V meste Šopron sa pred niekoľkými rokmi začal terapeutický výskum s liečebnou metódou rTMS, ktorá znamená doslova revolúciu pri rehabilitácii neurologických pacientov. Liečbu v Neurorehabilitačnom ústave vyhľadávajú aj pacienti zo Slovenska.
Liečivú silu magnetov používajú ľudia už tisícročia. Písomné zmienky siahajú dokonca až do obdobia 3500 pr.n.l. a to na území dnešnej Číny. Základy modernej magnetoterapie však boli položené len pred viac ako sto rokmi.
Magnetické pole dokáže pri správnom nastavení liečiť a pomáhať pri mnohých ochoreniach. Liečba prostredníctvom magnetov využíva magnetické pole s vhodnými parametrami na to, aby ich aplikáciou došlo k žiaducim zmenám. Vďaka pulznému magnetickému poľu dochádza ku zmenám aktivity niektorých enzýmov, ako aj biochemických pochodov. Bunky, spoločne s iónmi, ktoré obsahujú, reagujú na vzniknuté pole a vďaka tomu dochádza k lepšiemu transportu látok do a z buniek. Vďaka magnetoterapii dochádza ku tíšeniu bolesti, lepšiemu prívodu kyslíka, lepšej látkovej výmene, rozšíreniu ciev a zlepšeniu prekrvenia.
Keď nervový systém funguje dobre a napríklad rozprávame, myslime, vykonávame nejaké pohyby, prúdi v ňom energia. Pri ochrnutí alebo nejakom ochorení sa toto prúdenie čiastočne naruší. Metóda „repetičná transcraniálna magnetická stimulácia“ (rTMS) stimuluje cez mozog nervový systém a môže tak postupne oživiť stimulovanú oblasť tým, že meniace sa elektromagnetické pole indukuje prúd v nervových vláknach. Opakovaním rTMS metódy je možné po niekoľkých dňoch pozitívne ovplyvniť choroby nervového systému a tiež spomaliť zhoršovanie stavu neurodegeneratívnych ochorení, ktoré majú za následok atrofiu mozgu.
Najvýznamnejší účinok rTMS metódy sa dosahuje u pacientov, ktorí majú choroby spojené s ochrnutím. Ide napríklad o mozgovú príhodu alebo o poškodenie miechy. Obnovenie pohybovej aktivity je nezávislé od času vypuknutia choroby. Účinok sa dostaví napríklad aj po desiatich rokoch a efekt je už potom trvalý. V záujme funkčného zlepšenia však treba liečbu opakovať. Napríklad pri Parkinsonovej chorobe sa osvedčil polročný interval na to, aby bolo možné viditeľne spomaliť rozvoj ochorenia. Neistú chôdzu (ataxiu), ktorá sa v súčasnosti nedá liečiť liekmi, je možné stimuláciou určitej časti mozgu podstatne zmierniť. Tzv. šoproňská metóda vo významnej miere zlepšuje ochrnutie končatín, poúrazové následky poškodenia miechy, narušenú sústredenosť a tiež zlepšuje psychický vývoj detí, ktoré sa narodili s neurologickým poškodením.
Súčasťou „šopronskej metódy“ je aj tradičná pohybová terapia (predpoludním aj popoludní). Pacient môže prísť do Neurorehabilitačného ústavu spolu s príbuzným, ktorý sa počas pobytu naučí pohybovú terapiu, aby mohol s pacientom cvičiť aj doma a tiež sa môže zúčastňovať terapií, pričom úspech terapie pomáhajú zvyšovať i tzv. inteligentné stroje, napríklad Motomed.
Klienti sú ubytovaní v pohodlných dvojposteľových izbách s kúpeľňou, ktoré sú vybavené televízorom, chladničkou, ohrievačom vody na prípravu čaju či kávy a nechýba ani internetové pripojenie. Zariadenie je bezbariérové.
INFO: Neurorehabilitačný ústav v Šoproni patrí medzi našich partnerov a úhradu rehabilitačných pobytov je možné financovať aj z prostriedkov APPA.
Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Floreát Ideapark, Krajinská cesta 32
921 01 Piešťany
Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Na medzi 2/a, 831 06 Bratislava
Slovenská republika
IČO: 42 173 809 / DIČ: 202 306 9620
IČ DPH: SK2023069620
Tatra Banka, a.s.
Hodžovo nám. 3, 810 00 Bratislava
BIC / SWIFT: TATRSKBX
IBAN: SK98 1100 0000 0029 2982 6898
© 2009 - 2024 APPA / Všetky práva vyhradené / design & development by eduardjanosik.com
Prečítajte si vždy aktuálne informácie o aktivitách a projektoch APPA priamo vo vašej e-mailovej schránke.