Miška je v bdelej kóme 20 rokov. APPA rodine pomáha už viac ako desaťročie

V APPA združujeme 1200 rodín z celého Slovenska, ktoré spája jedno – život so zdravotne znevýhodneným členom, ktorému sa snažíme zlepšovať kvalitu života čo najviac, ako sa len dá. Rodina pána Jána z Popradu sa musela vyrovnať s ťažkou situáciou, keď dcéra Miška v piatich rokoch upadla po zápale prínosových dutín a nevydarenej operácii do bdelej kómy, z ktorej sa dodnes neprebrala.

2. júna 2024
4 min. čítania

Keď si Miškin otec pri spoločnom stretnutí zaspomína na začiatky hľadania pomoci, štyri písmenká nášho združenia sa mu vynárajú ako ostrovček záchrany v mori neistoty.

Lekári sa ich spočiatku báli

„Keď sa nám to stalo, tak sme šesť rokov o APPA, ani o neurorehabilitačnom programe nevedeli. Informácií bolo, ale my sme boli špecifickí, nás sa lekári báli, keď sme povedali, že sme v bdelej kóme. Vtedy ešte nevedeli, ako s Miškou majú cvičiť, aby jej neublížili a tak povedali čakajte, kým sa preberie a budeme s ňou cvičiť. A keď sa podarilo vďaka APPA nastúpiť na prvý rehabilitačný pobyt, prijímajúci lekár len zalomil rukami, že kde sme boli doteraz?…“ Mali sme začať hneď cvičiť, aby sme stimulovali mozog a nervy, aby „naskočili“ a prebrala sa,“ začína svoj príbeh starostlivý otec. Nie je ten typ rodiča, ktorý by sa uzavrel v nešťastí a celú situáciu berie podľa jeho slov takú, aká je. „Niekto povie, že máme trápenie. No ja im na to odpoviem: Nie. Trápenie nemáme. Máme len iný život. Manželka pracuje, mladšia dcéra študuje na strednej škole a ja opatrujem Mišku.“ hovorí.

S Miškou jazdia na intenzívne rehabilitácie do Piešťan dvakrát ročne

Rodičia komunikujú s APPA od samotného vzniku asociácie. Preplácanie rehabilitácií v špecializovanom rehabilitačnom centre je najčastejšia vec, ktorú využívajú. A to predovšetkým vďaka prostriedkom nadobudnutým z 2 % z daní. Už dávno pochopili, že intenzívne rehabilitačné pobyty im veľké zázraky zo dňa na deň neprinesú, ale majú obrovský význam. „Rozcvičia nás, tá iskra v Miškiných očiach je evidentná. A tým, že Miška všetko vníma, tak ona sa na cvičenie veľmi teší. Až sa od radosti mykala v pondelok ráno, keď sme mali ísť na nástup. Fyzioterapeuti to s ňou vedia. Ale ono to tak nefunguje, že prídeme a odídeme po vlastných. Nebyť tohto cvičenia, tak sme na tom oveľa horšie,“ dodáva. K Miškinmu stavu sa rokmi pridružila skolióza a skrátené šľachy si tiež vyberajú svoju daň. 

APPA je zárukou toho, že keď potrebujeme pomoc, tak ju aj dostaneme. Keď sme potrebovali nový kočík, alebo sme potrebovali dofinancovať auto, či lehátko do vane, alebo čokoľvek z iných pomôcok, tak toto všetko sme riešili cez APPA – ste TOP!

A prečo APPA?

Pohotovo odpovedá: „Pretože tu tá pomoc je! Pretože nie všetko človek vie, či už má jeho dieťa hendikep od narodenia, alebo, tak ako my, že do 5,5 roka sme boli zdraví, a potom zo sekundy na sekundu sa nám obrátil život naruby … A nemá vám kto pomôcť, pokiaľ nemáte niekoho, kto s týmto robí. Vy v APPA tie osudy zdieľate s nami a viete, na čo máme nárok. Tu si skúste získavať 2 % z daní cez svojich známych, tuto vám pomôžeme takto. Pretože, keď človek rieši novovzniknutú životnú situáciu, tak má kopec iných starostí. Veľa vecí samozrejme ani nemôže vedieť, iné nám v istom momente neprídu na um. V APPA je vás viac a každá máte svoje zameranie, ktorému sa venujete. Jedna pracovníčka pomôže s dvomi percentami, druhá s projektmi, tretia vás nasmeruje na zbierku alebo charitatívny koncert,“ hovorí.

