Maminka, veď ja nie som herec, reagoval člen Klubu APPA Kiko na príležitosť účinkovať v 2 % kampani

Je tu obdobie, kedy percentá zo zaplatenej dane môžete venovať na dobrú vec. Ak sa rozhodnete venovať 2% z daní APPA, pomôžete napĺňať poslanie nášho občianskeho združenia. Vďaka možnosti 2 % financovania z daní môže rodina chlapca s Duchennovou svalovou dystrofiou z našej kampane pravidelne zakúpiť nevyhnutné pomôcky.

10. apríla 2024
5 min. čítania

Tvár kampane Želania nestačia

Keď sme mamu člena Klubu APPA Kristiánka oslovili s ponukou účinkovať v pripravovanej mediálnej kampani na 2 % s APPA, ani na sekundu nezapochybovala o tom, že by to jej syn nezvládol. Veď už od kolísky bojuje so zákernou genetickou chorobou a nestráca pri tom úsmev na tvári. “Veľmi ma to potešilo a tiež prekvapilo. Šírenie osvety o 2 % z daní vnímam ako veľmi prospešné nielen pre samotného Kristiána, ale aj pre mnohých členov Kubu APPA, pretože myšlienka je veľmi ušľachtilá a hlavne je smerovaná tým, ktorí to potrebujú. A to, že môj syn dostal takúto príležitosť, akoby zastupovať takýmto spôsobom tých, ktorí to potrebujú, je pre mňa niečo neskutočne obohacujúce a vážim si to. Kikova reakcia bola taká, že tomu ani neveril, pýtal sa, prečo si robím srandu, že nie je herec. Bol nadšený, ale mal z toho rešpekt, bral to veľmi zodpovedne a veľmi sa tešil samozrejme,” hovorí mama hlavného protagonistu.

Keď choroba berie svaly z každej časti tela

Kristiánko sa narodil ako zdravé dieťa a spočiatku nič nenasvedčovalo tomu, že by to tak nemalo byť aj naďalej. V 9. mesiaci mu však diagnostikovali Duchennovu svalovú dystrofiu. Diagnózu, pri ktorej sa v tele netvorí svalstvo a telo časom slabne, pretože neprodukuje potrebné látky pre stavbu svalov. Kristiánko už vyše štyroch rokov používa invalidný vozík, aby sa mohol presúvať tam, kam potrebuje. Choroba žiaľ pomaly postupuje ďalej a berie možnosti pohybu z každej časti jeho tela. Pridružilo sa rednutie kostí a obrovská náchylnosť na zlomeniny.

Kristiánko momentálne ešte chodí do školy, z čoho sa tešíme, má síce skrátené a prispôsobené vyučovanie, ale on veľmi chce, i keď je to náročné a už slabne a tým sa mu už veľmi ťažko píše aj sedí,” hovorí mama.

Aj napriek tomu zvládol takmer šesť hodín nakrúcania so špičkovým tímom v oblasti produkcie na Slovensku na jednotku. Kampaň sa nakrúcala v malom domčeku pri Bratislave v závere minulého roka. Celkové prevedenie scény bolo zamerané na narodeninovú oslavu chlapca na vozíčku, ktorému gratuluje celá rodina. “V úvode som mal obavu, či to budem vedieť zahrať, ale potom, keď prišla klapka a my sme sedeli za stolom a priniesli mi tortu a všetci spievali Veľa šťastia, zdravia, tak to bolo ako naozaj a zahral som to v pohode. Mne sa veľmi páčilo aj to, že som tam mohol byť s tými všetkými hercami, čo už niekde hrali,” podelil sa s nami o emócie Kristián.

Príbeh protagonistu kampane 2 % s APPA

Pohľad do zákulisia nakrúcania – všade samé dobro

“Naše dojmy z nakrúcania boli len pozitívne. Všetci k nám boli veľmi priateľskí a milí, pýtali sa či niečo nepotrebujeme od jedla cez pitie po kávu, celkovo tam vládla pohodová atmosféra, i keď niektoré scény sa nakrúcali viackrát. Napríklad scéna sfukovania sviečok. Pretože to Kikovi pre zníženú kapacitu pľúc a oslabený tonus svalov nešlo sfúknuť naraz, tak mu pomáhali aj ostatní herci. Vo výslednej reklame je vidieť, že sviečky sa už roztekajú po torte, ale to si všimnú a vedia iba tí, ktorí tam boli a to je ten taký „iný zážitok“, zo zákulisia, ktorý v nás zostane, teší sa z tohto milého detailu mamina.

Autorom konceptu a myšlienky kampane 2 % financovania s APPA je aj tento rok agentúra Work&Hugs. Video produkciu mala pod palcom spoločnosť Vrizzly a šikovný režisér Samuell Hoffman.

