Mária Novotná

Mária potrebuje rehabilitácie

Dcérka Mária bola do troch rokov úplne zdravé dievčatko. V máji 2015 dostala prvýkrát epileptický záchvat. Nasledovali niekoľkomesačné pobyty v nemocniciach –  v Košiciach, v  Bratislave, v Prahe, keďže dcérke na Slovensku nevedeli určiť diagnózu. Počas celej tejto doby mala dcérka aj 80 epileptických záchvatov denne. Uzatvorili to ako farmakorezistentná epilepsia.

Následkom ochorenia išla Mária mentálne aj fyzicky dole. Najprv začala nosiť opäť plienky, zhoršovala sa jej chôdza, až následne sa pred Štedrým dňom 2015 definitívne nepostavila na nohy. Neboli to práve najkrajšie Vianoce a ešte sme stále nevedeli jej diagnózu. Až v marci 2016, nám v Prahe potvrdili Rasmussenovu encefalitídu a následne ju aj dvakrát operovali. Operovali jej hlavičku, kde jej  odpojili úplne pravú hemisféru od ľavej. Od leta 2016 sme doma a našťastie bez záchvatov a môžeme  cvičiť a rehabilitovať. Jej prognózy do budúcna sú také, že môže plnohodnotne, aj keď s istými obmedzeniami fungovať, ale hlavne, môže chodiť. Momentálne ešte stále nechodí, ani sa nepostaví na nohy, lebo celá ľavá časť tela je ochrnutá. Používame špeciálny kočík, vozíček by vzhľadom na svoj vek a ochrnutie ľavej rúčky nevedela používať.

Pre dcérku Máriu zháňame peniažky na rehabilitácie. Je toho pred nami ešte veľa, ale my sa nevzdávame. Ešte stále užíva epileptiká, každý týždeň chodíme k logopedičke a špeciálnej pedagogičke. Stále cestujeme do Prešova. Náklady na cestovanie sú tiež položka, ktorá nás mesačne dosť stojí. Keďže dcérka bola do 3 rokov zdravé dievčatko, život sa nám zmenil zo dňa na deň. Napriek ochoreniu je Mária mentálne dobre. Robíme pre ňu všetko, čo je v našich silách. Pracuje len manžel a máme ešte dve staršie deti. Je to všetko finančne veľmi náročné, ale my veríme, že sa Mária aj vďaka Vám postaví na nožičky a urobí  prvé krôčiky a bude zasa tým šťastným a veselým dievčatkom ako pred ochorením.

Ďakujeme.

  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory v €

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.