Aktivity nie pre radosť, ale doslova pre eufóriu! 

V APPA sa od založenia riadime mottom „Pomoc je naše poslanie“. Ľudí so špeciálnymi potrebami podporujeme pri začleňovaní sa do spoločnosti lepším prístupom k informáciám a realizuje aktivity smerujúce k získavaniu financií. Zameriavame sa však aj na aktivity, ktoré okrem finančného benefitu prinášajú radosť tam, kde jej je pomenej. Jedna z nich zostane v pamäti Kriškovcov na celý život.

V roku 2018 sa zapojili do našej aktivity pre radosť na sociálnych sieťach a vyhrali 6-dňový pobyt u  partnera pre potreby členov Klubu APPA – v Spa Aphrodite v Rajeckých Tepliciach. Pri spomienke na tento moment sa pánovi Jánovi ešte dnes chveje hlas. „Bol to nezabudnuteľný zážitok, čo aj teraz sa mi robí husia koža, keď sme to vyhrali. Keď sme tam prišli, to bolo ako do rozprávkového paláca. Dva poukazy sme si doplatili, pre manželku a mladšiu dcérku. Vonku bola zima, bolo to krátko pred Vianocami a my v bazéne. Spravilo nám to viac než radosť. Tisnú sa mi až slzy do očí.  My by sme sa za normálnych okolností do Trenčianskych Teplíc nikdy nedostali. Áno, bolo si treba niečo doplatiť, ale už to bolo jednoduchšie,“ uzatvára. Touto milou spomienkou sme ukončili náš rozhovor a stretnutie zavŕšili spoločnou fotkou s našou šikovnou kolegyňou Silviou, ktorá má na starosti členstvo v Klube APPA aj dvojpercentnú agendu. Rodine držíme palce a ďakujeme za prejavenú dôveru naprieč mnohými rokmi.

Mohlo by vás zaujímať

Ceremina - partner APPA
Rehabilitácie
Rehabilitačné centrum CEREMINA

Centrum rehabilitácie Miroslava Náhlika – CEREMINA, n.o. bola ako nezisková organizácia založená rodinou Náhlikovou v roku 2018 za účelom liečby pacientov s neurologickými poruchami pohybu. Ponúka individuálny prístup s intenzívnym terapeutickým programom a starostlivosťou o klienta pod jednou strechou v rodinnej atmosfére.

Autoservis PVS
Auto-moto
Prvotriednu starostlivosť vášmu autu zabezpečí autoservis PVS

S komplexným servisom a skúseným tímom PVS autoservis budú vaše vozidlá vždy pripravené na ďalšie cesty. Pre členov Klubu APPA ponúka spoločnosť aj viaceré výhody, ktoré potešia každého aktívneho šoféra.

APPA v rámci svojich vzdelávacích projektov podporila odborný víkendový kurz
Vzdelávanie
APPA vzdeláva: Na ceste za kvalitnejšou rehabilitáciou pacientov so skoliózou

APPA v rámci svojich vzdelávacích projektov podporila odborný víkendový kurz s názvom „Diagnostika a kinezioterapeutické prístupy pri skolióze“.

Rehabilitácie
Zverte sa do rúk skúseným fyzioterapeutom, ktorí vám pomôžu zlepšiť váš stav

Sieť pohybovo-rehabilitačných centier Ultimuv je zameraná na fyzioterapeutické služby, cvičenie a poradenstvo. Náš tím tvoria fyzioterapeuti s dlhoročnou praxou, ktorí vám radi pomôžu s vašimi pohybovými problémami.

APPkA v HN
Zdravie
APPkA v špecializovanej prílohe Hospodárskych novín

APPA prišla v roku 2023 s unikátnym projektom mobilnej aplikácie, ktorý doslova spôsobil malú revolúciu v oblasti charity na Slovensku. APPkA od APPA je určená pre každého užívateľa smart telefónu, ktorý prostredníctvom pohybu môže podporiť zdravotne znevýhodnené deti a dospelých tým, že im daruje svoje spálené kalórie.

Alex a psík Akina v spote na darcovské 2%
2% z daní
Alex a psík Akina v spote na darcovské 2%

Minimálne úsilie, maximálna pomoc! Nenechajte prepadnúť to, čo druhým pomáha neprepadnúť beznádeji, zodvihnúť sa a napredovať. Hovoríme o prostriedkoch, ktoré slovenská legislatíva umožňuje použiť na financovanie rehabilitácií a potrebných pomôcok.

