Kampaň Robiť radosť, robí radosť: Richard ju rozdáva cez objektív aparátu

Je tu obdobie, kedy percentá zo zaplatenej dane môžete venovať na dobrú vec. Ak sa rozhodnete venovať 2% z daní APPA, pomôžete napĺňať poslanie nášho občianskeho združenia.

28. marca 2023
4 min. čítania

V APPA nám záleží na tom, aby o potrebách zdravotne znevýhodnených bolo počuť a darilo sa ich napĺňať aj vďaka asignácii 2% z daní. Aj preto sme propagačnú kampaň k ich získavaniu nenechali na náhodu a spolupracovali s tými najlepšími! Na našich sociálnych sieťach a na webe ste už na prelome starého a nového roka mohli zachytiť prvé fotografie a videá.

Robiť radosť, robí radosť

Posolstvom tohtoročnej kampane je sprostredkovať informáciu, že venovať niekomu svoje 2% z dane je úplne jednoduché. Je to v princípe len jeden úkon – správne sa rozhodnúť komu, oznámiť svoje rozhodnutie zodpovednej účtovníčke a mať radosť z toho, že týmto “bezplatným” gestom niekomu reálne pomôžem a urobím radosť! Hlavnými predstaviteľmi sa opäť stali šikovní členovia Klubu APPA.

Na pľaci sám sebou aj so svojou vášňou

Jedným z protagonistov kampane na 2% s APPA je 43-ročný Richard z Lietavskej Lúčky pri Žiline. Do svojich 28 rokov pracoval ako automechanik v závode, bol zdravý a vychutnával si život, no po vážnej autonehode sa zo dňa na deň stal zdravotne znevýhodneným. Dopravná nehoda mu úplne zmenila život, o to viac sa stalo jeho vášňou a hnacím motorom fotografovanie. Prvý fotoaparát dostal k 33. narodeninám, neskôr si našetril na zrkadlovku, pozeral náučné videá a učil sa sám. Najradšej fotografuje šport, svojho psa a prírodu.

S Richardom, ktorý sa túži opäť presadiť vo svete práce práve fotografovaním, sme sa pozhovárali o jeho účinkovaní v kampani, aj o tom prečo pre neho financie získané z 2% z daní hrajú kľúčovú úlohu.

Ako ste reagovali na príležitosť účinkovať v pripravovanej kampani APPA?

Vaša ponuka natočiť reklamu ma, úprimne, vyľakala (smiech), no o pár minút neskôr som si povedal, že je to skvelá príležitosť v mojom živote a idem do toho!

Aké boli vaše dojmy z nakrúcania?

Už deň pred natáčaním bol štáb taký skvelý, že ma ubytoval v Bratislave v bezbariérovom hoteli, aby som nemusel vstávať o 3. hodine a absolvovať  200 kilometrov zo Žiliny do Bratislavy. Aj keď občas chodím aj v noci fotiť mliečnu cestu a cestujem ďalej od mesta hľadať hmlu. Miesto natáčania bolo krásne a ten východ slnka bol jedinečný. Keď som prišiel na lokáciu, vôbec som nečakal toľko ľudí. Členovia štábu boli skvelí a presne vedeli, čo robia. Boli to veľkí profesionáli. Ich prístup bol znamenitý a hneď zo mňa ten strach opadol.

V máji uplynie 15 rokov od vašej autonehody. Ako vyzeral váš život krátko po nej?

Prebudil som sa v nemocnici a nevedel, čo sa stalo. A to, že si necítim nohy bolo to najhoršie. Ten pocit bezmocnosti sa nedá opísať. S trieštivou fraktúrou hrudného stavca a opuchom miechy ma štyri hodiny operovali. Osud však vyhral na body a ja som ostal ochrnutý od pása dole a pripútaný na invalidný vozík. Bol som v Kováčovej, kde ma učili ako žiť na vozíku. Bolo to ťažké a zložité obdobie. Veľa prekážok a niekedy som nemal silu ísť ďalej. Potom som absolvoval rehabilitácie. Vlastne vždy, keď je príležitosť ísť na rehabilitácie, využijem ju. Mám stále veľké bolesti chrbta a nôh. Vždy sa snažím niečím zamestnať a nemyslieť na bolesť.

Čo pre Vás predstavuje získavanie 2 % z daní?

