Podvodníci, ktorí majú zaostrené na vaše peniaze, sa neštítia zneužívať nešťastie iných vo vlastný prospech. Publikujú falošné zbierky, ktorými škodia reálnym osobám, ktoré pomoc potrebujú a tiež dobrosrdečným ľuďom, ktorí im chcú prispieť.
Podvodníci k tomu často použijú charitatívnu organizáciu so známym menom a požiadajú vás, aby ste ich kontaktovali prostredníctvom osobného e-mailu alebo im priamo poslali peniaze. Zámerne zneužijú skutočný príbeh dieťaťa alebo chorého človeka, a vydávajú tento príbeh za svoj, aby sa neoprávnene obohatili.
Je dôležité, aby ste charitatívne zbierky overovali, teda najmä to, či transparentný účet skutočne existuje a či ide o overenú stránku. To väčšinou zistíte, tak, že na stránke sa nachádzajú transparentné údaje, overiteľný účet a kontaktné údaje.
Transparentný účet je bežný bankový účet, ktorý je zverejnený na špeciálnej stránke príslušnej banky pre nahliadnutie verejnosti. Na zriadenie transparentného účtu je potrebné uzatvoriť dodatok k zmluve o bežnom účte, v ktorom majiteľ účtu súhlasí so zverejňovaním transakcií, ktoré sú jednoducho a prehľadne zobrazené na internetovej stránke. Verejnosť si dokáže na tejto stránke vyhľadať majiteľa účtu, aktuálny stav a pohyby na účte.
Polícia SR minulý rok riešila falošnú internetovú zbierku pre Olivera. Podvodníci bezcitne zneužili fotku poľského chlapčeka, aby od Slovákov s získali peniaze. Na transparentný účet vedený v jednej zo slovenských bánk si tak vlani v septembri hrou na city pripísali viac ako 24-tisíc eur. Polícia občanov upozornila, aby viac neprispievali fiktívnemu „Viktorovi“. A tým, čo prišli o peniaze, odporučila obrátiť sa na najbližšie obvodné oddelenie polície.

Na fotke nebol Viktor, ale Oliwier z Poľska, chlapček skutočne trpiaci genetickým ochorením SMA. Prispením na spomínaný účet však finančné prostriedky nedostal on, ale neznáma osoba. Banka zablokovala účet hneď po tom, ako ju občania na tento podvod upozornili a rovnako podala na jej majiteľku aj trestné oznámenie. Tá sa snažila o výber finančných prostriedkov a zrušenie účtu, ale banka stihla promptne zakročiť a podvodníčke sa to nepodarilo. Prípadom sa zaoberali právnici, ktorí ďalší postup komunikovali s políciou. Z našich vlastných skúseností a činnosti našej organizácie poznáme viacero takýchto podvodných “transparentných účtov”. Obozretnosť pri darovaní je naozaj na mieste!
Na internete aj v súčasnosti nájdete viacero legitímnych charitatívnych zbierok. Ak však chcete prispieť, nespoliehajte sa na status na sociálnych sieťach, pretože ako v tomto prípade, aj inokedy môžete naraziť na chamtivých podvodníkov. Pomáhajte výlučne cez overené stránky určené na zbierku pre zdravotne znevýhodnených ľudí, nikdy nie takýmto netransparentným spôsobom. Vyhnete sa tak možnému podvodu a vaše peniaze neobohatia vrecká podvodníka.
Ďakujeme za relevantný informačný zdroj FB stránke: Hoaxy a podvody – Polícia SR