Marek Jurkovič

Musím rehabilitovať, pretože ma môj malý syn potrebuje

Volám sa Marek Jurkovič a žijem v Považskej Bystrici. Mal som 37 rokov, keď sa mi stal vážny úraz. V auguste 2019 sme sa s mojim 10-ročným synom, o ktorého sa starám ako samoživiteľ, vybrali na dovolenku do Čiernej Hory. Pri nešťastnom skoku do mora som si zlomil krčnú chrbticu. Previezli ma do nemocnice v Podgorici, kde mi urobili CT vyšetrenie. Po konzultácii lekárov sa ma rozhodli transportovať na Slovensko, pretože vzhľadom na závažnosť môjho poranenia nemali chirurga, ktorý by ma operoval. Trvalo dlhých 5 dní, kým ma transportovali späť na Slovensko. Nastal opuch poranenia, ktorý sa skomplikoval silným zápalom pľúc. Nakoniec ma operovali v žilinskej nemocnici na neurochirurgii. Tam mi menili krčný stavec C5. Tri dni po operácii ma previezli na ARO v Považskej Bystrici, kde som bol dva a pol mesiaca v intenzívnej starostlivosti. Tu som sa musel naučiť samostatne dýchať, keďže som mal zavedenú tracheostómiu a dýchal som pomocou pľúcnej ventilácie. Veľká vďaka patrí personálu oddelenia.

Odtiaľ ma premiestnili na neurologické oddelenie, kde sa o mňa príkladne starali až do schválenia mojej liečby poisťovňou v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej. S liečbou som začal začiatkom decembra. Už v rámci jedného týždňa ma dokázali posadiť na invalidný vozík a v priebehu celej doby rehabilitácie so mnou cvičili a rozhýbavali ma. Po absolvovaní rehabilitácie v NRC som vedel sedieť, pomaly sa presunúť vozíkom a ako-tak si pomôcť rukami, či už pri čistení zubov, holení alebo jedení.

Momentálne žijem u svojich rodičov spolu so synom, keďže som odkázaný na ich každodennú pomoc. Snažím sa čo najviac cvičiť – samostatne aj za pomoci súkromných fyzioterapeutov.

Ďalej navštevujem rôzne súkromné rehabilitačné centrá a posilňovne, aby sa môj zdravotný stav čo najviac zlepšil a aby som napredoval. Chcem docieliť aspoň taký stav, aby som bol čo najviac sebestačný, odbremenil tým aj rodičov a aby som sa mohol opäť v čo najväčšej miere podieľať na výchove syna. Bude to ešte dlhá a náročná cesta, ale verím, že sa to dá. K tomuto však potrebujem finančnú pomoc, pretože súkromné cvičenia a rehabilitácie sú finančne veľmi náročné.
Chcel by som touto cestou poprosiť ľudí, ktorí môžu prispieť, o finančnú pomoc na moje ďalšie liečenia a cvičenia.

Za každú pomoc vopred ĎAKUJEM.

Marek

Chcem pomôcť

Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Liliana Kleinová
Vilko Ďuráč
Samuel Zborovančík
Róbert Bognár
Gavendová Klaudia
Kučák Ľubomír
Voržáčková Sabina
Lukáš Kubovič