Lukáš Beňo

Terapie a rehabilitácie pre Lukáška vo Varšave

Milí darcovia, volám sa Lukáško a o pár mesiacov budem mať už šesť rokov.

Stále nedokážem rozprávať a mám oslabené porozumenie. Nie je to však chyba mojich rodičov, že ma nenaučili slová, môže za to porucha autistického spektra. Mám detský autizmus, okrem iných diagnoz, ktoré sa akoby pridružili.

Tento stav je zapríčinený tým, že som prekonal silný zápal, ktorý nebol správne liečený. Pani doktorka po diagnostike povedala mojim rodičom, že mám zúženú cievu v mozgu, ktorá sa mi neokysličuje.  Žiaľ, aj na EEG vyšetrení tento rok sa ukázali na grafe známky nezrelosti, trpím aj duševnou poruchou z neporozumenia a inkontinenciou.

Do mojich troch rokov nikto netušil, že som takto chorý. Ale hneď ako sa to rodičia dozvedeli, stala sa z nás ešte silnejšia rodina. Starajú sa o mňa najlepšie ako vedia, snažia sa pochopiť môj svet, chápu moje potreby.

O autizme už asi počul každý a zväčša príznaky a komplikácie s tým spojené sú rovnaké. Najväčší problém je však v tom, že táto porucha sa nedá liečiť liekmi, injekciami, len terapiami vhodnými pre autistov, kde sa trénuje reč, porozumenie, sústredenie, pamäť. Preto chodím do špeciálneho centra do Kremnice na terapie, navštevujem špeciálnu materskú škôlku, kde mám individuálny učebný plán a svoju pani učiteľku. Absolvujem hipoterapie, v marci som vďaka štedrosti dobrých ľudí mohol absolvovať delfinoterapiu.

Rodičia by si ale veľmi priali, aby som mohol absolvovať aj rehabilitácie vo Varšave u Dr. Veľa, alebo opäť delfinoterapiu. Tieto rehabilitácie už pomohli mnohým deťom s poruchou autistického spektra. Nedostatok finančných prostriedkov nám však nedovolí vycestovať. Je to vysoká suma, ktorú z rodinného rozpočtu nedokážu dať rodičia dokopy ani za rok šetrenia, keďže mamina poberá invalidný dôchodok a tatino platí výdavky na domácnosť.

Autizmus je v prípade Lukáška tak náročný, ako keď máte doma batoľa. Lukáško ale bude mať šesť rokov a má iné potreby. Prosím preto dobrých ľudí o finančnú pomoc, sme ochotní pre Lukáška urobiť čokoľvek, vycestovať aj na „kraj sveta“ aby sa jeho zdravotný stav zlepšil.

Ďakujeme zo srdca za finančnú pomoc!
S úctou rodina Beňová

  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Lukáš Beňo

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Kučák Ľubomír
Voržáčková Sabina
Lukáš Kubovič
Zille Mátyás
Veselska Nikol
Timotej Baláž
Renáta Húšťavová
David Gabris
Nikoleta Sarvašová