• Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory v €

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Matúš a Tomáš Pagáčovci

Potrebujú špeciálne terapie

Sme rodičia dvoch detí. Matúš má šesť rokov a Tomáš štyri. Celé tehotenstvo u oboch bolo bezproblémové.

Matúš sa narodil ako zdravé dieťa a nič nenasvedčovalo tomu, že by to malo byť inak. Keď mal 2 roky,  narodil sa jeho braček a Matúš sa veľmi tešil. No keď mal mladší mesiac, musela som s ním zostať v nemocnici. Za ten čas bol Matúško s babkou, lebo manžel bol 2 mesiace pracovne odcestovaný. Keď sme sa po 3 týždňoch vrátili z nemocnice, Matúš bol úplne iný. Z veselého dieťaťa sa stalo dieťa uzavreté, akoby nič nevnímal, nereagoval, jednoducho – mal svoj svet. Lekári vyslovili podozrenie na autizmus, čo sa o 2 roky neskôr aj potvrdilo. Začali sme s terapiami, chodili sme k špeciálnym pedagógom, psychológom a na logopédiu, čo pomaly začalo prinášať ovocie. Momentálne Matúš chodí do špeciálnej školy, kde sa mu veľmi páči. Veľmi mu pomáha hipoterapia, logopédia a návštevy u špeciálneho pedagóga, čo nie je lacná záležitosť. Chceli by sme s Matúšom vyskúšať ABA terapiu, ale momentálne na to nemáme financie.

Tomáš sa takisto narodil ako zdravé dieťa. Keď nás prepúšťali z pôrodnice, lekári konštatovali, že má zvýšený svalový tonus, ale nepripisovali tomu nejakú zvláštnu pozornosť. Keď mal mesiac, skončili sme v nemocnici kvôli refluxu, lebo vôbec nepriberal. Tam mu pri vyšetreniach zistili, že má na mozgu vo všetkých komorách viac tekutiny akoby malo byť, predpokladali, že ide o hydrocefalus. Táto diagnóza sa nakoniec nepotvrdila, no tekutina je tam stále. Hlavička mu rastie pomalšie ako ostatným deťom, má mikrocefáliu. Neskôr na neurológii zistili, že má nedozreté očné nervy (začalo mu utekať ľavé očko) a nosí okuliare.
V nemocnici nás učili cvičiť Vojtovou metódou, ktorú sme cvičili 3x denne. Chodíme na rehabilitačné pobyty do Dunajskej Lužnej a keď financie dovolia, aj do Svetielka. Tomáš má 4 roky a chodí do špeciálnej školy vzdialenej od nás 20 km, kam ho vozím každý deň. Má spastickú mozgovú obrnu, mentálnu retardáciu, nerozpráva, obmedzená je jemná aj hrubá motorika, chodí sám, ale ťažko a krátko, na prechádzky chodí v rehabilitačnom kočíku. Stále potrebuje rehabilitovať, pravidelne navštevovať logopéda, špeciálneho pedagóga, a veľmi mu pomáha hipoterapia.

Dodnes nezistili príčinu, prečo majú chlapci  tieto zdravotné obmedzenia. Obaja boli aj na genetike, no tam sa nezistilo nič. Budeme vďační za každý príspevok, ktorý by našim chlapcom pomohol na sebe pracovať ešte viac a zaradiť sa čo najviac do bežného života.

Ďakujeme veľmi pekne.