Bicykle a trojkolky na mieru
Zdravotné pomôcky
Bicykle a trojkolky na mieru

Radosť z pohybu a benefit kvalitnej rehabilitácie dohromady. Firma Generis sa zameriava na vývoj a výrobu kusových a malosériových špeciálnych bicyklov s ručným alebo nožným pohonom.

Rehabilitácie
10 dôvodov, prečo si zvoliť HENDI MEDICAL CENTER

HENDI MEDICAL CENTER sa zameriava na intenzívnu rehabilitáciu detí a dospelých s neurologickými a ortopedickými poruchami pohybového aparátu.

Power Plate - APPA partner
Zdravotné pomôcky
Regenerácia poškodených svalov pomocou technológie Power Plate

Moderná technológia vibračného cvičenia je vhodná nielen na tréning, ale je výborným prostriedkom na rehabilitáciu a odpočinok.

Krok pre Teba opäť za hranicami Slovenska
Vzdelávanie / Zdravie
Projekt komplexnej rehabilitácie SMA detí na kongrese v Barcelone

Zástupcovia HENDI CENTRA a APPA si so zahraničnými účastníkmi kongresu vymenili skúsenosti. Taktiež diskutovali o spoločných prienikoch vo svojich aktivitách a nadväzovaní nových spoluprác.

ottobock - partner APPA
Zdravotné pomôcky
Ottobock oslavuje 100 rokov

Už viac ako 100 rokov sa snažíme poskytnúť ľuďom so zdravotným postihnutím najlepšiu možnú kvalitu života.

karnozin od Carnomed APPA partner
Zdravie
Prínosy karnozínu pre deti s autizmom (PAS)

Poruchy autistického spektra sú neurovývojové poruchy charakterizované ťažkosťami v sociálnej interakcii, komunikačnými problémami a tendenciou zapájať sa do opakovaného správania. Symptómy a ich závažnosť sa však v týchto troch kľúčových oblastiach značne líšia. Súhrnne môžu viesť k relatívne miernym výzvam na závažnejšie symptómy, ako keď opakované správanie a nedostatok hovoreného jazyka zasahujú do každodenného života.

Spa Aphrodite Rajecké Teplice - partner APPA
Rehabilitácie
Spa Aphrodite Rajecké Teplice so špičkovou rehabilitáciou

Kúpele Spa Aphrodite Rajecké Teplice sú skvelým miestom na oddych a načerpanie nových síl. Bazény s termálnou vodou, rôzne terapie a procedúry pomáhajú pri prevencii aj liečbe bolestivých stavov.

APPA partner JUDr. Jakub Mandelík
Poradenstvo
Čo najvyššie odškodnenie vďaka advokátskej kancelárii Jakub Mandelík

V živote každej osoby sa môže stať udalosť, ktorá poškodí zdravie a vážne naruší každodenný život. Takouto udalosťou môže byť dopravná nehoda, pracovný úraz, choroba z povolania, nesprávne poskytnutá zdravotná starostlivosť alebo iné protiprávne konanie tretej osoby, na základe ktorej si poškodený môže žiadať náhradu škody, resp. nemajetkovú ujmu.

velvesa - APPA partner
Zdravotné pomôcky
Čo môže masérsky e-shop ponúknuť členom Klubu APPA?

Už 12 rokov zásobujeme masérov, wellness zariadenia a fyzioterapeutov všetkým, čo môžu pri svojej práci potrebovať. Pomôcky pre fyzioterapiu, cvičenie a masáž, hygienické potreby, masážne stoly a veľa iného tovaru ponúkame aj pre členov Klubu APPA.

Neurorehabilitačná klinika Levita - partner APPA
Rehabilitácie
Neurorehabilitačná klinika Levita

Klinika Levita je špecializované neurorehabilitačné zariadenie, ktoré poskytuje intenzívnu neurorehabilitačnú liečbu pri poškodení nervového systému. Kľúčom k úspešným príbehom je odborná a komplexná starostlivosť na svetovej úrovni v kaštieli grófa Beňovského v krásnom prostredí lesoparku.

