Katarína Račáková

Stratený je deň, keď som sa nezasmiala…

Volám sa Katarína, no mám rada, keď ma kamoši volajú Katu.

Narodila som sa predčasne spolu s mojim bratom Marekom v ten istý deň 28. 1. 1992.

Aj napriek tomu, že mám ťažký stupeň detskej mozgovej obrny, kvadruparézu , snažím sa robiť všetko tak ako ostatní. Pohybujem sa pomocou dvoch francúzskych bariel, ktoré majú aj príznačné mená Pali a Ce.

Na dlhšie vzdialenosti používam môj zelený Mercedes – aktívny invalidný vozík. Kratšie vzdialenosti prejdem aj sama, hoci brat ma vždy obehne.

K DMO mám pridružené aj iné diagnózy, ako je napr. vertebrogénny syndróm, a kolujúce chronické bolesti či strabizmus …, ale snažím sa to brať s nadhľadom a pozitívne. Veľmi rada sa smejem, hlavne na sebe. Chodím rehabilitovať do špecializovaných zariadení na strednom a západnom Slovensku.

Pobyty som absolvovala niekoľkokrát a cítim, že ma to fyzicky posunulo niekde úplne na inú úroveň. V rámci mojich časových možností sa snažím aj cvičiť a chodiť na pravidelné masáže, aby som sa udržala v čo najlepšej kondícií. Veľmi rada by som sa na rehabilitácie vrátila, avšak aj napriek tomu, že pracujem, moje finančné možnosti nepostačujú na pokrytie nákladov. Neustále sa snažím oslovovať rôznych sponzorov a hľadať rôzne projekty na vyzbieranie finančných prostriedkov. Aj vďaka Vášmu finančnému daru by som mohla v rehabilitáciách pokračovať a posúvať sa vpred.

Skončila som magisterský stupeň štúdia na vysokej škole v Ružomberku. Aktuálne sa mi podarilo nájsť si prácu, pracujem ako sociálny pracovník v neziskovej organizácií Misericordia. Neustále sa snažím napredovať a profesionálne rásť. Podarilo sa mi urobiť si kurz mediátora a tiež kurz inštruktora sociálnej rehabilitácie. Bývam a starám sa o seba sama.

Pri niektorých činnostiach potrebujem samozrejme pomoc mojich osobných asistentiek. Moja mama totiž zomrela a otec sa o nás nezaujíma. Starká a dedko, ktorí sa o nás starali, obaja v roku 2020 zomreli. V živote sa snažím porovnávať sama so sebou, nie s ostatnými.

Každý máme nejaké životné poslanie a okolnosti, ktoré sa nám v živote stali, sú tu na to, aby nás formovali k naplneniu tohto poslania.

S pozdravom
Katu

Chcem pomôcť

Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Liliana Kleinová
Vilko Ďuráč
Samuel Zborovančík
Róbert Bognár
Gavendová Klaudia
Kučák Ľubomír
Voržáčková Sabina
Lukáš Kubovič