Získavanie 2% je pre mňa dôležité a nemám iné zdroje financovania svojich potrieb. V dnešnej dobe je všetko drahé a ja potrebujem rehabilitácie pre bolesti chrbta a nôh, ktoré mi znepríjemňujú život.

2% využívam hlavne na rehabilitácie a kúpu pomôcok. Som veľmi vďačný, že je na Slovensku táto príležitosť.

Je ťažké sa presadiť do spoločnosti človeku, ktorý bol doposiaľ zdravý a teraz musí riešiť nástrahy okolia, ako aj nie malé finančné problémy. Nevzdávam to, snažím sa fotiť a podnikať v tom. Rád chodím do prírody fotiť. Ja už chodiť nebudem, je to ťažké priznať to, ale veda ide dopredu a nádej umiera posledná. Treba len veriť.

Aj z Richardovho rozprávania vyplýva, akú dôležitú úlohu zohráva v živote ľudí s telesným znevýhodnením to, čo pre vás nepredstavuje žiadne dodatočné náklady.

Ako vznikala kampaň plná radosti

Celú tohtoročnú komunikáciu kampane 2% financovania sme opäť vložili do rúk profesionálov z oblasti slovenskej kreatívy, ktorým vďačíme aj za kampaň New normal v roku 2021. Autorom konceptu a myšlienky je agentúra Work&Hugs. Mladí kreatívci nám vytvorili nový komunikačný koncept, ktorý určite vynikne. Jadrom kampane sú pozitívne emócie, prekonávanie ťažkostí a úsmevov, ktorých nikdy nie je dosť.

Dva reklamné spoty, ktoré môžete práve v týchto dňoch zachytiť aj na televíznych obrazovkách televízie TA3 sa nakrúcali 27. októbra minulého roka v nádhernej jesenno ladenej prírodnej scenérii. Video produkciu mala pod palcom spoločnosť Vrizzly z Prešova. Foto produkciu celej kampane zabezpečoval šikovný fotograf Vlado Vojtela a režisérskej úlohy sa zhostil Samuel Hoffman.

Mohlo by vás zaujímať

RehaZentrum Malovec -partner APPA
Rehabilitácie
RehaZentrum Malovec – už deväť rokov špičkový rehabilitačný program

Liečba porúch pohybového, oporného a nervového ústrojenstva pomocou najmodernejších technológií.

Víkend pre SMA rodiny v znamení Vianoc
Kultúra / Zdravie
Víkend pre SMA rodiny v znamení Vianoc, zábavy a spolupatričnosti

Vianočne, voňavo a veľmi veselo – tak bolo 3. a 4. decembra v HENDI CENTRE v Piešťanoch. Jedenásť detí s ochorením Spinálna svalová atrofia (SMA) spolu so svojimi rodinami strávili v centre Vianočný voňavý víkend plný zábavy.

Vyriešme to spolu 2 – špeciálny víkend plný informácií a praktických ukážok
Vzdelávanie
Vyriešme to spolu 2 – špeciálny víkend plný informácií a praktických ukážok

Detí s porušením autistického spektra (PAS) stále pribúda a starostlivosť o ne si vyžaduje veľa energie, pozornosti, ako aj porozumenia. Tejto téme aj s prepojením na jedinečnú Snoezelen terapiu sme sa rozhodli venovať podrobnejšie v rámci vzdelávacieho víkendu Vyriešme to spolu 2.

Neurogym - partner APPA
Rehabilitácie
Konečne iná forma neurorehabilitácie

Spojením fyzioterapie, špecializovaných cvičení, individuálneho programu s novými prístupmi a otvorenou mysľou pomáhame ľuďom s rôznym telesným postihnutím.
Robíme to radi a robíme to srdcom.

Jarná aukcia Charitatívneho aukčného salóna APPA bola úspešná.
Umenie
Jarná online aukcia bola úspešná. Z výťažku 4.800 eur pomôžeme Alexovi aj ďalším rodinám v Klube APPA

Priaznivci výtvarného umenia sa spojili pre dobrú vec. Počas jedenástich dní vydražili elektronicky obrazy v krásnej hodnote.

Power Plate - APPA partner
Zdravotné pomôcky
Regenerácia poškodených svalov pomocou technológie Power Plate

Moderná technológia vibračného cvičenia je vhodná nielen na tréning, ale je výborným prostriedkom na rehabilitáciu a odpočinok.

