Patrik Konya – Záchrana môjho domova

Patrik sa narodil 29. mája 2013. Je to môj druhý syn. Pôrod prebehol bez komplikácií, povedali mi, že je zdravý. Paťko si v prvých mesiacoch pekne držal hlavičku, priberal. Keď mal šesť mesiacov, prestal priberať, prepadával v sede, neprevracal sa, na nôžky a na ručičky sa nevzoprel. Vedeli sme, že niečo nie je v poriadku. Keď mal Paťko osem mesiacov, lekárka nás poslala k neurologičke, ktorá ho vyšetrila, predpísali mu vitamíny na areflexiu. Tak som s ním chodila každý druhý deň autobusom na injekcie, po mesiaci sme išli na kontrolu, ale nič sa nezmenilo. Poslali nás na ďalšie vyšetrenia do nemocnice do Banskej Bystrice. Vtedy mal Paťko rok. Výsledky z genetiky prišli po dvoch mesiacoch. Na ten deň nikdy nezabudnem. Vtedy sme sa dozvedeli, akou zákernou chorobou Paťko trpí – má svalovú atrofiu, typ 1.

Do nášho života vstúpilo ďalšie nešťastie. Stratili sme milujúceho, starostlivého ocka. Môj muž, otec našich detí, náhle zomrel na zlyhanie srdca 12. marca 2016. Stále nemôžem uveriť, že už nikdy nepríde a že jeho hlas už nebudeme počuť ani v telefóne. Ale je niečo, čo nás spája navždy – naše deti. Ostala som s nimi sama.

  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory v €

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Náhle sa skomplikoval aj Paťkov zdravotný stav, prekonal zápal pľúc, bála som sa, že mu zlyhajú, ale našťastie, za pomoci lekárov z Banskej Bystrice to zvládol. Je to bojovník.

Žije sa nám ťažko. Muž bol živiteľom rodiny. Žijeme z rodičovského príspevku, detských prídavkov a sirotského. Keďže sme neboli zosobášení, nemám nárok na vdovský dôchodok. Môj muž koncom decembra 2015 kúpil dom, v ktorom sú vhodné podmienky pre Paťka. Do tohto domu sme sa nasťahovali v novembri minulého roka. Bohužiaľ, zdedili sme po ňom aj dlhy, a aby nám nezobrali dom, musím platiť hypotéku. S mojou maminkou sme sa rozhodli, že to zvládneme, ale netušili sme, čo nás postihne. Maminke diagnostikovali rakovinu pľúc, posledné štádium. Nikto nevie, dokedy tu bude s nami. Podstúpila operáciu vo Vyšných Hágoch, stráca hlas, ťažko dýcha a je slabá, pred mesiacom bola na ožarovaní. Starám sa o mojich dvoch synov a o moju mamku.

Paťko potrebuje veľa vecí na ktoré nemáme financie. Najviac by nám pomohla celodenná sedačka, špeciálna autosedačka na prevozy k lekárom (aj keď nemáme auto, našťastie nás má kto odviezť) a úplne najviac by Paťko potreboval polohovateľnú posteľ, lebo ešte stále spáva so mnou. Všetky tieto veci urobia jeho život aspoň trošku lepším.