Prínosy karnozínu pre deti s autizmom (PAS)

Poruchy autistického spektra sú neurovývojové poruchy charakterizované ťažkosťami v sociálnej interakcii, komunikačnými problémami a tendenciou zapájať sa do opakovaného správania. Symptómy a ich závažnosť sa však v týchto troch kľúčových oblastiach značne líšia. Súhrnne môžu viesť k relatívne miernym výzvam na závažnejšie symptómy, ako keď opakované správanie a nedostatok hovoreného jazyka zasahujú do každodenného života.

13. júna 2024
4 min. čítania

Partner

carnomed - partner podujatí APPA
CarnoMed
Partizánska 2
811 03 Bratislava

Galéria

Bolo napínavé, keď Dr. Michael Chez, neurológ, zverejnil výsledky liečby autistických porúch (autizmus a Aspergerov syndróm). Od roku 2001 liečil karnozínom takmer 1 000 autistických detí. Na základe tejto štúdie Dr. Chez navrhol, že karnozín môže zlepšiť neurologické funkcie. Zistil, že v 80 % až 90 % prípadov sa stav výrazne zlepšil už po 8 týždňoch od začiatku liečby (Chez et al, 2002).

Doktor Chez tvrdí, že karnozín pôsobí vo frontálnych častiach mozgu, kde sa jeho účinky spájajú s účinkami neurotransmiterov pôsobiacich v hlbokých častiach mozgu. Vynikajúce výsledky tejto liečby potvrdili rodičia autistických detí už po týždni od začiatku liečby. Zlepšenie bolo pozorované v komunikácii, správaní a sociálnom kontakte. Liečba dyslektikov lekárom Chazom tiež ukázala zlepšenie, hlavne v čítaní a úrovni pozornosti. Okrem správ o liečbe 1 000 autistických detí vykonal doktor Chez dvojito zaslepený výskum s 31 autistickými deťmi s podobnými výsledkami. Dvojito zaslepená štúdia znamená, že nebolo známe, ktoré deti dostali doplnok a ktoré placebo. Deti, ktoré dostávali placebo, nepriniesli žiadne zisky. Podával im 800 mg čistého L-karnozínu denne a neboli pozorované žiadne vedľajšie účinky (Chez et al, 2002).

Podávanie karnozínu malo za následok preukázateľné zlepšenie autistického správania, ako aj zvýšenie porozumenia jazyka, ktoré dosiahlo štatistickú významnosť. Hoci mechanizmus účinku tohto dipeptidu nie je dobre známy, predpokladá sa, že pôsobí tak, že moduluje neurotransmisiu a ovplyvňuje prenos kovových iónov zinku a medi v entorinálnom kortexe.

L-karnozín môže zvyšovať neurologickú funkciu alebo pôsobiť ako neuroprotektívny peptid.

• Nedostatok spánku je častým nálezom u autistických detí. Nasledujúca klinická štúdia skúmala účinky L-karnozínu na poruchy spánku u autistických detí. Do štúdie bolo zaradených 43 detí (vo veku 4-16 rokov), ktoré boli sledované prostredníctvom štandardizovaných dotazníkov počas 2 mesiacov. Po tomto období sa výsledky porovnali so skupinou s placebom a dospelo sa k záveru, že L-karnozín je účinný pri zlepšovaní porúch spánku, najmä dĺžky spánku a parasomnie (Mehrazad-Saber, Kheirouri a Noorazar, 2018).

• Risperidón je jedným z obmedzene schválených liekov na liečbu hyperaktivity, podráždenosti a agresivity u detí s poruchami autistického spektra (PAS). Vedci z Teheránu (Irán) prišli na nápad preskúmať, či pridanie L-karnozínu k liečbe risperidónom môže zlepšiť správanie detí s PAS. Účastníci štúdie – 70 detí s ASD (4-12 rokov) dostávali buď risperidón + placebo alebo risperidón + L-karnozín a ich stav bol hodnotený pomocou štandardizovanej škály ABC-C. Po 10 týždňoch boli výsledky oboch študijných skupín porovnané a ukázali, že L-karnozín okrem risperidónu môže zlepšiť symptómy hyperaktivity pri ASD (Hajizadeh-Zaker, Ghajar, Mesgarpour, Afarideh, Mohammadi & Akhondzadeh, 2018).

• Poruchy autistického spektra sú často spojené s metabolickými poruchami. Bolo dokázané, že deti s PAS majú zvyčajne nevyváženú črevnú mikroflóru a zmenené metabolity vrátane karnozínu, ktorý je pri tejto poruche výrazne znížený (Ming, Stein, Barnes, Rhodes & Guo, 2012; Zaki, Abdel-Al & Al-Sawi, 2017 )

• Markery oxidačného stresu sú pri PAS zvýšené, čo naznačuje poruchu mitochondriálneho fungovania. Karnozín je silný antioxidant, ktorý výrazne zlepšuje správanie pri ASD (McGinnis, 2004).

