Martin Petro

Za pár sekúnd sa nám zmenil život

Som maminka postihnutého syna, s diagnózou DMO, spastická kvadruparéza.

Celá rodina sa tešila na nového člena a ja na svoje prvé dieťa. Mala som úžasné ukážkové bezproblémové tehotenstvo. Až ku koncu som bola hospitalizovaná na rizikovom oddelení z dôvodu prenášania. Napriek tomu, že som už dva týždne prenášala, nič sa nedialo, aby pomohli synovi na svet. Keď sa pôrod začal, neskoro sa zistilo, že Martinko je veľké bábätko a začali komplikácie. Zasekol sa, prestali kontrakcie a žiaľ, na sekciu už bolo neskoro, museli ho rýchlo ťahať, aby prežil. Pri ťažkom pôrode prišlo k nedokysličeniu a krvácaniu do mozgu. Martinkovi zlyhávali všetky orgány.

Počas pár sekúnd sa nám zmenil život. Zo zdravého, donoseného syna mám vďaka nedbanlivosti lekárov doživotne postihnuté dieťa. Napriek bolesti a smútku som sa musela vzchopiť a hneď začať bojovať. Začali sme cvičiť Vojtovu metódu a cvičíme ju dodnes, k tomu sa postupne pridali kondičné cvičenia, cvičíme pravidelne denne doma, na rôznych pobytoch, v kúpeľoch. Je v rukách logopéda,  ortopéda, súkromných fyzioterapeutov, podstúpil operáciu v Přerove, botox do rúk, akupunktúru v Budapešti, hippoterapiu – skúšame čo sa dá, aby sa jeho stav zlepšoval.

Martinko má 14 rokov, navštevuje ŠZŠ v Hlohovci. Horšie komunikuje, ale je to bystré, vnímavé dieťa. Je odkázaný na vozík, s mojou oporou kráča, ale sám nie, ani sám neustojí, skrátka telo neposlúcha tak, ako by malo. Bohužiaľ, naša manželstvo nevydržalo a zostala som s Maťom sama. Všetky pobyty a pomôcky sú doplácané, platím hypotéku na byt. Okrem toho máme výdavky na domácnosť, na auto, na ktoré je odkázaný.

24-hodinová starostlivosť o postihnuté dieťa je celoživotný boj. Ale je to moje dieťa, ktoré ľúbim a urobím všetko, čo je v mojich silách, aby mu v živote bolo lepšie.

Z celého srdca ďakujeme všetkým, ktorí nám pomôžu.

  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory v €

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.