Vianočný zázrak pre Noemi

Vianočný zázrak pre Noemi

Na začiatku bola silná túžba pomôcť. Pomôcť malému dievčatku, ktoré sa podľa slov lekárov narodilo ako zázrak. Takmer štvorročná Noemi, krásne dievčatko s modrými očkami, sa narodila predčasne, keďže jej maminke zistili v tehotenstve nedostatok plodovej vody.

Od narodenia sa jej začal maratón vyšetrení a pokračuje doteraz. Jej rodičia s ňou začali navštevovať, neurologickú, nefrologickú, genetickú, metabolickú, rehabilitačnú a endokrinologickú ambulanciu. Od mala rehabilituje a podstupuje rôzne terapie na svoj motorický aj mentálny rozvoj. Noemi má centrálnu tonusovú a koordinačnú poruchu, s tým spojený oneskorený psychomotorický vývoj a narušenú komunikačnú schopnosť.

Cesty tejto rodinky na potrebné vyšetrenia a rehabilitácie však skomplikovala nepríjemná udalosť. Keď mala Noemi rok a dva mesiace, rodinke ukradli auto, práve v tom čase, keď ho najviac potrebovali.

Spoločnosť Nordmander, ktorá každoročne v spolupráci s APPA usporadúva Charitatívnu aukciu živých Vianočných stromčekov sa rozhodla malej Noemi pomôcť. Aj keď nebolo možné vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu podujatie uskutočniť v tradičnom decembrovom termíne, p. Daniel Pračko, dovozca živých vianočných stromčekov Nordmander sa rozhodol zorganizovať aspoň finančnú zbierku na pomoc členky klubu APPA – malej Noemi. Síce bez tradičnej aukcie, avšak s o to väčšou láskou a zanietením. Spoločnosti Nordmander sa vďaka jej stabilným podporovateľom podarilo získať pre Noemi fantastických 2.000€. “Som veľmi rád, že aj tento rok sa náš tím zapojil do Charitatívnej činnosti. Spoločne sme vyzbierali krásnu sumu, ktorá dievčatku menom Noemi určite veľmi pomôže”, uviedol p. Michal Janči zo spoločnosti Bosen Group, ktorý sa do zbierky spolu so svojím tímom realitných maklérov zapojil.

V tomto momente však tento príbeh nekončí, práve naopak, naberá až zázračné kontúry. “Po ukončení zbierky som sa intuitívne rozhodla príbeh malej Noemi predsa len ešte zazdieľať na sociálnych sieťach a to čo sa spustilo potom, som si nemohla ani len vysnívať a len ma to utvrdilo v tom, ako úžasne sa ľudia dokážu spojiť pokiaľ ide o pomoc druhým”, hovorí Barbora Barancová, koordinátorka charitatívnych podujatí APPA.

Na zverejnený príbeh okamžite zareagoval p. Peter Kurucz zo spoločnosti Auto PDK a občianskeho združenia Auto PDK deťom. „O malej Noemi som sa dozvedel náhodne, od Barborky Barancovej. Nakoľko sa moja spoločnosť venuje predaju vozidiel, oslovil ma príbeh ukradnutého auta, ktoré rodine odcudzili. Pôvodný plán bol „len“ zabezpečiť rodine financie na potrebné terapie, no v rámci mojej spontánnosti, mi napadlo 4 dni pred Štedrým dňom, aby sme sa pokúsili o zázrak – vyzbierať peniaze rovno na auto. Na výzvu sa mi ozval darca, ktorý bol ochotný rovno venovať rodine auto. Ostali sme s Barborkou v úplnom šoku a náš Vianočný zázrak, sa stával reálnym.”, uviedol p. Peter Kurucz.

V priebehu troch dní sa mu vďaka úžasným ľuďom podaril skutočný Vianočný zázrak – vyzbierať 1.000€ na rehabilitácie a k tomu nájsť úžasného darcu, ktorý sa rodine rozhodol venovať spomínané auto.

„S Barborkou sme to nesmierne prežívali, boli sme takmer nonstop v komunikácii a tešili sa z vydareného prekvapenia, keďže sme sa rozhodli urobiť rodine Vianoce, ako sa patrí a odniesť im darčeky a najmä ten jeden obrovský, deň pred Štedrým dňom. Sadli sme teda 23.12. o 7:00 ráno do auta a pustili sa na cestu, smer Veľký Šariš. Darca auta bol tak neskutočne ochotný a dobrosrdečný, že vozidlo na vlastné náklady vyservisoval a vyčistil. Dokonca natankoval plnú nádrž, zaplatil PZP na rok a ešte aj ročnú diaľničnú známku. Čo však bolo úplným prekvapením, pridal sa k nemu jeho kamarát, ktorý rodine venoval k autu, tankovaciu kartu, v hodnote 1.000 €. Za rodinou sme teda rozhodne nešli s prázdnou, ešte sme zbalili pár hračiek a písacích potrieb od našich ostatných darcov a všetci spolu sme sa stretli na mieste”, s nadšením spomína p. Peter Kurucz, ktorý stojí aj za neziskovou organizáciou Auto PDK deťom.

Rodina, ktorá vôbec netušila, čo ich čaká, dostala postupne dávkované informácie o darčekoch. Napokon prišiel ten najväčší. Boli v tak obrovskom šoku, že sa ani nestihli tešiť. „Keď som zbadal slzy dojatia, neubránil som sa slzám ani ja, jednoducho to tak prišlo, pretože to, čo robím, robím celým srdcom a tak to aj prežívam. Je to tak prekrásny pocit, keď dokážete niekomu pomôcť, zlepšiť, nebodaj až zmeniť život. A niekedy pritom stačí tak málo, len veľmi chcieť a veci sa pohnú. Každá takáto skúsenosť ma neuveriteľne napĺňa a nabíja energiou, obzvlášt v tejto dobe. Jednak je to skvelý pocit, z dobre vykonanej „práce“ a hlavne nadašenie, radosť a obrovská vďaka, že sa stále nájdu empatickí, ľudskí a dobrosrdeční darcovia, za čo všetkým veľmi ďakujem”, dodal p. Peter Kurucz.

Tento vianočný príbeh sa tak naozaj dá považovať za zázrak. Noemi a jej rodinka si pod stromčekom našli dovedna 3.000€ na rehabilitačný pobyt v Hendi centre v Piešťanoch a tiež automobil v skvelej kondícii s plnou nádržou a kreditom 1.000 € na tankovanie, servisom, poistením a ročnou diaľničnou známkou. Veríme, že toto všetko rodinke a najmä skvelej bojovníčke Noemke pomôže v napredovaní a zlepšovaní jej zdravotného stavu.
Všetkým darcom nesmierne ďakujeme.

Video z odovzdania auta si môžete pozrieť TU: https://fb.watch/an0YeOYebl/