Certifikovaný dvojdňový workshop TalkTools
Vzdelávanie
Certifikovaný dvojdňový workshop TalkTools®

Počas prvého októbrového víkendu organizovala APPA v spolupráci so špecializovaným e-shopom Senzima jedinečný logopedický workshop Terapia orálnej pozície, ktorý odborne zastrešila americká spoločnosť TalkTools.

APPA partner biolampy MediLight
Zdravotné pomôcky
Praktické desatoro pre používateľov biolampy

Svetelná terapia je schopná aktivovať samoliečebný potenciál ľudského tela prírodným spôsobom, vďaka čomu ide o všeobecne uznávanú liečebnú a preventívnu metódu.

Autoservis PVS
Auto-moto
Prvotriednu starostlivosť vášmu autu zabezpečí autoservis PVS

S komplexným servisom a skúseným tímom PVS autoservis budú vaše vozidlá vždy pripravené na ďalšie cesty. Pre členov Klubu APPA ponúka spoločnosť aj viaceré výhody, ktoré potešia každého aktívneho šoféra.

APPA partner JUDr. Jakub Mandelík
Poradenstvo
Čo najvyššie odškodnenie vďaka advokátskej kancelárii Jakub Mandelík

V živote každej osoby sa môže stať udalosť, ktorá poškodí zdravie a vážne naruší každodenný život. Takouto udalosťou môže byť dopravná nehoda, pracovný úraz, choroba z povolania, nesprávne poskytnutá zdravotná starostlivosť alebo iné protiprávne konanie tretej osoby, na základe ktorej si poškodený môže žiadať náhradu škody, resp. nemajetkovú ujmu.

APPA v rámci svojich vzdelávacích projektov podporila odborný víkendový kurz
Vzdelávanie
APPA vzdeláva: Na ceste za kvalitnejšou rehabilitáciou pacientov so skoliózou

APPA v rámci svojich vzdelávacích projektov podporila odborný víkendový kurz s názvom „Diagnostika a kinezioterapeutické prístupy pri skolióze“.

10. DGS Sprint s pomocou pre vážne chorého chlapčeka
Šport
Bežci DGS Sprintu venovali svoju energiu ťažko chorému Gáborkovi

ALD je veľmi zriedkavé neurologické ochorenie, ktoré postihuje v priemere jedného z 20 000 chlapcov. Patrí medzi nich aj šesťročný Gábor z Kolárova, ktorý sa zotavuje po transplantácii kostnej drene. Malému škôlkarovi sa rozhodlo pomôcť množstvo aktívnych športovcov, ktorí sa zapojili do podujatia DGS Sprint 2023.

APPA partner - Physio Canis Žilina
Rehabilitácie
Physio Canis Žilina

Cieľom intervencií v centre PHYSIO CANIS je ponúknuť deťom s neurologickými ochoreniami terapie, ktoré vplývajú na rozvoj pohybových, sociálnych, emočných a kognitívnych kompetencií. Vynikajúce výsledky máme aj s programom PES/PAS pre deti s poruchou autistického spektra a iných pervazívnych vývinových porúch.

Podotech partner APPA
Zdravotné pomôcky
Podotech – individuálny a priateľský prístup, kvalitné produkty

Podotech je jedna z mála firiem na Slovensku s vlastnou dielňou na ručnú výrobu individuálnej obuvi. Je určená tak pre deti, ako aj pre dospelých užívateľov, ktorých zdravotný stav vyžaduje mäkkú podporu, korekciu chodidla, prípadne členkového kĺbu.

Slovensko má prvú charitatívnu mobilnú aplikáciu APPkA
Šport / Verejné zbierky
Do života bola uvedená prvá slovenská charitatívna mobilná aplikácia APPkA

7. júna 2023 sa v Bistre Jama v Bratislave uskutočnil krst prvej slovenskej charitatívnej mobilnej aplikácie APPkA. APPkA je novým projektom občianskeho združenia Asociácia pomoci postihnutým – APPA.

Odovzdávanie šeku na charitatívnom golfovom turnaji 2023
Šport
Keď pomáhajú golfisti – Charity Golf’23 s výťažkom 11.800 eur

Charita sa s golfovým turnajom energetikov spája už šesť rokov. Ide o krásnu tradíciu, ktorou dokážeme spoločne meniť životy rodín so zdravotne znevýhodneným členom.

AXIS Medical Center - partner APPA
Rehabilitácie
AXIS Medical Center

Tím AXIS Medical Center si stanovil pred sebou cieľ, urobiť pre pacienta a jeho rodinu maximum. Naša práca však ani zďaleka nekončí pri rehabilitácii. Okrem rozvoja pohybových, rečových a kognitívnych schopností pacienta je pre nás veľmi dôležité podporovať socializáciu, motivovať, dodávať sebavedomie a novú energiu do života.

