Matej Hasa

Rehabilitácie pre bojovníka Matejka

S Matejkom bývame v dedinke Zavar pri Trnave spolu s babičkou, ktorá je onkologický pacient. Narodil sa mi ako štvrté dieťa. Po pôrode sekciou mu lekári zistili ráštep chrbtce, teda spina bifida, a hydrocefalus. Bol to pre nás obrovský šok. Celých deväť mesiacov tehotenstva bolo všetko v poriadku. Pravidelné poradne, ultrazvuk a výsledky testov nenaznačovali, že by niečo dialo.

Po narodení mi ho ukázali na sekundu a hneď ho chystali na prevoz do Bratislavy na Kramáre. V hlave mi vírilo množstvo otázok: „Kde sa stala chyba? Čo je ráštep chrbtice? …“

Zmocnila sa ma bezmocnosť a veľký plač. Keď ma po troch dňoch prepustili z trnavskej nemocnice, hneď som šla za ním. Pohľad na moje bábätko napojené na hadičky a prístroje ma zložil. Druhý deň po Matejkovom narodení lekári manžela informovali o diagnóze hydrocefalus trojkomorový s tým, že Matejka musia do 48 hodín operovať. Museli mu zašiť chrbátik, lebo pre ráštep chrbtice mal vonku miechu. Ako dvojmesačnému mu zaviedli do hlavičky shunt a celkovo podstúpil päť operácií. Veľmi sa nám všetkým zmenil život. Po týždni ho presunuli z JISky na oddelenie patologických novorodencov, kde som s ním mohla byť už aj ja. Síce nie priamo na izbe, ale chodila som za ním každé tri hodiny. Bola som šťastná, že som s ním, ale zároveň smutná, lebo doma ma čakali tri deti, ktoré má tiež potrebovali. Ale všetci pochopili, že Matejko ma v danú chvíľu potrebuje najviac. V nemocnici sme boli hospitalizovaní 4,5 týždňa. Púšťali k nemu len tatinka. Jeho súrodenci a starí rodičia nemali povolené návštevy. Môj skvelý manžel mi bol celý čas oporou. Podržal ma, keď som sa z toho všetkého zrútila. Stará sa o nás a spolu so staršími deťmi mi pomáhajú.

S Matejkom chodíme cvičiť do centra Ja sám v Hlohovca od jeho troch mesiacov. Rehabilitujeme aj v zariadení Possibilitas v Piešťanoch a chceme skúsiť aj Hendi Centrum. Ak by sa podarilo vyzbierať nejaké peniažky, určite budú použité na rehabilitácie a cvičenia.

Ďakujem.
Oľga Mousa

Chcem pomôcť

Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Gavendová Klaudia
Kučák Ľubomír
Voržáčková Sabina
Lukáš Kubovič