Katarína Račáková

Stratený je deň, keď som sa nezasmiala…

Volám sa Katarína, no mám rada, keď ma kamoši volajú Katu.

Narodila som sa predčasne spolu s mojim bratom Marekom v ten istý deň 28. 1. 1992.

Aj napriek tomu, že mám ťažký stupeň detskej mozgovej obrny, kvadruparézu , snažím sa robiť všetko tak ako ostatní. Pohybujem sa pomocou dvoch francúzskych bariel, ktoré majú aj príznačné mená Pali a Ce.

Na dlhšie vzdialenosti používam môj zelený Mercedes – aktívny invalidný vozík. Kratšie vzdialenosti prejdem aj sama, hoci brat ma vždy obehne.

K DMO mám pridružené aj iné diagnózy, ako je napr. vertebrogénny syndróm, a kolujúce chronické bolesti či strabizmus …, ale snažím sa to brať s nadhľadom a pozitívne. Veľmi rada sa smejem, hlavne na sebe. Chodím rehabilitovať do špecializovaných zariadení na strednom a západnom Slovensku.

Pobyty som absolvovala niekoľkokrát a cítim, že ma to fyzicky posunulo niekde úplne na inú úroveň. V rámci mojich časových možností sa snažím aj cvičiť a chodiť na pravidelné masáže, aby som sa udržala v čo najlepšej kondícií. Veľmi rada by som sa na rehabilitácie vrátila, avšak aj napriek tomu, že pracujem, moje finančné možnosti nepostačujú na pokrytie nákladov. Neustále sa snažím oslovovať rôznych sponzorov a hľadať rôzne projekty na vyzbieranie finančných prostriedkov. Aj vďaka Vášmu finančnému daru by som mohla v rehabilitáciách pokračovať a posúvať sa vpred.

Skončila som magisterský stupeň štúdia na vysokej škole v Ružomberku. Aktuálne sa mi podarilo nájsť si prácu, pracujem ako sociálny pracovník v neziskovej organizácií Misericordia. Neustále sa snažím napredovať a profesionálne rásť. Podarilo sa mi urobiť si kurz mediátora a tiež kurz inštruktora sociálnej rehabilitácie. Bývam a starám sa o seba sama.

Pri niektorých činnostiach potrebujem samozrejme pomoc mojich osobných asistentiek. Moja mama totiž zomrela a otec sa o nás nezaujíma. Starká a dedko, ktorí sa o nás starali, obaja v roku 2020 zomreli. V živote sa snažím porovnávať sama so sebou, nie s ostatnými.

Každý máme nejaké životné poslanie a okolnosti, ktoré sa nám v živote stali, sú tu na to, aby nás formovali k naplneniu tohto poslania.

S pozdravom
Katu

Chcem pomôcť

Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Gavendová Klaudia
Kučák Ľubomír
Voržáčková Sabina
Lukáš Kubovič