Piaty ročník Ružinovského kolotoča v znamení pomoci pre Riška

Ružinovský kolotoč patrí medzi tradičné športovo-benefičné podujatia. V septembri sa v parku Ostredky konal už jeho piaty ročník. Tento raz sa bežci vybrali na trať s cieľom pomôcť sedemročnému Riškovi Kostovčíkovi, ktorý je členom Klubu APPA

Prostredníctvom jedinečnej mobilnej aplikácie APPkA mu darovali viac ako dva milióny kalórií, pričom výťažok z celej akcie predstavuje sumu 2.509 eur. Tá poputuje na terapie v DSS Svetielko, kde malý bojovník už niekoľko rokov rehabilituje.

Ružinovský kolotoč je známy ako podujatie, ktorému sa darí spájať tamojšiu komunitu. Jej súčasťou je aj Riško Kostovčík. Malý bojovník trpí genetickým ochorením s názvom mikrodelečný syndróm 1p36 a duplicitou na 9q chromozóme. Hoci jeho zdravotný stav nie je najľahší, aj on sa zaradil medzi športovcov v rámci benefičného behu. „Zámerom podujatia je nielen športovať, ale aj pomáhať. Bežci majú na výber dve hlavné trate s dĺžkou 5,5 a 11 kilometrov a tiež sú k dispozícii aj detské trate. Čo bolo veľmi milé, Riško odbehol spoločne so svojou mamou 5,5 kilometra. Bol v špeciálnom vozíku, pričom jeho mama s ním odbehla celý okruh,“ opisuje koordinátorka charitatívnych podujatí APPA Barbora Barancová.

Martin Caňo z občianskeho združenia Pro omnibus, ktoré Ružinovský kolotoč organizuje, hovorí, že podujatie im dáva každý rok čoraz väčší zmysel. „Každý rok sa nám totiž darí vyzbierať viac peňazí. Tento rok sme mali na výber tri príbehy, ktoré sme mohli podporiť. Ten Riškov bol z Ružinova, takže sme sa rozhodli preň. Verili sme, že komunita sa opäť spojí, čo sa napokon aj podarilo,“ skonštatoval. Na trať sa tak aj tento rok postavili desiatky bežcov, ktorí venovali svoju energiu, čas, no najmä kalórie na dobrú vec.

Riškova mama Hana vyzdvihuje najmä neopakovateľnú atmosféru, ktorá počas podujatia vládla. Práve tá ju motivovala, aby sa do behu aj so synom zapojila. „Bolo pre mňa veľmi emotívne, koľko ľudí nás prišlo podporiť. Dobilo nám to baterky do ďalších dní,“ povedala.

Akciu podporila Mestská časť Ružinov a tiež Nadácia ZSE prostredníctvom 5. ročníka svojej grantovej výzvy s názvom Energia pre teba. Ružinovský kolotoč je zároveň jedno z desiatich športových bežeckých podujatí, ktoré sa koná tento rok a ktoré súťaží o najväčší počet vyzbieraných kalórií v aplikácii APPkA. Víťaz získa od Nadácie ZSE ešte bonus v podobe 2000 eur.