Centrum Liberta - partner APPA
Rehabilitácie
Centrum Liberta pomáha deťom, mládeži aj dospelým už 10 rokov

Centrum Liberta je zdravotnícke zariadenie, ktoré už 10 rokov pomáha deťom, mládeži aj dospelým s rôznymi problémami prevažne pohybového charakteru.

AXIS Medical Center - partner APPA
Rehabilitácie
AXIS Medical Center

Tím AXIS Medical Center si stanovil pred sebou cieľ, urobiť pre pacienta a jeho rodinu maximum. Naša práca však ani zďaleka nekončí pri rehabilitácii. Okrem rozvoja pohybových, rečových a kognitívnych schopností pacienta je pre nás veľmi dôležité podporovať socializáciu, motivovať, dodávať sebavedomie a novú energiu do života.

Vyriešme to spolu 2 – špeciálny víkend plný informácií a praktických ukážok
Vzdelávanie
Vyriešme to spolu 2 – špeciálny víkend plný informácií a praktických ukážok

Detí s porušením autistického spektra (PAS) stále pribúda a starostlivosť o ne si vyžaduje veľa energie, pozornosti, ako aj porozumenia. Tejto téme aj s prepojením na jedinečnú Snoezelen terapiu sme sa rozhodli venovať podrobnejšie v rámci vzdelávacieho víkendu Vyriešme to spolu 2.

APPA partner - Physio Canis Žilina
Rehabilitácie
Physio Canis Žilina

Cieľom intervencií v centre PHYSIO CANIS je ponúknuť deťom s neurologickými ochoreniami terapie, ktoré vplývajú na rozvoj pohybových, sociálnych, emočných a kognitívnych kompetencií. Vynikajúce výsledky máme aj s programom PES/PAS pre deti s poruchou autistického spektra a iných pervazívnych vývinových porúch.

10. DGS Sprint s pomocou pre vážne chorého chlapčeka
Šport
Bežci DGS Sprintu venovali svoju energiu ťažko chorému Gáborkovi

ALD je veľmi zriedkavé neurologické ochorenie, ktoré postihuje v priemere jedného z 20 000 chlapcov. Patrí medzi nich aj šesťročný Gábor z Kolárova, ktorý sa zotavuje po transplantácii kostnej drene. Malému škôlkarovi sa rozhodlo pomôcť množstvo aktívnych športovcov, ktorí sa zapojili do podujatia DGS Sprint 2023.

OPEN AIR koncert spojil umenie a radosť z pomoci druhým
Kultúra
„Riškova symfónia“: OPEN AIR koncert spojil umenie a radosť z pomoci druhým

Unikátny koncert orchestra Bratislava Hot Serenaders počas multižánrového festivalu Symfónia umenia v bratislavskom Ružinove bol zameraný na pomoc pre chlapčeka s ojedinelým genetickým ochorením.

CarnoMed partner APPA
Zdravie
Karnozín EXTRA a roztrúsená skleróza

CarnoMed je prvá spoločnosť na svete, ktorá analyzovala podávanie Karnozínu EXTRA pacientom so sklerózou multiplex (roztrúsená skleróza) a v roku 2020 preukázala jeho prínosy.

APPA partner biolampy MediLight
Zdravotné pomôcky
Praktické desatoro pre používateľov biolampy

Svetelná terapia je schopná aktivovať samoliečebný potenciál ľudského tela prírodným spôsobom, vďaka čomu ide o všeobecne uznávanú liečebnú a preventívnu metódu.

Buďte neustále informovaní...

Prečítajte si vždy aktuálne informácie o aktivitách a projektoch APPA priamo vo vašej e-mailovej schránke.

Sledujte nás
Informácie a podpora
Kde nás nájdete?

Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Floreát Ideapark, Krajinská cesta 32
921 01 Piešťany

Fakturačné údaje

Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Na medzi 2/a, 831 06 Bratislava
Slovenská republika
IČO: 42 173 809 / DIČ: 202 306 9620

Bankové spojenie

Tatra Banka, a.s.
Hodžovo nám. 3, 810 00 Bratislava
BIC / SWIFT: TATRSKBX
IBAN: SK98 1100 0000 0029 2982 6898

Pay by Square

Pomoc je naše poslanie.

© 2009 - 2024 APPA / Všetky práva vyhradené / design & development by eduardjanosik.com

Buďte neustále informovaní...

Prečítajte si vždy aktuálne informácie o aktivitách a projektoch APPA priamo vo vašej e-mailovej schránke.