“Musím pochváliť prístup pána režiséra, bolo úžasné ako vyzdvihoval dôležitosť Kikovej role a celkovo bol profesionálny a priateľský zároveň. Presne takí boli aj ostatní herci. Všetko sa snažili prispôsobiť Kikovmu stavu. Celkovo sme boli prekvapení, koľko ľudí sa podieľa na nakrúcaní a ich zorganizovanosť. Každý vedel presne čo má robiť. Musím povedať, že Kristián to bral veľmi zodpovedne, nechcel ani prestávku, že čo, keď ho budú volať na scénu. Bolo o nás postarané a nič nám nechýbalo,” uzatvára.

Miesto želaní venujte 2 % z daní

Získavanie 2% z daní znamená pre Kristiánkovu rodinu veľkú podporu, pretože si z nich môžu financovať potreby, ktoré by boli inak finančne nedosiahnuteľné. “Som rada, že takáto možnosť na Slovensku existuje, celkovo je mnoho rodín, ktoré sú na to odkázané, ak chcú pre svoje deti či rodinných príslušníkov zabezpečiť niekedy nevyhnutné pomôcky pre fungovanie, ktoré uľahčujú život. My 2% hlavne využívame na kúpu rôznych kompenzačných pomôcok (antidekubitné  podložky, opierky hlavy, vitamíny), masáže či rehabilitácie alebo na kúpu elektrického invalidného vozíka. Je to individuálne pretože Kikova diagnóza nie je stabilná, má progresívny charakter, takže sa časom mení a my sa snažíme to prispôsobovať jeho aktuálnym potrebám. Momentálne by sme hlavne potrebovali zabezpečiť lyžiny, pomocou ktorých by sme mohli Kikov elektrický vozík bezpečne naložiť aj do auta, aby sa tak mohol dostať rýchlejšie do školy či na výlety alebo k lekárovi,” hovorí Kikova mama.

Ten si napriek nepriazni osudu vychutnáva každý deň a baží po vedomostiach. Má rád múzeá a históriu a poznatkami o II. svetovej vojne by tromfol nejedného žiaka druhého stupňa. “Našou métou je pokračovať v cvičeniach a masážach a v dobrom naladení, aby sme mohli čím dlhšie si užívať život naplno, v tých našich medziach, ktoré nám boli nadelené. Momentálne sa mu zhoršil zdravotný stav, nakoľko pľúcna spirometria neukazuje pre nás prívetivé čísla. Takže od nakrúcania sme absolvovali meranie kapacity pľúc v spánkovom laboratóriu, kde mu zistili zhoršenú kapacitu pľúc, takže nás v blízkej budúcnosti čaká dýchacia podpora pľúc. Napriek tomu sme pozitívne zmýšľajúci a tešíme sa z každého dňa a o to viac sa tešíme, že sme mohli byť pri tvorbe kampane. Bolo to pre nás spestrenie. Ďakujeme za možnosť byť súčasťou takéhoto prospešného projektu,” uzatvára mama malého bojovníka.

Kristiánkovi v mene APPA a všetkých tvorcov tiež ďakujeme a celej rodine držíme palce!

Ako zbierať 2% s APPA

Pozrite si tohtoročnú kampaň, ak ste ju ešte nevideli.

Napísali o nás v startitup.sk

Mohlo by vás zaujímať

Bicykle a trojkolky na mieru
Zdravotné pomôcky
Bicykle a trojkolky na mieru

Radosť z pohybu a benefit kvalitnej rehabilitácie dohromady. Firma Generis sa zameriava na vývoj a výrobu kusových a malosériových špeciálnych bicyklov s ručným alebo nožným pohonom.

TRULIK MEDICAL TECHNOLOGY s.r.o. - partner APPA
Zdravotné pomôcky
Môže byť vozík pohodlný, funkčný a pekný zároveň?

TRULIK MEDICAL TECHNOLOGY s.r.o. vám dokáže, že takéto spojenie je možné.

Vďaka podujatiu Charity Art môže Samko absolvovať rehabilitačné pobyty
Umenie / Verejné zbierky
Vďaka podujatiu Charity Art môže Samko absolvovať rehabilitačné pobyty

Výťažok z jedinečnej akcie predstavoval viac ako 8.000 eur. Bojovníka Samka podporil aj raper Separ, ktorý sa na podujatí osobne zúčastnil a daroval mu svoju boxerskú rukavicu, ako symbol toho, aby sa nikdy nevzdával.

Omron - partner APPA
Zdravotné pomôcky
Úľava od bolesti bez liekov

Bolesť je najčastejším utrpením, ktoré výrazne zhoršuje kvalitu života.

