Viktor Pamula

Rehabilitácie ma posúvajú ďalej…

Volám sa Viktor Pamula a mám 22 rokov. Narodil som sa v šiestom mesiaci s diagnózou detská mozgová obrna. Moja váha bola 1200 gramov.  Mal som krvácanie do mozgu, ktoré zasiahlo pohybové centrum. Práve preto do môjho života patrí vozík. Už v prvých mesiacoch života som absolvoval prvé operácie pruhu a povoľovania šliach v rozkroku. Rodičia verili, že sa postavím na nohy. Preto som bol viackrát na liečeniach v Budapešti, kde som chytal do rúk rôzne veci a cvičil si tak jemnú motoriku. Tu som spravil aj prvé kroky.

Postupom času, ako som sa vyvíjal, sa mi začali skracovať šľachy a opotrebovávať kĺby. Preto som bol v roku 2004 operovaný. Operácia sa konala Českej republike, v tom čase sa tak náročný operačný výkon nerobil na Slovensku. Počas operácie mi lekári vytvorili štep z vlastnej panvy a vytvorili striešku v bedrovom kĺbe. Vďaka nej som mohol sedieť.

Celý prvý ročník som sa teda učil doma. Mal som sadru od hrudníka až po pätu na nohe. Asistentka zo školy bola ochotná ma učiť doma. Bola to sranda, pretože som sa liečil a zároveň aj učil doma. Pamätám si, že som si sadru nechcel dať dolu, pretože mi ju kamaráti pokreslili.

Zdravotný stav vydržal 6 rokov. Po nich sa mi začali opäť skracovať šľachy. Sedením na vozíku mi začala rotovať aj panva. Bol som nútený ísť opäť na operáciu. Šľachy mi boli povoľované už niekoľkokrát. Myslel som si, že operácia prebehne v poriadku. Prasklo mi však šitie a hojenie sa predĺžilo o tri mesiace.

Po tejto nevydarenej operácii sa začali objavovať iné problémy. Panva mi ešte viac zrotovala a bedrový kĺb mi tlačil na vnútorné orgány.  Lekári mi ho teda vybrali.  Kvôli môjmu hendikepu však neodporúčali umelú náhradu.

Som spastický a preto chodím cvičiť. Potrebujem, aby sa moje svalstvo udržalo uvoľnené. To mi pomôže so stabilitou tela vo vozíku. Byť uvoľnený znamená byť sústredenejší počas prednášok na vysokej škole.

Mojou ambíciou je sa aj naďalej vzdelávať a nájsť si prácu. Počas života som sa stretol s rôznymi prekážkami. Tie ma však posúvajú ďalej. Som síce pohybovo obmedzený a sedím na vozíku, ale myslím si, že tým sa život nekončí. Túžim byť plnohodnotným členom spoločnosti a verím, že vďaka ľuďom, ktorých možno zaujme tento môj príbeh ním raz budem.

  • Chcem pomôcť

    Systém bezhotovostnej platby CardPay

Viktor Pamula

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Veselska Nikol
Timotej Baláž
Alex Kiss
Renáta Húšťavová
Angelovičová Nina
David Gabris
Adam Agh
Pfeifferová Michaela
Nikoleta Sarvašová
Marek Čižmár
Sophia Tichá
Mišeje Martin
Maxim Bereš
Dominik Gajdoš
Viktor Pamula
Viktor Vicena
Natalia Moravčíková
Sofia Lipová
Frano Matias