Pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine, ktorý sme si pripomenuli 4. februára, vám prinášame informácie o sulforafane – prírodnej látke s významným potenciálom v prevencii a podpore liečby onkologických ochorení.
Pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine, ktorý sme si pripomenuli 4. februára, vám prinášame informácie o sulforafane – prírodnej látke s významným potenciálom v prevencii a podpore liečby onkologických ochorení.
Sulforafan, nachádzajúci sa v brokolici a inej krížokvetej zelenine, pôsobí ako chemoprotektívna látka, ktorá blokuje viacero krokov vedúcich k vzniku rakoviny.
Aktivuje detoxikačné enzýmy v bunkách, čím podporuje elimináciu karcinogénnych látok z organizmu.
Okrem toho sulforafan inhibuje rast rakovinových buniek a podporuje ich apoptózu, teda programovanú bunkovú smrť, pričom zdravé bunky zostávajú nepoškodené.Tento mechanizmus je kľúčový v prevencii nádorových ochorení. Stovky výskumov naznačujú, že sulforafan môže byť účinný pri prevencii a podpore liečby rôznych typov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, prostaty, hrubého čreva, kože, pľúc, žalúdka a močového mechúra.
Sulforafan EXTRA je bioaktívna látka, ktorá v jednej kapsule obsahuje ekvivalent 5 kg mladej brokolice s enzýmom myrozináza, ktorá je nutná pre dosiahnutie dostatočného medicinskeho účinku pre organizmus.
Zaradenie Sulforafanu EXTRA do každodenného života, či už prostredníctvom stravy bohatej na krížokvetú zeleninu alebo formou doplnkov výživy, môže byť účinným krokom k zníženiu rizika onkologických ochorení a podpore celkového zdravia.
Pre viac informácií si môžete prečítať názor onkologičky, článok so štúdiami o sulforafane alebo pozrieť si rozhovor s MUDr. Lenártovou.
Zdroj: carnomed.sk
Ľudia pôsobia v rozličných pracovných odvetviach, aj v takých, pri ktorých je riziko kontaminácie vzduchu. To môže spôsobiť ochorenia. Preto sa vyvinuli prístroje, ktoré dokážu vzduch dezinfikovať – germicídne žiariče. Fungujú na princípe vyžarovania germicídneho žiarenia – umelého žiarenia z UV časti spektra.
Patrik z Nového Mesta nad Váhom je jasným príkladom toho, ako sa nenechať zabrzdiť aj napriek vážnemu ochoreniu. 28-ročný mladík už letel na rogale, absolvoval imitáciu zoskoku padákom, vyhliadkový let lietadlom s inštruktorom, pilotoval simulátor Boeingu 747 a dostal sa aj na vrchol jedného z najkrajších ľadovcov sveta. Miluje adrenalín a napriek diagnóze, s ktorou žije od narodenia, si chce vychutnávať život naplno. Najviac mu pomáhajú pravidelné rehabilitácie a podporné terapie v špecializovanom centre.
V živote každej osoby sa môže stať udalosť, ktorá poškodí zdravie a vážne naruší každodenný život. Takouto udalosťou môže byť dopravná nehoda, pracovný úraz, choroba z povolania, nesprávne poskytnutá zdravotná starostlivosť alebo iné protiprávne konanie tretej osoby, na základe ktorej si poškodený môže žiadať náhradu škody, resp. nemajetkovú ujmu.
Vďaka skvelej spolupráci so sociálnym podnikom upcycle.sk a podpore dobrých ľudí sa nám podarilo priviesť na svet Bubáka Appačika – jedinečnú textilnú postavičku, ktorá prináša radosť deťom z Klubu APPA.
Čoskoro štvorročné dievčatko žije s diagnózou epilepsia nejasného pôvodu, ktorá ide ruka v ruke s narušenou komunikačnou schopnosťou. Jej životný príbeh zaujal realitných maklérov zo spoločnosti Bosen Group, ktorí sa jej rozhodli pomôcť.
V slovenských kinách aktuálne premietajú dlhoočakávaný film Wonka. Snímku si 13. decembra v predpremiére pozrela aj viac ako stovka divákov v rámci podujatia Vianočné charitatívne kino, ktoré zorganizovala pre svojich členov a priateľov Britská obchodná komora v SR.