• Prítomnosť baktérií Clostridium v čreve detí s PAS je dobre zdokumentovaná. Clostridium difficile produkuje kyselinu propiónovú (PA), ktorá spôsobuje vážne neurologické problémy vrátane sociálneho poškodenia, opakovaného správania a obsedantno-kompulzívneho správania. Táto štúdia demonštruje vynikajúci účinok karnozínu, ktorý vyvoláva 300 % a 350 % zotavenie mozgu intoxikovaného PA (El-Ansary, Shaker, El-Gezeery & Al-Ayadhi, 2013).

• Podobne táto štúdia predpokladala, že kyselina propiónová (PA) interferuje s neurotransmitermi v mozgu ASD. Keď sa karnozín podával spolu s PA, mal tendenciu obnoviť zmenené hladiny neurotransmiterov na takmer normálnu úroveň (El-Ansary, Shaker, Siddiqi & Al-Ayadhi, 2013).

• Autizmus sa často vyskytuje súčasne s epilepsiou a záchvatmi. Štúdie potvrdili, že L-karnozín je dobre tolerovaný a má potenciál zlepšiť symptómy ASD aj záchvaty, takže môže byť sľubnou terapiou pre jedincov s PAS a záchvatmi (Frye et al, 2013).

• Vedci predpokladali, že imunologická funkcia je pri PAS zmenená. L-karnozín môže byť potenciálnym a sľubným činidlom pri ASD, modulujúcim imunitnú funkciu. Priaznivé účinky L-karnozínu na symptómy ASD možno pripísať imunomodulačným, antioxidačným, glutamátergickým a NMDA- a GABA-modulačným aktivitám (Marchezan, dos Santos, Deckmann & dos Santos Riesgo, 2018).

Zdroj: carnomed.sk

Mohlo by vás zaujímať

SMA vikend Valčianska dolina
Vzdelávanie
APPA je neodmysliteľnou súčasťou SMA rodín na Slovensku

S nadšením sme prijali pozvanie na otvorenie prvého vzdelávacieho víkendu „Spolu v SMA“ vo Valčianskej doline, ktorý zorganizoval výbor SMA Slovakia – aliancia rodín. Spoločné stretnutie bolo plné informácií, poznatkov, praktických ukážok aj zábavy. Jeho nosnou témou bola starostlivosť o pacientov s diagnózou spinálna muskulárna atrofia.

Podotech partner APPA
Zdravotné pomôcky
Podotech – individuálny a priateľský prístup, kvalitné produkty

Podotech je jedna z mála firiem na Slovensku s vlastnou dielňou na ručnú výrobu individuálnej obuvi. Je určená tak pre deti, ako aj pre dospelých užívateľov, ktorých zdravotný stav vyžaduje mäkkú podporu, korekciu chodidla, prípadne členkového kĺbu.

Úspešní reprezentanti slovenského paragolfu
Šport
Úspešní reprezentanti slovenského paragolfu

Tešíme sa, že v zóne spolupracujúcich subjektov APPA môžeme privítať nového partnera z oblasti parašportu. Slovenská golfová asociácia hendikepovaných (SKGAH) takmer desať rokov združuje telesne a mentálne hendikepovaných golfistov z rôznych kútov našej krajiny.

Neurorehabilitačná klinika Levita - partner APPA
Rehabilitácie
Neurorehabilitačná klinika Levita

Klinika Levita je špecializované neurorehabilitačné zariadenie, ktoré poskytuje intenzívnu neurorehabilitačnú liečbu pri poškodení nervového systému. Kľúčom k úspešným príbehom je odborná a komplexná starostlivosť na svetovej úrovni v kaštieli grófa Beňovského v krásnom prostredí lesoparku.

APPA sa stala partnerom súťaže Miss Slovensko 2023
Kultúra
APPA sa stala partnerom súťaže Miss Slovensko 2023

Všetkých 12 finalistiek prestížnej súťaže krásy absolvovalo špeciálny workshop o charite. Zároveň sa zaradili medzi vôbec prvých užívateľov špeciálnej aplikácie APPkA, ktorá predstavuje cielenú pomoc pre ľudí s ťažkým osudom.

Velcon - APPA partner
Zdravotné pomôcky
VELCON pomáha odstraňovať bariéry

Sortiment etablovanej spoločnosti tvoria vysokokvalitné produkty, ktoré pochádzajú od popredných európskych výrobcov. Tie pomáhajú zlepšiť každodenné fungovanie ľuďom s telesným znevýhodnením.

