Na rakovinu Slováci zomierajú pričasto. Pomôcť môže aj výnimočný objav slovenskej vedkyne

Nezdravý životný štýl či zanedbávanie prevencie sú niektoré z príčin, pre ktoré nás zákerná choroba postihuje viac ako iných Európanov. Existuje však viacero možností, ako tento negatívny trend zvrátiť – a za jednou z nich stojí aj objav slovenských vedcov.

Rakovina je na Slovensku najčastejšou príčinou úmrtí hneď po chorobách obehovej sústavy. Len za prvé tri mesiace tohto roku jej u nás podľahlo viac ako 3 000 obyvateľov. Podľa Európskej komisie je Slovensko treťou najhoršou krajinou z hľadiska úmrtnosti na zhubné ochorenia. Za nami sú už len Maďarsko a Chorvátsko.

Oproti zvyšku Európy častejšie trpíme napríklad rakovinou prostaty, prsníka, pľúc, čriev či konečníka. Štatistiky pritom hovoria, že rozdiely v úmrtnosti na rakovinu vidieť aj v závislosti od krajov – najvyššia je v Nitrianskom a najnižšia v Žilinskom kraji.

Pozor na chronické zápaly

Popri genetike či nezdravom životnom štýle môže byť príčinou ochorenia aj chronický zápal, ktorý vzniká nerovnováhou medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi v našom organizme. Preto je veľmi dôležité telu dodávať tie správne zbrane, ktoré dokážu s týmito nepriaznivými faktormi bojovať. Práve slovenská vedkyňa sa pritom podieľala na objave látky, ktorá má ochranné účinky na naše telo a je vhodnou prevenciou aj v prípade nádorových ochorení.

Silu brokolice odhalila slovenská vedkyňa

Brokolicu už dlhodobo vnímame ako protinádorovú zeleninu. Málokto však vie, že za týmto poznatkom stojí aj slovenská vedkyňa prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc. Práve ona celé roky skúmala účinky látok, ktoré táto zelenina obsahuje, pričom zistila ich pozitívny vplyv na ľudské telo. Výsledkom jej bádania je spojenie dvoch látok – glukorafanínu a mirozinázy. Tak vzniká sulforafan, ktorý má hneď niekoľko pozitívnych účinkov v boji proti rakovine, ako aj ďalším ochoreniam.

„Sulforafan má antioxidačné a protizápalové účinky. Chráni nás tak pred primárnymi príčinami chorôb. Ide o malú molekulu, ktorá sa dostane všade do tela a jej vstrebateľnosť je až 80 percent, čo je veľmi vzácne. Čo sa týka rakoviny – dalo by sa povedať, že ‚zapína‘ gény, ktoré bránia vzniku rakoviny, a ‚vypína‘ tie, ktoré pomáhajú pri jej vzniku a rozširovaní,“ vysvetľuje profesorka Horáková, ktorá sa sulforafanu začala venovať už pred niekoľkými desaťročiami. Jej zistenia následne potvrdili mnohé ďalšie štúdie.

Prírodný zázrak ako prevencia aj podpora liečby

Sulforafan niekoľkonásobne zvyšuje prirodzené detoxikačné procesy v našom tele. Vďaka nemu sú bunky odolnejšie proti oxidačnému stresu a poškodeniu. Vytvára ochranný štít proti rakovine a podporuje imunitu. Je vhodný nielen ako prevencia nádorových ochorení, ale aj ako podpora liečby rakoviny. Štúdie potvrdili pozitívne účinky sulforafanu napríklad v prípade rakoviny prostaty, prsníka, hrubého čreva, konečníka, pľúc a ďalších typov.

„Zistilo sa dokonca, že stimuluje účinok niektorých cytostatík, teda liekov na liečbu rakoviny,“ hovorí profesorka Horáková. Cytostatiká môžu mať veľmi nepríjemné vedľajšie účinky v podobe vracania, hnačiek či vypadávania vlasov. „Vďaka sulforafanu však stačilo na dosiahnutie rovnakých výsledkov podávať nižšie dávky niektorých cytostatík, a teda aj vedľajšie účinky boli miernejšie,“ pokračuje profesorka Horáková s tým, že táto skutočnosť môže mať veľký vplyv na kvalitu života. Niektoré štúdie takisto naznačujú, že sulforafan dokonca brzdí rast metastáz, a to napríklad pri rakovine prsníka. Preto je vhodné skonzultovať jeho možný prínos s lekárom.

Ako si ho dopriať?

Sulforafan sa prirodzene vyskytuje v brokolicových klíčkoch. Aby ho vaše telo získalo čo najviac, museli by ste pravidelne žuvať veľké množstvá surovej brokolice. Pre mnohých je preto vhodnejšou možnosťou špeciálny prípravok Sulforafan Extra (prelink na https://www.carnomed.sk/produkty/vyzivove-doplnky ) . Vďaka nemu môžete telu dodať denne rovnaké množstvo sulforafanu, ako je v piatich kilogramoch tejto zeleniny. Od mnohých iných výživových doplnkov sa líši tým, že viac ako polovica jeho zloženia je potravinového pôvodu. Okrem iného je určený ľuďom, v ktorých rodine sa rakovina vyskytla a môžu na ňu byť geneticky náchylnejší. Zároveň ide o ideálnu voľbu aj pre onkologických pacientov.

Sulforafan Extra dostanete kúpiť voľne v lekárni. Stačí užiť jednu tabletu denne spolu s jedlom. Na dosiahnutie najlepšieho účinku je vhodné užívať prípravok dlhodobo, aspoň šesť až sedem mesiacov. Jeho veľkou výhodou je, že popri všetkých pozitívnych vplyvoch na organizmus nemá vedľajšie účinky.

  • Informácie o spoločnosti

    V prípade záujmu kontaktujte spoločnosť

Carnomed

CarnoMed

Ďalšie články partnerov

Konečne iná forma neurorehabilitácie
Školské batohy
Šanca pre deti – terapia zábavnou formou
Spa Rehab Clinic
Medilight biolampa
Axis Medical Center
THOMASHILFEN OCTOPUS
Generis
rehabklinik
Letmo
Ottobock
Generis Bicykle