Na poukázanie podielu zo zaplatenej dane máte čas do 30. apríla. Ak neurčíte, kde majú tieto peniaze pomôcť, automaticky sa odvedú do štátneho rozpočtu. Vďaka spolupráci APPA a šikovných ľudí v slovenskej kreatíve vznikla kampaň Želania nestačia, ktorá tlmočí dôležitosť venovať 2 % z daní pre telesne znevýhodnených v Klube APPA.
Február bol najkratší mesiac, ale v APPA sme ho využili naplno pre dobro našich zdravotne znevýhodnených v Klube APPA☺️. Pozrite si video, kde nájdete prehľad všetkého, čo sa nám spolu s našimi partnermi podarilo.
Keď prišla na svet Sabínka, rodine zo Starej Turej sa prevrátil život naruby. Svoju pozornosť museli presmerovať na cvičenia a rehabilitácie, ktoré dievčatko dodnes potrebuje. Na zbieranie potrebných financií nezostávalo veľa času a ani energie, preto sa rozhodli spojiť svoje sily s APPA. Dnes sú členmi jej Klubu už deväť rokov a členstvo odporúčajú každému, kto nevie, na koho sa obrátiť v zložitej životnej situácii.
Blíži sa obdobie príprav vianočných alebo koncoročných firemných večierkov, ktoré je ako stvorené na dodanie charitatívneho rozmeru každému jednému podujatiu.
APPA odštartovala spoluprácu s cyklonadšencami z Topoľčian. Pelotónu kraľoval handbike a v ňom mladá pacientka s artritídou najvyššieho stupňa.
Problémy s presunom a prepravou imobilnej osoby poznajú určite mnohí z vás. Máme pre vás riešenia, ktoré vám v tejto súvislosti určite pomôžu. Uľahčia vám presun z postele na toaletu, pomôžu dostať sa von z domu alebo bytu a následne prepraviť sa do práce, školy alebo za športom.
Firma Generis prináša radosť z pohybu a kvalitnú rehabilitáciu pre všetkých, ktorí chcú zostať aktívni.
Náš každodenný život je preplnený praktickými úlohami, na ktoré potrebujeme silu a pohyblivosť. Za normálnych okolností vykonávame všetky tieto úlohy rýchlo a jednoducho, bez toho, aby sme sa zamysleli nad našimi ľudskými fantastickými schopnosťami a možnosťami.
Sortiment etablovanej spoločnosti tvoria vysokokvalitné produkty, ktoré pochádzajú od popredných európskych výrobcov. Tie pomáhajú zlepšiť každodenné fungovanie ľuďom s telesným znevýhodnením.
Cieľom intervencií v centre PHYSIO CANIS je ponúknuť deťom s neurologickými ochoreniami terapie, ktoré vplývajú na rozvoj pohybových, sociálnych, emočných a kognitívnych kompetencií. Vynikajúce výsledky máme aj s programom PES/PAS pre deti s poruchou autistického spektra a iných pervazívnych vývinových porúch.
Energia pre teba ide do finále! V rámci grantového programu Nadácie ZSE a APPA sa na prelome mesiacov september a október uskutočnili dve športovo benefičné podujatia s hojnou účasťou a krásnym výsledkom. Behom vo Veľkom Lapáši sme podporili 16-ročnú Katku a výťažkom z Karpaty Run v bratislavskej mestskej časti Lamač pomôžeme 28-ročnému Patrikovi.
V meste Šopron sa pred niekoľkými rokmi začal terapeutický výskum s liečebnou metódou rTMS, ktorá znamená doslova revolúciu pri rehabilitácii neurologických pacientov. Liečbu v Neurorehabilitačnom ústave vyhľadávajú aj pacienti zo Slovenska.
Majka má dvanásť a je školáčka, ktorá zbožňuje kreslenie, čítanie aj pobyt v záhrade. Šikovné dievčatko muselo vynaložiť niekoľkonásobne viac energie, aby sa dostalo tam, kde je dnes.
Už 12 rokov zásobujeme masérov, wellness zariadenia a fyzioterapeutov všetkým, čo môžu pri svojej práci potrebovať. Pomôcky pre fyzioterapiu, cvičenie a masáž, hygienické potreby, masážne stoly a veľa iného tovaru ponúkame aj pre členov Klubu APPA.