Rehabilitácie
10 dôvodov, prečo si zvoliť HENDI MEDICAL CENTER

HENDI MEDICAL CENTER sa zameriava na intenzívnu rehabilitáciu detí a dospelých s neurologickými a ortopedickými poruchami pohybového aparátu.

APPA partner JUDr. Jakub Mandelík
Poradenstvo
Čo najvyššie odškodnenie vďaka advokátskej kancelárii Jakub Mandelík

V živote každej osoby sa môže stať udalosť, ktorá poškodí zdravie a vážne naruší každodenný život. Takouto udalosťou môže byť dopravná nehoda, pracovný úraz, choroba z povolania, nesprávne poskytnutá zdravotná starostlivosť alebo iné protiprávne konanie tretej osoby, na základe ktorej si poškodený môže žiadať náhradu škody, resp. nemajetkovú ujmu.

Logopedické a adaptívne pomôcky Senzima - partner APPA
Zdravotné pomôcky
SENZIMA – logopedické pomôcky, ktoré pomáhajú

E-shop SENZIMA má pestrú ponuku logopedických a adaptívnych pomôcok amerických značiek TalkTools® a EazyHold®. Vo svojich ambulanciách ich využijú nielen logopédi a terapeuti. Ocenia ich aj všetci, ktorí sa starajú o deti a dospelých so zdravotným znevýhodnením.

Ceremina - partner APPA
Rehabilitácie
Rehabilitačné centrum CEREMINA

Centrum rehabilitácie Miroslava Náhlika – CEREMINA, n.o. bola ako nezisková organizácia založená rodinou Náhlikovou v roku 2018 za účelom liečby pacientov s neurologickými poruchami pohybu. Ponúka individuálny prístup s intenzívnym terapeutickým programom a starostlivosťou o klienta pod jednou strechou v rodinnej atmosfére.

Šanca pre deti - partner APPA
Rehabilitácie
Šanca pre deti – terapia zábavnou formou

Rehabilitačno – edukačné centrum Šanca pre deti v Malackách pomáha deťom so zdravotným postihnutím a dáva im šancu viesť normálny život.

10. DGS Sprint s pomocou pre vážne chorého chlapčeka
Šport
Bežci DGS Sprintu venovali svoju energiu ťažko chorému Gáborkovi

ALD je veľmi zriedkavé neurologické ochorenie, ktoré postihuje v priemere jedného z 20 000 chlapcov. Patrí medzi nich aj šesťročný Gábor z Kolárova, ktorý sa zotavuje po transplantácii kostnej drene. Malému škôlkarovi sa rozhodlo pomôcť množstvo aktívnych športovcov, ktorí sa zapojili do podujatia DGS Sprint 2023.

S APPA na jarmoku
Verejné zbierky
Je tu čas jarmokov a remeselných festivalov! Vyrazte na jarné slávnosti s APPA

Praktické tipy ako zorganizovať verejné zbierky na jarných slávnostiach, a tak pomôcť členom Klubu APPA.

REHABKLINIK partner APPA
Rehabilitácie
U nás budete v dobrých rukách

Sme súkromná rehabilitačná klinika, moderné centrum rodinného typu s príjemným personálom a veľkými ambíciami. S rýchlym prístupom u nás absolvujete vyšetrenie, diagnostiku a aj samotnú liečbu okamžite. Zabezpečíme diskrétnosť a individuálny prístup ku každému klientovi.

Autoservis PVS
Auto-moto
Prvotriednu starostlivosť vášmu autu zabezpečí autoservis PVS

S komplexným servisom a skúseným tímom PVS autoservis budú vaše vozidlá vždy pripravené na ďalšie cesty. Pre členov Klubu APPA ponúka spoločnosť aj viaceré výhody, ktoré potešia každého aktívneho šoféra.

Neuro rahabilitacio - partner APPA
Rehabilitácie
Unikátna šoproňská liečebná metóda

V meste Šopron sa pred niekoľkými rokmi začal terapeutický výskum s liečebnou metódou rTMS, ktorá znamená doslova revolúciu pri rehabilitácii neurologických pacientov. Liečbu v Neurorehabilitačnom ústave vyhľadávajú aj pacienti zo Slovenska.

APPA v rámci svojich vzdelávacích projektov podporila odborný víkendový kurz
Vzdelávanie
APPA vzdeláva: Na ceste za kvalitnejšou rehabilitáciou pacientov so skoliózou

APPA v rámci svojich vzdelávacích projektov podporila odborný víkendový kurz s názvom „Diagnostika a kinezioterapeutické prístupy pri skolióze“.

