Matej Hasa

Rehabilitácie pre bojovníka Matejka

S Matejkom bývame v dedinke Zavar pri Trnave spolu s babičkou, ktorá je onkologický pacient. Narodil sa mi ako štvrté dieťa. Po pôrode sekciou mu lekári zistili ráštep chrbtce, teda spina bifida, a hydrocefalus. Bol to pre nás obrovský šok. Celých deväť mesiacov tehotenstva bolo všetko v poriadku. Pravidelné poradne, ultrazvuk a výsledky testov nenaznačovali, že by niečo dialo.

Po narodení mi ho ukázali na sekundu a hneď ho chystali na prevoz do Bratislavy na Kramáre. V hlave mi vírilo množstvo otázok: „Kde sa stala chyba? Čo je ráštep chrbtice? …“

Zmocnila sa ma bezmocnosť a veľký plač. Keď ma po troch dňoch prepustili z trnavskej nemocnice, hneď som šla za ním. Pohľad na moje bábätko napojené na hadičky a prístroje ma zložil. Druhý deň po Matejkovom narodení lekári manžela informovali o diagnóze hydrocefalus trojkomorový s tým, že Matejka musia do 48 hodín operovať. Museli mu zašiť chrbátik, lebo pre ráštep chrbtice mal vonku miechu. Ako dvojmesačnému mu zaviedli do hlavičky shunt a celkovo podstúpil päť operácií. Veľmi sa nám všetkým zmenil život. Po týždni ho presunuli z JISky na oddelenie patologických novorodencov, kde som s ním mohla byť už aj ja. Síce nie priamo na izbe, ale chodila som za ním každé tri hodiny. Bola som šťastná, že som s ním, ale zároveň smutná, lebo doma ma čakali tri deti, ktoré má tiež potrebovali. Ale všetci pochopili, že Matejko ma v danú chvíľu potrebuje najviac. V nemocnici sme boli hospitalizovaní 4,5 týždňa. Púšťali k nemu len tatinka. Jeho súrodenci a starí rodičia nemali povolené návštevy. Môj skvelý manžel mi bol celý čas oporou. Podržal ma, keď som sa z toho všetkého zrútila. Stará sa o nás a spolu so staršími deťmi mi pomáhajú.

S Matejkom chodíme cvičiť do centra Ja sám v Hlohovca od jeho troch mesiacov. Rehabilitujeme aj v zariadení Possibilitas v Piešťanoch a chceme skúsiť aj Hendi Centrum. Ak by sa podarilo vyzbierať nejaké peniažky, určite budú použité na rehabilitácie a cvičenia.

Ďakujem.
Oľga Mousa

Chcem pomôcť

Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Liliana Kleinová
Vilko Ďuráč
Samuel Zborovančík
Róbert Bognár
Gavendová Klaudia
Kučák Ľubomír
Voržáčková Sabina
Lukáš Kubovič