Maxim Bereš

Pomoc pre Maximka na rehabilitačné pobyty

Príbeh našej rodiny sa začal, keď sa našim kamarátom narodil chlapček Maximko s Downovým syndrómom. Situáciu nezvládli a chceli ho umiestniť do ústavnej starostlivosti. S manželom sme sa im snažili pomáhať a veľmi sme si priali, aby dieťatko zostalo v rodine. Oni sa však necítili na to, aby vychovávali dieťa s hendikepom. Chceli sme za každú cenu predísť ústavu a tak sme im navrhli, že sa o neho na nejaký čas postaráme a nech si to v pokoji premyslia, až potom sa rozhodnú. Keď mal 2 týždne nám ho priniesli na víkend a odvtedy žije s nami, pretože pre neho už neprišli. My sme sa rozhodli, že sa o neho postaráme a vychováme ho v rodinnom prostredí. Bolo to najlepšie rozhodnutie v našom živote a dnes si už neviem a ani nechcem predstaviť, že by to bolo ináč. Maxim má 4 a pol roka a celý náš život sa točí okolo neho. Máme ho súdne zvereného do náhradnej starostlivosti. Je to miestami náročné, ale zároveň krásne a napĺňajúce. Maximko zatiaľ nechodí, nerozpráva a má slabé porozumenie, ale od malička sa mu veľa venujeme, rehabilitujeme, chodíme na rôzne podporné terapie, ako plávanie, hipoterapia na koni, arteterapia, liečebná pedagogika, logopédia. Pravidelne viackrát za rok chodíme na rehabilitačné pobyty do rôznych zariadení a ambulantne cvičíme vo Svetielku v Petržalke a vo VUDPAPE v Rači. Napriek našej veľkej snahe sme pred mesiacom zistili, prečo má naše úsilie taký minimálny výsledok, že nie je ani v 4 a pol roku schopný stáť bez opory, udržať rovnováhu, alebo urobiť samostatný krok do priestoru.

Napriek pravidelným kontrolám u rehabilitačného lekára, ortopéda a neurológa nikto neprišiel za celé obdobie jeho života na to, kde je problém. Pred mesiacom sme pridali medzi naše aktivity ďalší typ cvičenia, aby sme ho ešte viacej podporili.

Fyzioterapeutovi sa nepáčili jeho bedrové kĺby a vyžiadal si rontgenové vyšetrenie. Zistilo sa, že má ľavý kĺb mimo kĺbového lôžka a vyskakuje mu pri rôznych polohách. Ďalej zistili, že stehenné kosti sú v nesprávnom uhle. Mali by byť v 125 stupňovom uhle, ale on ich má v 170 stupňovom uhle. Tieto problémy je možné odstrániť operačne a následne bude potrebná 2-mesačná kúpeľná liečba a následne intenzívne rehabilitácie, ktoré plánujeme vo Svetielku v Bratislave.

Ak by ste vybrali nášho Maximka, rozhodli sa ho finančne podporiť a pomohli mu tak priblížiť sa k samostatnej chôdzi, peniaze by sme použili na rehabilitácie práve v spomínanom Svetielku v Petržalke. Je pre neho dôležité, aby bol schopný čo najskôr samostatného pohybu, pretože ho to následne posunie dopredu aj po mentálnej stránke. Vzhľadom na to, že lekári zanedbali vyšetrenia a na ortopedickú vadu sa prišlo dosť neskoro, stratil bohužiaľ veľa času, ktorý mu už síce nikto nevráti, ale môžeme robiť všetko pre to, aby bola rekonvalescencia po operácii čo najlepšia a rehabilitačná liečba čo najintenzívnejšia a preto vás zo srdca prosíme o pomoc. Ďakujeme v mene Maximkovom a v mene našej celej rodiny.

Lenka Chovancová

  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Maxim Bereš

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Veselska Nikol
Timotej Baláž
Alex Kiss
Renáta Húšťavová
Angelovičová Nina
David Gabris
Adam Agh
Pfeifferová Michaela
Nikoleta Sarvašová
Marek Čižmár
Sophia Tichá
Mišeje Martin
Maxim Bereš
Dominik Gajdoš
Viktor Pamula
Viktor Vicena
Natalia Moravčíková
Sofia Lipová
Frano Matias