Nezdravý životný štýl či zanedbávanie prevencie sú niektoré z príčin, pre ktoré nás zákerná choroba postihuje viac ako iných Európanov. Existuje však viacero možností, ako tento negatívny trend zvrátiť – a za jednou z nich stojí aj objav slovenských vedcov.
Kristínka býva s rodičmi v malej obci Sokolovce pri Piešťanoch a tento rok na Vianoce oslávi 25 rokov. Narodila sa s diagnózou DMO – kvadruparéza všetkých končatín a už ako malé dievčatko absolvovala množstvo rehabilitácií a liečebných pobytov, popri ktorých zvládala aj školské povinnosti. Vyrástla z nej mladá dáma, ktorá žiaľ nechodí, nerozpráva a na presun používa invalidný vozík.
Centrum Liberta je zdravotnícke zariadenie, ktoré už 10 rokov pomáha deťom, mládeži aj dospelým s rôznymi problémami prevažne pohybového charakteru.
V APPA sme sa hneď v úvode roka pustili do akcie a začali pripravovať skvelé aktivity pre našich členov. Pozrite si, čo všetko sme stihli už v januári❤️✊.
Prečítajte si vždy aktuálne informácie o aktivitách a projektoch APPA priamo vo vašej e-mailovej schránke.
Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Floreát Ideapark, Krajinská cesta 32
921 01 Piešťany
Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Na medzi 2/a, 831 06 Bratislava
Slovenská republika
IČO: 42 173 809 / DIČ: 202 306 9620
IČ DPH: SK2023069620
Tatra Banka, a.s.
Hodžovo nám. 3, 810 00 Bratislava
BIC / SWIFT: TATRSKBX
IBAN: SK98 1100 0000 0029 2982 6898
© 2009 - 2024 APPA / Všetky práva vyhradené / design & development by eduardjanosik.com
Prečítajte si vždy aktuálne informácie o aktivitách a projektoch APPA priamo vo vašej e-mailovej schránke.
APPA
Pevne veríme, že internet by mal byť dostupný a prístupný komukoľvek a zaviazali sme sa poskytovať webovú stránku, ktorá je prístupná čo najširšiemu publiku bez ohľadu na okolnosti a schopnosti.
Aby sme to splnili, snažíme sa čo najprísnejšie dodržiavať Smernice o prístupnosti webového obsahu 2.1 (WCAG 2.1) konzorcia World Wide Web Consortium (W3C) na úrovni AA. Tieto pokyny vysvetľujú, ako sprístupniť webový obsah ľuďom so širokou škálou postihnutí. Dodržiavanie týchto pokynov nám pomáha zabezpečiť, aby bola webová stránka prístupná všetkým ľuďom: nevidiacim, ľuďom s motorickým postihnutím, zrakovým postihnutím, kognitívnym postihnutím a ďalším.
Táto webová stránka využíva rôzne technológie, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby bola vždy čo najprístupnejšia. Používame rozhranie prístupnosti, ktoré umožňuje osobám so špecifickým postihnutím upraviť používateľské rozhranie webovej stránky a navrhnúť ho podľa ich osobných potrieb.
Webová stránka navyše využíva aplikáciu založenú na AI, ktorá beží na pozadí a neustále optimalizuje úroveň dostupnosti. Táto aplikácia upravuje HTML webovej stránky, prispôsobuje jej funkčnosť a správanie pre čítačky obrazovky používané nevidiacimi používateľmi a pre funkcie klávesnice používané osobami s motorickým postihnutím.
