaujímať sa o okolie, získavať nové skúsenosti a skúmať zákutia domova. Ella však na svoj vek je oneskorená nielen v telesnom, ale aj v mentálnom vývoji. V rannom veku sa dosiahne najväčší výsledok pri najintenzívnejšej rehabilitácii. Ella potrebuje čo najviac stimulovať, aby sme sa čo najbližšie dostali k úrovni rovesníkov.

Dvaja ľudia, ktorí sa veľmi ľúbili spečatili svoju lásku pred Bohom. Plní ideálov, plánov a….. Boh posiela skúšky iba tým najsilnejším vojakom. Naše deti nás každý deň učia stále novým a novým veciam. Všetko sme podriadili potrebám našich detí. Ja som doma už 14 rok, som poberateľkou opatrovateľského a rodičovského príspevku, manžel pracuje, takže je jediným živiteľom našej rodiny. Naše finančné rezervy sa už veľmi dávno minuli. Nie je šanca si niečo našetriť, nakoľko obe naše deti si vyžadujú zvýšenú zdravotnú starostlivosť. Plienky, lieky, rehabilitácie, kompenzačné pomôcky, je toho veľmi veľa. Imko a Ella navštevujú rehabilitačné centrum SVETIELKO v Prešove, aby mohli absolvovať TheraSuit terapiu počas trojtýždňového projektu. Rehabilitačný program stojí 900 eur pre jedného a u nás je to všetko 2-krát. Imko sa vyvíja, čo je dobré, avšak potrebuje nový invalidný vozík, prenosnú rampu a na prekonávanie bariér pásový schodolez. Tieto pre Imka nevyhnutné pomôcky si vyžadujú cca 1000€.

Veríme, že si tieto vety niekto s dobrým srdiečkom prečíta a pomôže. ĎAKUJEME!

Rodičia Marcinoví