Unizdrav - partner APPA
Zdravotné pomôcky
Aký typ germicídneho žiariča je pre Vás najvhodnejší?

Ľudia pôsobia v rozličných pracovných odvetviach, aj v takých, pri ktorých je riziko kontaminácie vzduchu. To môže spôsobiť ochorenia. Preto sa vyvinuli prístroje, ktoré dokážu vzduch dezinfikovať – germicídne žiariče. Fungujú na princípe vyžarovania germicídneho žiarenia – umelého žiarenia z UV časti spektra.

Poviem Ti to inak vzdelávací víkend APPA
Vzdelávanie
Poviem ti to inak 2024 – nové informácie aj oddych pre rodičov detí s PAS

Počet detí s poruchou autistického spektra z roka na rok stúpa. Ich rodičia sa pre ne snažia vyhľadávať špecializované škôlky, školy, no v prvom rade sa chcú o tejto diagnóze dozvedieť čo najviac.

Generis - partner APPA
Zdravotné pomôcky
Farebné, funkčné a šité na mieru – pozrite si cyklonovinky od Generisu

Firma Generis prináša radosť z pohybu a kvalitnú rehabilitáciu pre všetkých, ktorí chcú zostať aktívni.

Ceremina - partner APPA
Rehabilitácie
Rehabilitačné centrum CEREMINA

Centrum rehabilitácie Miroslava Náhlika – CEREMINA, n.o. bola ako nezisková organizácia založená rodinou Náhlikovou v roku 2018 za účelom liečby pacientov s neurologickými poruchami pohybu. Ponúka individuálny prístup s intenzívnym terapeutickým programom a starostlivosťou o klienta pod jednou strechou v rodinnej atmosfére.

Rehabilitačné centrum ProPrios
Rehabilitácie
Rehabilitačné centrum ProPrios: Nová éra v starostlivosti o neurologických pacientov.

Koncept centra je založený na individuálnom prístupe, maximálnom prispôsobení terapií a ich intenzity, aby sa mohli klienti posunúť na svojej ceste za zdravím vpred.

Vibračné masážne pištole Velvesa - partner APPA
Zdravotné pomôcky
Ako si vybrať vhodnú masážnu vibračnú pištoľ a ako ju správne používať?

Vibračná pištoľ účinne a rýchlo uľaví unavenému a stuhnutému svalstvu, ľahko sa používa a umožňuje za krátky čas príjemne prekrviť a zrelaxovať svaly. Informácie o výbere vibračnej masážnej pištole a jej bezpečnom použití vám prináša masérsky portál velvesa.sk, ktorý je dlhodobým partnerom APPA a ponúka množstvo pomôcok nielen pre masáž, ale aj pre oblasť rehabilitácie, cvičenia a hygieny.

Sabinka Fajnorova Klub APPA
Zdravie
Asociáciu APPA odporúčam každému, kto potrebuje pomoc, hovorí mama Zuzana

Keď prišla na svet Sabínka, rodine zo Starej Turej sa prevrátil život naruby. Svoju pozornosť museli presmerovať na cvičenia a rehabilitácie, ktoré dievčatko dodnes potrebuje. Na zbieranie potrebných financií nezostávalo veľa času a ani energie, preto sa rozhodli spojiť svoje sily s APPA. Dnes sú členmi jej Klubu už deväť rokov a členstvo odporúčajú každému, kto nevie, na koho sa obrátiť v zložitej životnej situácii.

Výťažok z charitatívneho kina pomôže Nicolasovi
Kultúra
Výťažok z charitatívneho kina pomôže Nicolasovi splniť si jeho sen

V slovenských kinách aktuálne premietajú dlhoočakávaný film Wonka. Snímku si 13. decembra v predpremiére pozrela aj viac ako stovka divákov v rámci podujatia Vianočné charitatívne kino, ktoré zorganizovala pre svojich členov a priateľov Britská obchodná komora v SR.

Barbara Lucká sa postarala o preklad knihy Deti za hranicami možností
Vzdelávanie
Rozhovor: V knihe Deti za hranicami možností je zakotvená nádej

Barbara Lucká sa postarala o preklad knihy Deti za hranicami možností. Metódu Anat Baniel, ktorej sa dielo venuje, využila pre svoju 4,5-ročnú dcérku Klárku.

Logopedické a adaptívne pomôcky Senzima - partner APPA
Zdravotné pomôcky
SENZIMA – logopedické pomôcky, ktoré pomáhajú

E-shop SENZIMA má pestrú ponuku logopedických a adaptívnych pomôcok amerických značiek TalkTools® a EazyHold®. Vo svojich ambulanciách ich využijú nielen logopédi a terapeuti. Ocenia ich aj všetci, ktorí sa starajú o deti a dospelých so zdravotným znevýhodnením.

