Výťažok z charitatívneho kina pomôže Nicolasovi splniť si jeho sen

V slovenských kinách aktuálne premietajú dlhoočakávaný film Wonka. Snímku si 13. decembra v predpremiére pozrela aj viac ako stovka divákov v rámci podujatia Vianočné charitatívne kino, ktoré zorganizovala pre svojich členov a priateľov Britská obchodná komora v SR. Z premietacej sály si odnášali nielen filmový zážitok, ale aj dobrý pocit. Výťažok z akcie vo výške 500 eur totiž putuje na pomoc 21-ročnému Nicolasovi z Bratislavy, ktorému diagnostikovali svalovú dystrofiu Duchennovho typu. Financie využije jeho rodina na úpravu invalidného vozíka.

Dnes už kultová postava riaditeľa čokoládovne Willieho Wonku pochádza z pera Roalda Dahla, ktorý dodnes patrí medzi najobľúbenejších detských spisovateľov. Práve jeho príbeh sa rozhodli rozpovedať tvorcovia v najnovšom filme, ktorý sa tento mesiac dostal aj do slovenských kín. „Willie Wonka si chcel splniť svoj sen – vybudovať továreň na čokoládu, čo sa mu napokon aj podarilo. Práve to nás inšpirovalo, aby sme zorganizovali Vianočné charitatívne kino a pomohli tak niekomu splniť si jeho sen,“ vysvetľuje Ivona Žitná z Britskej obchodnej komory v Slovenskej republike. Tento nápad oslovil celé predstavenstvo, a preto sa komora tento rok rozhodla, že, namiesto spoločenského podujatia s róbami a šampanským, usporiada podujatie rodinného typu.

Spojili sa preto s Asociáciou pomoci postihnutým – APPA. Podľa jej koordinátorky charitatívnych podujatí Barbory Barancovej patrí benefičné kino medzi jedinečné projekty. V prípade APPA išlo vôbec o prvé spojenie charity a filmového premietania. „O to viac nás teší, že sme mohli byť súčasťou tejto akcie. Ľudia si mohli kúpiť lístok, ktorý zahŕňal popcorn, občerstvenie, lístok do tomboly, foto kútik, make-up štúdio aj sladký darček pre tých najmenších, pričom z výťažku sa zároveň podporil Nicolasov príbeh. Aj vďaka partnerom sa podarilo venovať 500 eur,“ povedala Barbora Barancová.

Filmový charitatívny zážitok, účasťou aj so svojou rodinou, podporil britský veľvyslanec na Slovensku Nigel Baker. Predstavenie si prišli pozrieť aj Nicolasovi rodičia.

Dnes 21-ročný Nicolas je členom Klubu APPA. Narodil sa ako zdravé dieťa, ale pri bežnej kontrole u pediatra mu ako trojmesačnému diagnostikovali svalovú dystrofiu Duchennovho typu. Pri tomto ochorení odmieta svalstvo, pretože v tele sa netvorí dystrofín. Súčasťou jeho života je elektrický vozík, ktorý však už potrebuje špeciálnu úpravu. Nicolasovu mamu Blanku preto gesto filmových nadšencov potešilo. „Veľmi pekne všetkým ďakujeme za vašu pomoc pre nášho syna v tomto predvianočnom čase. Veľmi veľa to pre nás znamená,“ odkázala.