• Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory v €

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Klárka Bednárová

Terapie sú jediná cesta ako ukecať mozog k spolupráci

V januári 2017 nám k štyrom našim deťom pribudli dvojičky Krištof a Klára. Kým Krištof sa zoznamoval so svetom v maminej náruči, Klárka bojovala ako o život v inkubátore na neonatologickom oddelení v novozámockej nemocnici. Svoje miesto pod slnkom si vyboxovala, ale neostalo to bez následkov.

Klárka má hypoxicko-ischemickú encefalopatiu (HIE), čo znamená, že bola niekedy pred pôrodom,  počas neho alebo po ňom nedokysličená a nedokrvená, čím u nej došlo k poškodeniu mozgu. 

Vo vývoji zaostáva za bratom. Kým on už v roku behá, ona sa ešte nepretáča  na bruško. Klárka má v dôsledku HIE mikrocefáliu. S diagnózou súvisia aj prejavy detskej mozgovej obrny – spastické telo neschopné sa bez pomoci koordinovane hýbať, sedieť či stáť. Klárka má problémy so zrakom. Jej oči sú funkčne v poriadku, ale mozog nevie obraz dešifrovať, tým pádom sa nedokáže zadívať, sledovať očkami, viesť svoje ruky, aby chytili vybranú hračku. 

Pri HIE sú akékoľvek prognózy otázne. Každý prípad je jedinečný a miera možného mentálneho, fyzického či zmyslového obmedzenia závisí do veľkej miery od práce s dieťatkom a jeho stimulácie na dennej báze už od raného veku. Terapie sú jediná cesta ako „ukecať“ mozog k spolupráci a využiť jeho úžasnú vlastnosť plasticity a schopnosť regenerácie. Mnohé je možné zvrátiť alebo dobehnúť. Nikto však nevie čo a do akej miery.

S Klárkou sme začali cvičiť, už keď mala tri týždne. Prešli sme „vojtovkou“, „bobathom“, v súčasnosti sa venujeme dvakrát za týždeň „feldenkraisovi“.  Posledná uvedená terapia však nie je uznaná a hradená poisťovňou. Jedno 60-minútové cvičenie v bratislavskom centre Mind&Body stojí 25 €.

Momentálne absolvujeme pobyty v petržalskej hyperbarickej komore, kde Klárka pod zvýšeným tlakom 2,0 ATA dýcha 100% kyslík a oživuje si nervové  prepojenia. Jedna hodina v takejto komore stojí 35 € a my ich potrebujeme sto. Na začiatok …

Venujeme sa zmyslovej terapii v K-centre na Kramároch, aby Klárka videla, rozprávala a rozumela. Terapia raz za týždeň vychádza na 28 € s jedným terapeutom, ak sú potrební dvaja, tak 35€.

Dvakrát za týždeň chodíme plávať do klubu pre vodné deti v Trnávke, aby si Klárka potrénovala telo a zažila pocit slobody z pohybu. Kurzovné za jednu hodinu je približne 16 €.

Niekedy máme pocit, že vychovávame olympionika ;-). Ale makáme a makať budeme.

Dobrá správa na záver. Klárka prospieva. Počuje ako netopier a usmieva sa na svet doširoka. Miluje svoju rodinu a dáva nám to najavo každým svojím pokrokom, ktorý sa však nemeria v míľnikoch, ale v „inčovníkoch“.

S vďakou,

rodičia Barbara Lucká a Peter Bednár