Marek Čižmár

Špeciálne rehabilitácie

Želaním každého rodiča je priviesť na svet zdravé bábätko. Marek bol presne tým vytúženým dieťaťom, ktorému nič nechýbalo. Po dva a pol rokoch však mala chvíľka stačila na to, aby sa nám život otočil naruby. Prehltnuté magnetické guľôčky zmenili vysnívaný život na boj o jeho záchranu.

Náš synček Marek má štyri rôčky. Do novembra 2015 to bol zdravý, veselý chlapček, ako každé dieťa hravý a neposedný. Práve v zápale hry sa mu do rúk dostali magnetické guľôčky, ktoré si zamenil s ozdobnými cukríkmi na tortu. Nasledovalo rapídne zhoršenie zdravotného stavu  1. decembra 2015 bol v nemocnici monitorovaný pre vysoké zápalové parametre, následne mu urobili RTG a tým sa to všetko začalo. Pri RTG bruška došlo k náhlemu kolapsu, zástave dýchania a srdiečka. Resuscitácia, ktorá trvala neskutočných 18 minút, všetko skomplikovala a poškodila vnútorné orgány. Náročná operácia trvala 5 hodín, v brušku bolo 14 guľôčok, došlo k resekcii tenkého čreva. Lekári ho udržiavali v umelom spánku a na pľúcnej ventilácii. Postupne ho začali prebúdzať, ale neúspešne, až po troch týždňoch sa konečne prebral. Bol to druhý najšťastnejší deň v našom živote.

  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory v €

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Po prvom pobyte v rehabilitačnom zariadení sa Marek začal preberať z kómy a začal sledovať okolie. Dýcha sám, sedí s oporou a pohmkáva si. Nerozpráva, občas sa otočí, na brušku si dvíha a otáča hlavičku. Papká sondou do žalúdka a popri sonde lyžičkou. Po štyroch mesiacoch hospitalizácie nastal deň, keď nás konečne pustili domov. Po prepustení sme absolvovali hyperbarickú oxygenoterapiu. Chodíme na pravidelné rehabilitácie, cestujeme po lekároch, čo je všetko veľmi nákladné. Súkromné rehabilitačné centrá sa snažíme absolvovať na odporúčanie neurológa každé tri mesiace. Po absolvovaní rehabilitačných pobytov nastalo výrazné zlepšenie celkových motorických funkcii, zníženie svalového tonusu, nárast svalovej sily, zlepšila sa kontrola držania hlavy, emočná nálada, vzrástla koncentrácia pozornosti. Absolvujeme aj liečebné pobyty v Tetise – Dunajskej lužnej a Kúpele Marína v Kováčovej.

Najviac u Mareka potrebujeme zlepšiť psychomotoriku a držanie tela. V poslednom čase najradšej pozerá Smejka a Tanculienku,  vtedy ho nič nezaujíma a vyčarí mu to nádherný a šťastný úsmev na tvári. Začali sme s hipoterapiou, Marek si koníkov veľmi obľúbil. Jeho stav si vyžaduje 24-hodinovú starostlivosť.

Touto cestou Vás chceme poprosiť  o pomoc.  Ďakujeme a veríme, že aj s Vašou pomocou sa nám podarí splniť túžbu – postaviť Mareka na vlastné nožičky. Marek je veľký bojovník. Z celého srdca Vám ďakujeme.