Monika Brdárska – kreatívna duša, pre ktorú je kresba najlepším relaxom

SMA – tri písmená, za ktorými sa skrýva genetické ochorenie, postihujúce svaly a nervy. V Európe sa so spinálnou svalovou atrofiou každý rok narodí približne 600 detí. Pomyseleného Čierneho Petra si vytiahol aj v súčasnosti štvorročný Alexko. Jeho mama Monika Brdárska priznáva, že zdravotný stav ich synčeka im doslova prevrátil život na ruby. Potrebný oddych a mentálny relax našla aktívna mamička v tvorbe príveskov, digitálnych grafík, ako aj v maľovaní rifľových bundičiek.

Bavia ju hory aj streetart

Už odmalička mala kreatívne sklony. V dospelosti si Monika Brdárska vyskúšala viaceré tvorivé techniky – živicovanie, maľovanie na plátno aj na rifľové oblečenie. „Vždy ma bavilo niečo vyrábať. Keď mi napadlo, že mám niečo vyskúšať, tak som sa do toho pustila a keď sa mi to zapáčilo, tak som sa tomu venovala,“ opisuje svoj postoj k umeleckej tvorbe.

Aktuálne sa venuje predovšetkým digitálnej ilustrácii, pričom záujem je najmä o prekreslenie portrétu do digitálnej podoby. Časť svojho voľného času zároveň využíva aj na maľovanie rifľového oblečenia. Bundy, košele či sukne dostávajú vďaka nej novú, jedinečnú podobu. Koľko kúskov doteraz prešlo jej kreatívnymi rukami si netrúfa odhadnúť. Väčšinou totiž maľuje pre svojich kamarátov a deti z blízkeho okolia. „Najradšej mám detské motívy, ale taktiež ma baví streetartový štýl, ktorý je voľnejší. Zahŕňa graffiti, rôzne nápisy, čmáranice, ktoré sa dajú rôzne kombinovať. Z dospeláckych motívov mám zase najradšej hory,“ hovorí Monika Brdárska.

Najdôležitejšie je na chvíľu vypnúť hlavu

Kreatívna tvorba predstavuje pre ňu obrovský mentálny relax. Zároveň prináša rodine aj spôsob, ako si trochu prilepšiť, hoci finančná motivácia nie v tomto prípade prvoradým cieľom. Oveľa dôležitejšie je to, že v rámci uponáhľaného dňa si nájde pár chvíľ len pre seba. „Musíme veľa vecí riešiť, preto často, keď deti zaspia, tak si sadám a maľujem. Snažím sa nájsť si čas na to, aby som aj ja mohla na chvíľku vypnúť a trochu sa zresetovať,“ vysvetľuje.

Synova diagnóza zmenila režim fungovania celej rodiny

Starostlivosť o synčeka so spinálnou svalovou atrofiou je totiž z mnohých ohľadov náročná, vyžaduje si množstvo trpezlivosti, energie, ako aj času. Prvé mesiace po pôrode pritom nič nenasvedčovalo, že by mal mať Alex nejaký problém. Zásadný zvrat prišiel až v čase, keď mal päť mesiacov. Chlapček sa prestal hýbať, čo lekári najskôr pripisovali vývojovej chybe na chrbtici. Snažili sa zistiť, kde presne je príčina problému, avšak žiadna konkrétna diagnóza nepadla. „Tak sme cvičili a chodili s ním na rehabilitácie. Tam nás upozornili na spinálnu svalovú atrofiu – že všetko, čo sa u neho prejavuje, naznačuje, že by mohol mať túto chorobu,“ spomína Monika Brdárska.

Nasledovali genetické testy, ktoré diagnózu napokon potvrdili. Rodina tak musela zmeniť svoj doterajší režim fungovania a prispôsobiť sa novej situácii. Okrem rehabilitácií a terapií sa snažia Alexovi zabezpečiť aj všetky potrebné rehabilitačné pomôcky. „Nie je to jednoduché. Potrebujeme skombinovať škôlku s rehabilitáciami, zároveň potrebujeme do škôlky pedagogického asistenta, čiže my stále niečo riešime. A nie vždy to ide ľahko, takže neraz musíme s niečím bojovať,“ poukazuje.

Tvorbu ponúka online

Svoje diela zverejňuje Monika Brdárska na Facebooku aj Instagrame. Užší výber živicových príveskov a rifľových bundičiek je dostupný aj prostredníctvom webovej stránky www.codokazemama.sk/obchod/mart, kde má zriadený malý obchodík. Hovorí, že kreatívnej tvorbe sa venuje skôr príležitostne, avšak v jej živote má dôležité miesto. „Veľmi ma to baví a je to pre mňa obrovský relax. Myslím si, že každý z nás potrebuje občas vypnúť a toto je pre mňa spôsob, ako to dosiahnuť,“ uzavrela.

Chcem pomôcť

Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Liliana Kleinová
Vilko Ďuráč
Samuel Zborovančík
Róbert Bognár
Gavendová Klaudia