Ľubomír Kučák

Nádejou pre Ľubka sú rehabilitácie

Volám sa Ľubko, narodil som sa ako predčasniatko v 34. týždni tehotenstva s hmotnosťou 2580 g a 45 cm. Toto je môj príbeh…

Moja maminka a tatík na mňa čakali dlhých 16 rokov. Maminke sa nedarilo otehotnieť aj napriek tomu, že lekári nezistili príčinu. V nádeji splniť si sen, že bude maminkou, podstúpila umelé oplodnenie. Po dvoch neúspešných pokusoch a potoku sĺz sa s tatíkom konečne dočkali správy, že budeme traja a nesmierne sa na mňa s celou rodinou tešili. Celé tehotenstvo bolo bezproblémové, ale pre poruchy prietokov som sa narodil sekciou šesť týždňov skôr.

Maminka vraví, že som to najkrajšie, čo im život dal a som výnimočný.

Po 24 hodinách od narodenia pani doktorka maminke oznámila, že je podozrenie na Downov syndróm. Ten istý genetik, ktorý v tehotenstve vylúčil túto genetickú poruchu, teraz maminke potvrdil opak. Maminka až s odstupom času pochopila, že vtedy mala plakať od šťastia, že ma majú a nie plakať, že som chorý. Downov syndróm sa označuje ako Trizómia 21. chromozómu. K mojej diagnóze sa pridružila aj epilepsia, ktorá ma rovnako brzdí v napredovaní. Sprevádzajú ma aj iné ťažkosti ako porucha myslenia, učenia, pamäte, mentálne znevýhodnenie a taktiež hypotonus, preto so mnou maminka od narodenia cvičí Vojtovu metódu. Aby som napredoval, chodíme na rehabilitácie, cvičíme Bobath koncept, absolvujeme hipoterapiu, logopédiu, špeciálnu pedagogiku…

Teraz mám 2 a pol roka a viem sa sám posadiť, postaviť, ak sa mám čoho chytiť, viem uchopiť predmety a hračky, dokážem sám papkať, napríklad chrumky alebo lúpačku.

Maminka vraví, že som celý jej svet a jej vysnívané slniečko. Napredujem vďaka cvičeniu a pomáhajú mi rehabilitačné pobyty. Chodievam do Tetisu v Dunajskej Lužnej a teraz by som chcel ísť cvičiť do HENDI CENTRA v Piešťanoch. Veľmi rád by som sa už naháňal s deťmi na záhrade u babky a nedíval sa na ne iba z kočíka. Preto sa obraciam na Vás a Vašu pomoc, ktorá bude určená na financovanie rehabilitačných pobytov, aby som konečne začal behať.

Vopred zo srdca ďakujem.
Ľubko

Chcem pomôcť

Systém bezhotovostnej platby CardPay

Kučák Ľubomír

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Liliana Kleinová
Vilko Ďuráč
Samuel Zborovančík
Gavendová Klaudia
Kučák Ľubomír
Voržáčková Sabina
Lukáš Kubovič