Alex a psík Akina v spote na darcovské 2%

Minimálne úsilie, maximálna pomoc! Nenechajte prepadnúť to, čo druhým pomáha neprepadnúť beznádeji, zodvihnúť sa a napredovať. Hovoríme o prostriedkoch, ktoré slovenská legislatíva umožňuje použiť na financovanie rehabilitácií a potrebných pomôcok.

Už 13 rokov v APPA pomáhame ľuďom s telesným znevýhodnením aj vďaka 2% z daní. O tom, že celý proces venovania je veľmi jednoduchý, hlása aj naša aktuálna kampaň, v ktorej účinkujú členovia Klubu APPA. Postupne vám predstavujeme hlavné tváre kampane. Nedávno to bol fotograf na vozíku Richard, tentokrát sme sa pozhovárali s otcom 13-ročnej bojovníčky Alex, ktorá trpí detskou mozgovou obrnou. V kampani účinkuje so štvornohým pomocníkom – už päť rokov jej totiž pri chôdzi asistuje dominantná fenka americkej Akity – Aki.

2% ako záruka istoty v napredovaní

Ak by sme mali spočítať vrásky na čelách rodičov zdravotne znevýhodnených detí, ktoré súvisia so získavaním peňazí na rehabilitácie, zrejme by sme sa nedopočítali. Tak prečo im z týchto vrások aspoň trochu neubrať práve percentami z daní? Otec mladej Alex približuje: „Získavanie 2% znamená pre nás naozaj veľa. Uľahčuje nám to život vo viacerých smeroch. Tak ako po finančnej stránke, tak aj po tej ľudskej. Nemusíme sa strachovať, či a kde zoženieme financie na ďalšiu rehabilitáciu, liečbu a pomôcky pre Alex.“ Venované peniaze sa v rozpočte neohrejú dlho. Ako rýchlo prídu, tak totiž aj odídu, hovorí hlava rodiny z Pezinka, v ktorej vládne športový duch: „Najväčšia časť 2% ide v prvom rade na liečbu, nakoľko je finančne náročná pre nás. Máme šťastie, že v dnešnej dobe je veľa ľudí, ktorí, keď môžu, pomôžu. Pre niektorých je to jeden papier, pre nás je to naozaj veľká pomoc.“

Nakrúcanie ako výzva ukázať bojového ducha

„Príležitosť účinkovať vo vašej kampani nás ako rodičov veľmi zaujala a zároveň potešila, pretože Alex má rada výzvy, kde môže svetu ukázať, že aj deti v jej veku vedia bojovať,“ rozpráva otec účinkujúcej. Emócie v deň nakrúcania by sa dali krájať. „Nevedeli sme, kto sa viac teší na deň D, či my, Alex alebo náš psík. Celá rodina sme vyberali oblečenie pre Alex. V ten deň bola veľká zima, ale krajina a okolie, kde sa nakrúcalo, boli neuveriteľne očarujúce,“ približuje.

Alex a Akina sa v ten deň určite cítili ako filmové hviezdy – točil sa okolo nich početný tím ľudí od režiséra, kameramanov, fotografov až po maskérky. „Štáb bol veľmi priateľský a trpezlivý, za čo sme obdivovali my ich. Atmosféra bola príjemná, veľa sme sa nasmiali a Alex nemala takú trému vďaka ľudom okolo a aj vďaka jej psíkovi Akinke, ktorá mala možnosť natáčať vašu kampaň spolu s ňou. Bol to pre nás všetkých veľký zážitok,“ spomína na nakrúcanie Alexin otec.

A keďže sme historicky prvýkrát do kampane obsadili aj zvieracieho aktéra, zaujímalo nás, ako sa na pľaci darilo jemu. „Naša Akinka je veľmi priateľský psík, ona spolupracuje vždy a všade, pokiaľ môže byť vonku na čerstvom vzduchu a byť so svojou rodinou. Je to šťastný a spokojný psík,“ dodáva pán štvornohého miláčika rodiny.

V APPA nás teší, že kampaň s názvom Robiť radosť, robí radosť, priniesla toľko pozitívnych emócií už v štádiu jej kreovania. Rodinu sme mohli aspoň na jeden deň vytrhnúť z kolotoča každodenných povinností a výziev. „Sme vďační, že sme sa rozhodli pre APPA a môžeme využiť každú príležitosť, ktorá sa nám naskytne. Najväčšia výzva pre Alex je, aby mohla využiť každú možnosť v rámci cvičení a rehabilitácii a aby mohla plnohodnotne a čo najlepšie prežiť svoj život s ľuďmi, ktorí ju milujú taká, aká je. Aby vládala prejsť čoraz väčší a väčší kus po vlastných, bez akýchkoľvek pomôcok alebo invalidného vozíka,“ približuje plány a uzatvára náš rozhovor otec hlavnej účinkujúcej.

Prečítajte si aj článok https://appa.sk/richard-z-novej-kampane-2-percenta-s-appa/

Napísali o nás v Startitup.sk

Ako zbierať 2% s APPA