Andrea Šuhajdová sa pre synovu chorobu pustila do výroby originálnych dekorácií

Ako dieťa sa chcela stať aranžérkou, hoci v tom čase ani nevedela, čo to presne znamená. Ako dospelá žena zase túžila prevádzkovať vlastnú cukráreň. Všetko ale zmenil malý Paťko, ktorý, ako hovorí jeho mama, prišiel na svet inak obdarený. Hoci to zo začiatku nebolo ľahké, mladá žena sa svojich snov úplne nevzdala. Andrea Šuhajdová sa stará o svojho synčeka a popri tom už tri roky vyrába originálne macrame dekorácie a darčeky. Takýmto spôsobom sa snaží pomôcť rodinnému rozpočtu a taktiež myslieť na budúcnosť.

Synova diagnóza ju priviedla k macrame

Paťko má dnes sedem rokov. Od narodenia žije s veľmi zriedkavou diagnózou Hypomelanosis of Ito. Nerozpráva, nevie sa sám presúvať, je plienkovaný. Zároveň má aj ťažkú formu epilepsie, ktorá pri vývoji spôsobuje najväčšie kompikácie. „Je to s ním dosť zložité. Potrebuje pravidelné rehabilitácie, ale je to finančne veľmi náročné. Preto som si povedala, že chcem spraviť niečo viac, pokiaľ je to v mojich silách,“ hovorí Andrea Šuhajdová, ktorá strávila doma desať rokov.

Už od malička bola kreatívna, detské sny časom nahradili reálne plány. Desať rokov sa venovala pečeniu, pričom túžila po vlastnej prevádzke. „Keď prišiel Paťko na svet, pochopila som, že to nejde,“ spomína. Spoločne s manželom sa preto pustili do hľadania alternatívy. Na internete ich oslovilo macrame, stará technika, ktorá spočíva v ručnom viazaní rôznych geometrických vzorov. „Pripomenulo mi to náramky priateľstva a povedala som si, že to nejako zvládnem. A podarilo sa. Aktuálne sa tvorbe dekorácií a darčekov venujem už tri roky,“ pokračuje šikovná umelkyňa.

Produkty ponúkajú na sociálnych sieťach a jarmokoch

Súčasťou jej produktov sú aj drevené časti, ktoré sú vyrábané na mieru. Zákazníci si tiež môžu zvoliť farbu či nápis, vďaka čomu je každý kus originál. V ponuke sú anjelikovia, kľúčenky či rôzne sety. Svoju aktuálnu tvorbu prezentuje na Facebooku pod názvom ForYou&ForMe a na Instagrame pod menom @adkasuhajdova. Pred časom sa rozhodla osloviť ľudí aj na jarmokoch. Peniaze, ktoré takýmto spôsobom zarobí, putujú na účet občianskeho združenia, z ktorého financujú Paťkove rehabilitácie či zdravotné pomôcky. „Pravda je taká, že keď sú deti malé, tak sa ľahšie zbierajú financie na ich liečbu. Čím sú ale staršie, tým je to zložitejšie,“ upozorňuje. Od začiatku ale nechceli ísť s manželom cestou organizovania rôznych zbierok. „Pre nás bolo strašne ťažké si zvyknúť a prijať fakt, že sme odkázaní na nejakú pomoc. Prvá naša myšlienka bola taká, že za tú pomoc, ktorú dostaneme, chceme my niečo ľuďom nechať – niečo, čo si sami vyberú, čo sa im páči. Viacerí ani nevedia, že nákupom u nás pomáhajú. Keď to zistia, spätná väzba je úžasná,“ dodáva Andrea Šuhajdová.

Financie aj psychohygiena

Výrobou dekorácií a darčekov sa snaží odľahčiť rodinný rozpočet a svojho manžela, na ktorého pleciach je finančné zabezpečenie rodiny. Ten mal pritom sám taktiež vážne zdravotné problémy. „Budúcnosť je pre mňa dôležitá. Je to aj o tom, aby manžel nemal na sebe celú ťarchu a aby sme si vybudovali spoločne niečo, čo nám zabezpečí stabilný príjem,“ podotkla.

Ísť vlastnou cestou zároveň vníma ako spôsob, ako si aspoň na chvíľu oddýchnuť od každodenných starostí. Pokiaľ je Paťko v pohode, vo svojom novozriadenom ateliéri spoločne trávi takmer každý deň. Vytvorili mu tam aj jeho vlastný kútik. „Ja tam mám svoj stolík, vedľa je prezentačná miestnosť. Kým sa on hrá, tak ja tvorím, čo je oveľa lepšie ako byť doma,“ vysvetľuje.

Výsledok a spätná väzba stoja za to

Príbeh Paťka a jeho rodičov je jeden z množstva. Tisíce rodín rieši situáciu, kedy im choroba prevrátila život naruby. Nájsť financie na neraz nákladnú liečbu je výzvou, s ktorou sa bez pomoci druhých nedokážu popasovať. „Odkedy máme tento projekt, žije sa nám oveľa jednoduchšie. Určite to odporúčam, aj keď to nie je ľahké. Je za tým veľa práce, ja som tri roky šla deň –noc. Záleží na tom, kto má aké plány, čomu sa chce venovať. Ale výsledok a spätná väzba stoja za to,“ uzavrela Andrea Šuhajdová.

Paťko je zároveň členom Klubu APPA . Podporiť ho tak môžete aj priamo na našej stránke.