Sebastian a Adrian Kromkovci

Rehabilitácie nám pomôžu postaviť sa na nožičky!

Ako mladý manželský pár sme sa veľmi tešili na naše prvé dieťatko. Prekvapením bolo, keď nám oznámili, že budeme mať dvojičky. Tehotenstvo prebiehalo bezproblémovo a na našich chlapcov sme sa veľmi tešili, keď odrazu, v 30.týždni nastal zvrat. Kvôli silným bolestiam som s manželom išla na pohotovosť, odkiaľ ma rovno poslali do okresnej nemocnice. V nemocnici sa snažili ešte pôrod zdržať, aby stihli detičky aspoň trošku pripraviť na to, že prídu na svet a aby boli pľúcka pripravené. Žiaľ, nepodarilo sa to podľa očakávaní, a lekári museli okamžite vykonať sekciu. Chlapci boli umiestnení na JIS pre predčasniatka. Keďže pľúcka neboli dostatočne vyvinuté, museli byť okamžite napojení na pľúcnu ventiláciu. U oboch chlapcov došlo k nedostatku kyslíka pri pôrode a rovnako ku krvácaniu do mozgu 2. stupňa.

Keď mali chlapci rok, diagnostikovali im DMO – spastickú kvadruparézu. Doma sme usilovne cvičili a raz týždenne navštevovali fyzioterapiu a ergoterapiu. Dvakrát sme absolvovali intenzívny rehabilitačný pobyt v detskom centre v Mníchove. Chlapci stále napredovali, hoci milimetrovými krôčikmi. V januári 2016 sme po prvýkrát navštívili ADELI Medical Center v Piešťanoch, kde sme intenzívne rehabilitovali a po usilovne odcvičenom pobyte sa dostavili aj pre nás neuveriteľné výsledky. Sebastianko, ktorý bol v dvoch rokoch ležiaci, sa naučil držať hlavičku a v polohe na brušku sa začal plaziť aj jeho braček Adrianko. Po druhom rehabilitačnom pobyte v Piešťanoch sa zlepšilo u Sebastianka držanie tela, chrbátik sa spevnil a aj opora na ručičkách sa zlepšila. Adrianko začal štvornožkovať a dokonca  sa sám posadil. Pre nás sú to boli neskutočné pokroky, ktoré nám dodávali silu bojovať ďalej a nevzdávať to. Nakoľko sme videli, aké úžasné výsledky jeden intenzívny pobyt chlapcom prinesie a ďalšie návštevy ADELI boli pre nás finančne neúnosné, keďže aj napriek podpore okolia či rodiny sme si nemohli dovoliť viac ako jeden pobyt ročne. Preto sme v roku 2017 vyhľadali CENTRUM SVETIELKO, ktoré aj vďaka vašej podpore, pravidelne každých 12 týždňov navštevujeme dodnes.

Chlapci v roku 2019 úspešne absolvovali zákrok Ulzibat v Kladne, čo im prinieslo opäť nové možnosti a radosť z objavovania či nové možnosti pohybu.

Chlapci napriek tomu, že napredujú sú vo vývoji oproti rovesníkom pomalšie, ako motoricky, tak aj mentálne, ale sú šťastní a každý deň si užívajú naplno. S radosťou a veselým smiechom sa tešia, keď vidia svojich kamarátov šantiť a naháňať sa a my veríme, že vďaka intenzívnym rehabilitáciám sa na nožičky postavia aj oni.

Rozhodli sme sa opäť požiadať o finančnú podporu na liečenia a rehabilitačné pobyty, doplnkové terapie, ktoré je potrebné absolvovať. Zdravotné poisťovne takéto rehabilitačné pobyty nepreplácajú a pre rodinu je to veľká finančná záťaž, nakoľko všetky náklady musíme násobiť 2-krát.

Ďakujeme vopred za vašu podporu! Spolu dokážeme viac!

  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Veselska Nikol
Timotej Baláž
Alex Kiss
Renáta Húšťavová
Angelovičová Nina
David Gabris
Adam Agh
Pfeifferová Michaela
Nikoleta Sarvašová
Marek Čižmár
Sophia Tichá
Mišeje Martin
Maxim Bereš
Dominik Gajdoš
Viktor Pamula
Viktor Vicena
Natalia Moravčíková
Sofia Lipová
Frano Matias