CarnoMed partner APPA
Zdravie
Na rakovinu Slováci zomierajú pričasto. Pomôcť môže aj výnimočný objav slovenskej vedkyne

Nezdravý životný štýl či zanedbávanie prevencie sú niektoré z príčin, pre ktoré nás zákerná choroba postihuje viac ako iných Európanov. Existuje však viacero možností, ako tento negatívny trend zvrátiť – a za jednou z nich stojí aj objav slovenských vedcov.

APPA partner - Physio Canis Žilina
Rehabilitácie
Physio Canis Žilina

Cieľom intervencií v centre PHYSIO CANIS je ponúknuť deťom s neurologickými ochoreniami terapie, ktoré vplývajú na rozvoj pohybových, sociálnych, emočných a kognitívnych kompetencií. Vynikajúce výsledky máme aj s programom PES/PAS pre deti s poruchou autistického spektra a iných pervazívnych vývinových porúch.

Certifikovaný dvojdňový workshop TalkTools
Vzdelávanie
Certifikovaný dvojdňový workshop TalkTools®

Počas prvého októbrového víkendu organizovala APPA v spolupráci so špecializovaným e-shopom Senzima jedinečný logopedický workshop Terapia orálnej pozície, ktorý odborne zastrešila americká spoločnosť TalkTools.

Rehabilitácie
Zverte sa do rúk skúseným fyzioterapeutom, ktorí vám pomôžu zlepšiť váš stav

Sieť pohybovo-rehabilitačných centier Ultimuv je zameraná na fyzioterapeutické služby, cvičenie a poradenstvo. Náš tím tvoria fyzioterapeuti s dlhoročnou praxou, ktorí vám radi pomôžu s vašimi pohybovými problémami.

APPA sa stala partnerom súťaže Miss Slovensko 2023
Kultúra
APPA sa stala partnerom súťaže Miss Slovensko 2023

Všetkých 12 finalistiek prestížnej súťaže krásy absolvovalo špeciálny workshop o charite. Zároveň sa zaradili medzi vôbec prvých užívateľov špeciálnej aplikácie APPkA, ktorá predstavuje cielenú pomoc pre ľudí s ťažkým osudom.

APPA partner biolampy MediLight
Zdravotné pomôcky
Praktické desatoro pre používateľov biolampy

Svetelná terapia je schopná aktivovať samoliečebný potenciál ľudského tela prírodným spôsobom, vďaka čomu ide o všeobecne uznávanú liečebnú a preventívnu metódu.

Neurostimulátory WalkAide a OmniHI5 - partner APPA
Zdravotné pomôcky
Neurostimulátory WalkAide a OmniHI5 – unikátne pomôcky pri problémoch s chôdzou a s parézou rúk

Naše neurostimulátory WalkAide a OmniHi5 vám pomôžu obnoviť samostatný pohyb, znížiť spasticitu a vrátiť sa a aktívnemu životu, a to v pohodlí vášho domova.

Alex a psík Akina v spote na darcovské 2%
2% z daní
Alex a psík Akina v spote na darcovské 2%

Minimálne úsilie, maximálna pomoc! Nenechajte prepadnúť to, čo druhým pomáha neprepadnúť beznádeji, zodvihnúť sa a napredovať. Hovoríme o prostriedkoch, ktoré slovenská legislatíva umožňuje použiť na financovanie rehabilitácií a potrebných pomôcok.

Generis - partner APPA
Zdravotné pomôcky
Farebné, funkčné a šité na mieru – pozrite si cyklonovinky od Generisu

Firma Generis prináša radosť z pohybu a kvalitnú rehabilitáciu pre všetkých, ktorí chcú zostať aktívni.

Buďte neustále informovaní...

Prečítajte si vždy aktuálne informácie o aktivitách a projektoch APPA priamo vo vašej e-mailovej schránke.

Sledujte nás
Informácie a podpora
Kde nás nájdete?

Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Floreát Ideapark, Krajinská cesta 32
921 01 Piešťany

Fakturačné údaje

Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Na medzi 2/a, 831 06 Bratislava
Slovenská republika
IČO: 42 173 809 / DIČ: 202 306 9620

Bankové spojenie

Tatra Banka, a.s.
Hodžovo nám. 3, 810 00 Bratislava
BIC / SWIFT: TATRSKBX
IBAN: SK98 1100 0000 0029 2982 6898

Pay by Square

Pomoc je naše poslanie.

© 2009 - 2024 APPA / Všetky práva vyhradené / design & development by eduardjanosik.com

Buďte neustále informovaní...

Prečítajte si vždy aktuálne informácie o aktivitách a projektoch APPA priamo vo vašej e-mailovej schránke.