Umenie
Skvelý výťažok 13. Charitatívneho aukčného salóna putuje na pomoc deťom a dospelým so špeciálnymi potrebami

Umenie opätovne pomáhalo a rozdávalo radosť. Tentokrát vďaka 13. ročníku Charitatívneho aukčného salóna APPA.

Ružinovský kolotoč - odovzdávanie šeku
Šport
Piaty ročník Ružinovského kolotoča v znamení pomoci pre Riška

Ružinovský kolotoč patrí medzi tradičné športovo-benefičné podujatia. V septembri sa v parku Ostredky konal už jeho piaty ročník. Tento raz sa bežci vybrali na trať s cieľom pomôcť sedemročnému Riškovi Kostovčíkovi, ktorý je členom Klubu APPA.

Valentínska súťaž APPA
Súťaž
Čau, som do teba!

Milí, milovaní a milujúci – je tu naša VALENTÍNSKA SÚŤAŽ vol.4. Označte do komentára pod príspevok na našom Facebooku alebo Instagrame vašu „spriaznenú dušu“ – osobu, ktorá má vo vašom živote dôležité miesto! Pripíšte odkaz, čo pre vás znamená a aká je výnimočná … Štyri dámy a štyroch pánov s tými NAJ vyznaniami odmeníme kozmetickými balíčkami od spoločnosti Unilever.

velvesa - APPA partner
Zdravotné pomôcky
Čo môže masérsky e-shop ponúknuť členom Klubu APPA?

Už 12 rokov zásobujeme masérov, wellness zariadenia a fyzioterapeutov všetkým, čo môžu pri svojej práci potrebovať. Pomôcky pre fyzioterapiu, cvičenie a masáž, hygienické potreby, masážne stoly a veľa iného tovaru ponúkame aj pre členov Klubu APPA.

Krok pre Teba opäť za hranicami Slovenska
Vzdelávanie / Zdravie
Projekt komplexnej rehabilitácie SMA detí na kongrese v Barcelone

Zástupcovia HENDI CENTRA a APPA si so zahraničnými účastníkmi kongresu vymenili skúsenosti. Taktiež diskutovali o spoločných prienikoch vo svojich aktivitách a nadväzovaní nových spoluprác.

Kampaň Robiť radosť, robí radosť
2% z daní
Kampaň Robiť radosť, robí radosť: Richard ju rozdáva cez objektív aparátu

Je tu obdobie, kedy percentá zo zaplatenej dane môžete venovať na dobrú vec. Ak sa rozhodnete venovať 2% z daní APPA, pomôžete napĺňať poslanie nášho občianskeho združenia.

APPkA v HN
Zdravie
APPkA v špecializovanej prílohe Hospodárskych novín

APPA prišla v roku 2023 s unikátnym projektom mobilnej aplikácie, ktorý doslova spôsobil malú revolúciu v oblasti charity na Slovensku. APPkA od APPA je určená pre každého užívateľa smart telefónu, ktorý prostredníctvom pohybu môže podporiť zdravotne znevýhodnené deti a dospelých tým, že im daruje svoje spálené kalórie.

APPA partner - Fyzioterapia Zinchenko
Rehabilitácie
Fyzioterapia Zinchenko

Zdravotnícke zariadenie Fyzioterapia Zinchenko vzniklo v roku 2021. Nájdete nás v Poliklinike Družba v Trnave. Poskytujeme liečbu formou fyzioterapie pre deti a dospelých, ktorá je súčasťou medicínskeho rehabilitačného programu.

Buďte neustále informovaní...

Prečítajte si vždy aktuálne informácie o aktivitách a projektoch APPA priamo vo vašej e-mailovej schránke.

Sledujte nás
Informácie a podpora
Kde nás nájdete?

Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Floreát Ideapark, Krajinská cesta 32
921 01 Piešťany

Fakturačné údaje

Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Na medzi 2/a, 831 06 Bratislava
Slovenská republika
IČO: 42 173 809 / DIČ: 202 306 9620

Bankové spojenie

Tatra Banka, a.s.
Hodžovo nám. 3, 810 00 Bratislava
BIC / SWIFT: TATRSKBX
IBAN: SK98 1100 0000 0029 2982 6898

Pay by Square

Pomoc je naše poslanie.

© 2009 - 2024 APPA / Všetky práva vyhradené / design & development by eduardjanosik.com

Buďte neustále informovaní...

Prečítajte si vždy aktuálne informácie o aktivitách a projektoch APPA priamo vo vašej e-mailovej schránke.