Samuel Kostrej

Samko potrebuje zdvihák do auta aj nový vozík

Som maminou 13-ročného syna Samuela, ktorý trpí Duchennovou svalovou dystrofiou. Kedysi aktívny chlapček behajúci ulicami je dnes na invalidnom vozíku a nôžky vôbec nedokáže použiť. Už dlhodobo je na kortikoidoch. Asi pred štyrmi rokmi sme dostali z ÚPSVaR kompenzáciu na úpravu automobilu. Tak sme aj učinili. Po vtedajšom zvažovaní sme sa rozhodli pre úpravu na otočné sedadlo. Ide o špeciálne upravené sedadlo, ktoré sa vykláňa mimo vozidla v uhle do 90 stupňov. Syn bol ľahší, v tom čase vedel aspoň čo-to zabrať nohami. Žiaľ, dnes tomu tak už nie je.

Pri vstupe do auta ho musím z invalidného vozíka nadvihnúť a presunúť na otočné sedadlo. Náročné je nielen nadvihovanie, ale aj manipulácia s páčkami a zarážkami pri otáčaní syna na miesto.

Hrúbka jeho nohy je už tak natesno s palubnou doskou, že ho koleno pri otáčaní sedadla na miesto bolí. Syn medzičasom narástol aj pribral a otočné sedadlo už dostatočne neplní svoj účel. Súrne by sme potrebovali upraviť automobil, ale oficiálne na to už nemáme nárok aj keď sa synovi zdravotný stav zhoršuje. Veľmi by nám pomohol elektrický zdvihák do auta – syn by použil istý druh vaku už priamo na vozíku a automaticky by sa premiestnil do automobilu. Neprišlo by tak vôbec k žiadnemu nadvihovaniu, čo by nám veľmi uľahčilo prestup. Nakoľko som so synom sama, z opatrovateľského príspevku nie je možné zakúpiť zdvihák do auta či doložiť sumu na nový vozík, ktorý mu je už primalý a súrne potrebuje nový.

Vopred ďakujeme všetkým za podporu. Samko a mamina.

  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Kučák Ľubomír
Voržáčková Sabina
Lukáš Kubovič
Zille Mátyás
Veselska Nikol
Timotej Baláž
Renáta Húšťavová
David Gabris
Nikoleta Sarvašová