Benefičná zbierka Bosen Group pre Lilianu
Verejné zbierky
Realitní makléri splnili Lilianke jej sen

Čoskoro štvorročné dievčatko žije s diagnózou epilepsia nejasného pôvodu, ktorá ide ruka v ruke s narušenou komunikačnou schopnosťou. Jej životný príbeh zaujal realitných maklérov zo spoločnosti Bosen Group, ktorí sa jej rozhodli pomôcť.

APPA partner - Fyzioterapia Zinchenko
Rehabilitácie
Fyzioterapia Zinchenko

Zdravotnícke zariadenie Fyzioterapia Zinchenko vzniklo v roku 2021. Nájdete nás v Poliklinike Družba v Trnave. Poskytujeme liečbu formou fyzioterapie pre deti a dospelých, ktorá je súčasťou medicínskeho rehabilitačného programu.

Školské batohy Bagmaster - APPA partner
Zdravotné pomôcky
Školské batohy Bagmaster

195 – zhruba toľkokrát navštívi dieťa školu počas jedného roka. To je viac ako 1 700-krát za deväť rokov. A koľko trvá cesta každý jeden deň s aktovkou (školskou taškou) na chrbte? To už je poriadne množstvo času. Chrbát školáka či školáčky celý čas trpí a chrbtica dostáva zabrať. Pritom to tak vôbec nemusí byť. Záleží na tom, aký kvalitný je chrbtový systém vášho batohu.

OPEN AIR koncert spojil umenie a radosť z pomoci druhým
Kultúra
„Riškova symfónia“: OPEN AIR koncert spojil umenie a radosť z pomoci druhým

Unikátny koncert orchestra Bratislava Hot Serenaders počas multižánrového festivalu Symfónia umenia v bratislavskom Ružinove bol zameraný na pomoc pre chlapčeka s ojedinelým genetickým ochorením.

Pri liečbe SMA detí rozhoduje čas
Verejné zbierky / Zdravie
Pri liečbe SMA detí rozhoduje čas

Slovensko sa opäť spája v boji za liečbu dievčatka so závažným genetickým ochorením. Žiadosť rodičov 20-mesačnej Editky s diagnózou SMA typu II o úhradu dvojmiliónového lieku, ktorý by progres ochorenia mohol zastaviť, poisťovňa zmietla zo stola. Zúfalí rodičia spustili verejnú zbierku na pomoc pre dcérku.

Barbara Lucká sa postarala o preklad knihy Deti za hranicami možností
Vzdelávanie
Rozhovor: V knihe Deti za hranicami možností je zakotvená nádej

Barbara Lucká sa postarala o preklad knihy Deti za hranicami možností. Metódu Anat Baniel, ktorej sa dielo venuje, využila pre svoju 4,5-ročnú dcérku Klárku.

Spa Aphrodite Rajecké Teplice - partner APPA
Rehabilitácie
Spa Aphrodite Rajecké Teplice so špičkovou rehabilitáciou

Kúpele Spa Aphrodite Rajecké Teplice sú skvelým miestom na oddych a načerpanie nových síl. Bazény s termálnou vodou, rôzne terapie a procedúry pomáhajú pri prevencii aj liečbe bolestivých stavov.

Buďte neustále informovaní...

Prečítajte si vždy aktuálne informácie o aktivitách a projektoch APPA priamo vo vašej e-mailovej schránke.

Sledujte nás
Kontakt
Kde nás nájdete?

Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Floreát Ideapark, Krajinská cesta 32
921 01 Piešťany

Fakturačné údaje

Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Na medzi 2/a, 831 06 Bratislava
Slovenská republika
IČO: 42 173 809 / DIČ: 202 306 9620

Bankové spojenie

Tatra Banka, a.s.
Hodžovo nám. 3, 810 00 Bratislava
BIC / SWIFT: TATRSKBX
IBAN: SK98 1100 0000 0029 2982 6898

Pay by Square

Pomoc je naše poslanie.

© 2009 - 2024 APPA / Všetky práva vyhradené / design & development by eduardjanosik.com

Buďte neustále informovaní...

Prečítajte si vždy aktuálne informácie o aktivitách a projektoch APPA priamo vo vašej e-mailovej schránke.