Ak ste našli poruchu alebo máte nápady na zlepšenie, budeme radi, ak sa nám ozvete. Operátorov webových stránok môžete kontaktovať pomocou nasledujúceho e-mailu info@appa.sk
Naša webová stránka implementuje techniku atribútov ARIA (Accessible Rich Internet Applications) spolu s rôznymi zmenami správania, aby sa zabezpečilo, že používatelia so slepotou použivajúci čítačky obrazovky budú môcť čítať, chápať a užívať si funkcie webovej stránky. Hneď ako používateľ s čítačkou obrazovky vstúpi na vašu stránku, okamžite dostane výzvu na zadanie profilu čítačky obrazovky, aby mohol efektívne prechádzať našu stránku. Tu je návod, ako naša webová stránka pokrýva niektoré z najdôležitejších požiadaviek na čítačku obrazovky:
Optimalizácia čítačky obrazovky: spúšťame proces na pozadí, ktorý sa učí komponenty webovej lokality zhora nadol, aby sme zaistili nepretržité dodržiavanie pravidiel aj pri aktualizácii webovej lokality. V tomto procese poskytujeme čítačkám obrazovky zmysluplné údaje pomocou súboru atribútov ARIA. Poskytujeme napríklad presné štítky formulárov; popisy funkčných ikon (ikony sociálnych médií, ikony vyhľadávania, ikony košíka atď.); usmernenie na validáciu vstupov do formulárov; roly prvkov, ako sú tlačidlá, ponuky, modálne dialógy (vyskakovacie okná) a iné. Okrem toho proces na pozadí skenuje všetky obrázky webovej stránky a poskytuje presný a zmysluplný popis založený na rozpoznávaní obrázkových objektov ako značku ALT (alternatívny text) pre obrázky, ktoré nie sú popísané. Pomocou technológie OCR (optické rozpoznávanie znakov) tiež extrahuje texty, ktoré sú vložené do obrázka. Ak chcete kedykoľvek zapnúť úpravy čítačky obrazovky, používatelia musia stlačiť kombináciu klávesov Alt+1. Používatelia čítačiek obrazovky tiež dostanú automatické oznámenia, aby zapli režim čítačky obrazovky hneď, ako vstúpia na webovú stránku.
Tieto úpravy sú kompatibilné so všetkými populárnymi čítačkami obrazovky, vrátane JAWS a NVDA.
Optimalizácia navigácie na klávesnici: Proces na pozadí tiež upravuje kód HTML webovej stránky a pridáva rôzne správanie pomocou kódu JavaScript, aby bola webová lokalita ovládateľná klávesnicou. To zahŕňa možnosť navigácie na webovej lokalite pomocou klávesov Tab a Shift+Tab, ovládania rozbaľovacích zoznamov pomocou kláves so šípkami, ich zatvárania pomocou klávesu Esc, spúšťania tlačidiel a odkazov pomocou klávesu Enter, navigácie medzi prvkami rádia a začiarkavacieho políčka pomocou klávesov so šípkami a vyplňte ich pomocou medzerníka alebo klávesu Enter. Používatelia klávesnice navyše nájdu ponuky rýchlej navigácie a ponuky na preskočenie obsahu, ktoré sú kedykoľvek dostupné po kliknutí na Alt+1 alebo ako prvé prvky stránky pri navigácii pomocou klávesnice. Proces na pozadí spracováva aj spustené kontextové okná tak, že presunie zameranie klávesnice smerom k nim hneď, ako sa objavia, a nedovolí, aby sa zameranie posunulo mimo neho.
Používatelia môžu na prechod na konkrétne prvky použiť aj skratky ako „M“ (ponuky), „H“ (nadpisy), „F“ (formuláre), „B“ (tlačidlá) a „G“ (grafika).
Naším cieľom je podporovať čo najširšiu škálu prehliadačov a asistenčných technológií, aby si naši používatelia mohli vybrať najvhodnejšie nástroje pre nich s čo najmenším počtom obmedzení. Preto sme veľmi tvrdo pracovali, aby sme mohli podporovať všetky hlavné systémy, ktoré tvoria viac ako 95 % podielu používateľov na trhu, vrátane Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera a Microsoft Edge, JAWS a NVDA (čítačky obrazovky).
Napriek nášmu maximálnemu úsiliu umožniť komukoľvek prispôsobiť si webovú stránku svojim potrebám. Stále môžu existovať stránky alebo sekcie, ktoré nie sú úplne prístupné, sú v procese sprístupňovania alebo im chýba primerané technologické riešenie na ich sprístupnenie. Napriek tomu neustále zlepšujeme našu dostupnosť, pridávame, aktualizujeme a zlepšujeme jej možnosti a funkcie a vyvíjame a prijímame nové technológie. To všetko má za cieľ dosiahnuť optimálnu úroveň dostupnosti v súlade s technologickým pokrokom. Ak potrebujete pomoc, obráťte sa na info@appa.sk