Martin Svatík

Potrebujem ďalšie rehabilitácie

Volám sa Martinko a mám 20 rokov. Som na vozíku, lebo mám DMO, hydrocefalus a veľa iných diagnóz a to mi bráni, aby som behal so svojimi kamarátmi a hral s nimi futbal a hokej, ktorý mám rád.

Bolo 6.3.1998 a na svet sa vypýtal náš bojovník Martinko. Narodil sa v 27.týždni, meral 33 cm a vážil 850 g. Netušili sme čo nás čaká. Bol malý, bezmocný a my sme boli vystrašení. Tušili sme, že budúcnosť bude možno iná, ako sme si mysleli, ale verili sme, že bude všetko fajn.

Začal sa boj o jeho život. Martin nemal vyvinuté pľúca, musel byť napojený na ventilátor. Trvalo to dlhých 30 dní. Medzitým prekonal krvácanie do mozgu, opakovane bol anemický, mal hyperglykémiu. Na JIS-ke strávil 3 mesiace. Nič nenaznačovalo, že by sme mali myslieť na to, že sa s ním čosi deje. Až ku koncu pobytu na JIS-ke, na kontrolnom sone, pani doktorka niečo našla. Nechcela nás zbytočne rozrušovať a tak o pár dní sono zopakovala, ale nález sa potvrdil – Martin má hydrocefalus. Náš strach sa znásobil. Položilo nás to, hlavne mňa. Zo začiatku mi nikto poriadne nevysvetlil, čo to vlastne je. A tak, s malou dušičkou a vierou, že snáď bude dobre, nás preložili do DFNsP na Kramáre. Dostali sme k p. MUDr. Smrekovi a ten nám všetko vysvetlil. Bola som trochu kľudnejšia, hlavne, keď som zistila, že nie som tam sama a že sú tam aj iné detičky s rovnakou diagnózou.

Po úvodných vyšetreniach a týždennom pobyte nás konečne pustili domov. Bola to Martinkova prvá cesta domov od narodenia. Potom sme každý týždeň chodili na kontroly. V júni 1998 Martin podstúpil prvú operáciu hlavy, zaviedli mu externú drenáž, na ktorú bol napojený 3 týždne. Potom sme znovu išli domov. Stále sme merali hlavu, pozorovali ho a všetko sme konzultovali cez telefón s lekárom. Asi po mesiaci hlava začala znovu rásť a v auguste sme podstúpili ďalšiu operáciu. Teraz už bol Martinovi voperovaný zvod do dutiny brušnej. Po tejto operácií nastal veľký obrat k lepšiemu. Martin začal konečne lepšie jesť, priberať, bol bystrejší a čulejší. Kvôli hydrocefalu bol operovaný ešte 4-krát. Okrem operácií hlavy podstúpil aj operácie nôh, očí.

Od narodenia sme cvičili Vojtovu metódu, ktorá nám veľmi pomohla. Veľa dní sme prežili v Dunajskej Lužnej, ale neľutujeme. Ďalšie rehabilitácie sme absolvovali v Kováčovej, aj v rôznych rehabilitačných zariadeniach a naposledy v ADELI v Piešťanoch.

Napriek všetkým diagnózam, ktoré máme, sme na tom celkom dobre. DMO a hydrocefalus spôsobili, že Martin má stredne ťažkú mentálnu retardáciu, problémy s očami, rečou (má dysláliu, dysgrafiu), problémy s schôdzou (chodí len za pomoci druhej osoby), je plienkovaný, hyperaktívny. Ako 4-ročný nastúpil do riadnej MŠ na 2 hodiny 3-krát do týždňa. Po čase sme prestúpili do domova sociálnych služieb SOCIA v Nitre, kde sa mu venovala skvelá pani učiteľka, ktorá ho naučila sústrediť sa a tak pomaličky napredoval. Mali sme 2-krát odklad školskej dochádzky a ako 8-ročný nastúpil do špeciálnej školy v Nitre, kde chodíme dodnes a kde sa mu veľmi páči. Má dobrú pamäť, veľmi rýchlo si veľa vecí zapamätá, ale písať a čítať sa nikdy nenaučí. Miluje hudbu, tanec a hlavne HOKEJ – to je jeho vášeň. Ak by bol zdravý, určite by bol z neho hokejista.

Martinko by potreboval absolvovať ďalšie rehabilitácie, pretože mu veľmi pomáhajú.

Martin Svatík
  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory v €

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.