Martinka Dugasová – Terapie pre Martinku

Martinka je 6-ročné usmievavé dievčatko, veľmi šikovné a inteligentné. Rozumie všetko a chápe aj to, že má problém s nožičkami a preto musí cvičiť, aby raz mohla behať ako jej sestričky a rovesníci.

Jej problém sú slabé – hypotonické nožičky, axiálny hypotonus a zaostávanie v hrubej motorike. Príčina jej postihnutia je neznáma. Tehotenstvo a pôrod bolo bez problémov. Prvé problémy sa začali s omeškaním chôdze a státia. Nakoľko má všetky vyšetrenia negatívne, lekári sa zhodujú v tom, že intenzívna rehabilitácia ju „z toho dostane“. Od 18. mesiacov Martinka už prešla mnohými vyšetreniami. Veľkú nádej vkladáme do cvičení a terapií.

Na začiatku roka 2016 prešla sama maximálne 50 m, po schodoch a naklonenej plošine nevedela prejsť vôbec.  Dlhšie trasy musela absolvovať v kočíku alebo autom. Po prvom pobyte v ADELI (4/2016) Martinka prešla sama až 500 m bez pádu. Vďaka darcom, dobrým ľudom, 2% z daní a nadáciám či projektom bola Martinka na 11. pobyte v ADELI. Zvláda prejsť pešo sama okolo 2000 m, vie ísť po naklonenej plošinke, cez obrubníky a takisto s asistenciou aj po schodoch (schody stále zdokonaľujeme). Začala sa učiť aj chôdzu cez pätu, chôdzu so správnym pohybom tela. Máme toho pred sebou veľa, ale Martinka pri dodržaní pravidelnej rehabilitácie za pár rokov bude ako jej rovesníci a začlení sa do spoločnosti.

Kvôli reči má odklad v školskej dochádzke. Preto je školský rok 2018/2019 pre nás veľkou výzvou. Veríme, že s to zvládneme a v budúcom roku Martinka bude môcť byť integrovaná do školy medzi zdravých rovesníkov. Nemôže navštevovať ani klasickú škôlku a tak  v júli 2017 začala navštevovať súkromnú logopedickú škôlku ASOBI..

Veľa času trávime dochádzaním na rehabilitácie, hipoterapiu (2x týždenne), plávanie (1x týždenne), čo opäť stojí nemalé financie. Intenzívne denne navštevuje aj terapiu lokomat na zautomatizovanie správnej chôdze, plánujeme delfínoterapiu. Martinka okrem toho chodí rehabilitovať aj do zahraničia, chodí na nitkovú akupunktúru, kraniosakrálnu terapiu, INPP.

Je to časovo aj finančne náročné, pretože všetky terapie musíme hradiť, poisťovňa z toho nič neplatí. Na to potrebuje naďalej pomoc dobrých ľudí a sponzorov. Veríme, že vďaka Vám sa nám podarí získať financie na terapie pre Martinku, aby za pár rokov mohla byť ako jej zdraví rovesníci.

Ďakujeme! Martinka s rodinkou

  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory v €

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.