CarnoMed je prvá spoločnosť na svete, ktorá analyzovala podávanie Karnozínu EXTRA pacientom so sklerózou multiplex (roztrúsená skleróza) a v roku 2020 preukázala jeho prínosy.
Výstupy z registrovanej štúdie zameranej na pacientov so sklerózou multiplex (SM), ktorí užívali Karnozín EXTRA.
Štúdia bola publikovaná v januári 2020 v Nutrition Research.
V tejto štúdii sme analyzovali účinnosť a bezpečnosť inovatívnej perorálnej formulácie L-karnozínu na výkonnosť autonómneho nervového systému, metabolizmus mozgu, únavu a kvalitu života na sérii prípadov pacientov so SM.
Otvorená klinická prípadová intervenčná štúdia bola organizovaná podľa smerníc CARE [5]. Boli do nej zaradené dve ženy (vo veku 37 a 48 rokov) a muž (48 rokov), ktorí splnili McDonaldove kritériá z roku 2017 na diagnostiku SM [6] a nemali iné závažné chronické ochorenia alebo akútne poruchy. Kritériá vylúčenia zahŕňali tehotenstvo, užívanie kortikosteroidov a/alebo doplnkových látok.
Pri úvodnom vyšetrení pacient s CASE 3 hlásil relaps nových symptómov a/alebo zhoršenie tých existujúcich, ako je rozmazané videnie, intranukleárna oftalmoplégia, inkontinencia moču, neúplné vyprázdnenie, zvýšená frekvencia močenia a depresia. U ďalších dvoch pacientov sa zase objavila epizóda remisie (žiadny súčasný relaps) bez nových známok aktivity ochorenia. Všetci pacienti trpeli miernou až závažnou slabosťou alebo zvýšenou spasticitou, teda stuhnutosťou svalov.
Štúdia potvrdila predchádzajúce pozorovania u pacientov so SM, ktorí dlhodobo užívali Karnozín EXTRA:
Z našich výsledkov akceptujeme hypotézu, že suplementácia L-karnozínom by zlepšila klinické prejavy SM. Naše zistenia naznačujú priaznivé účinky osemtýždňového L-karnozínu ako možnej adjuvantnej liečby na zlepšenie vybraných výsledkov u muža a dvoch žien trpiacich SM. To je v súlade s predchádzajúcimi štúdiami naznačujúcimi dôležitú úlohu karnozínu pri neurologických, neurovývojových, neurodegeneratívnych a psychiatrických poruchách.
Skleróza multiplex (SM) je komplexná autoimunitná porucha, ktorá postihuje milióny ľudí na celom svete a negatívne zasahuje do rôznych oblastí zdravia a každodenného života. Keďže ide o najčastejšie pozorované demyelinizačné ochorenie, jej prevalencia kolíše od vysokých úrovní v Severnej Amerike a Európe (> 1 z 1 000 obyvateľov) až po nízke hodnoty vo východnej Ázii a subsaharskej Afrike (~ 1 z 50 000). Vzhľadom na jej pomerne vysokú prevalenciu v rozvinutých krajinách sa vývoj účinných a použiteľných stratégií na prevenciu alebo zvládanie SM stáva pre lekársku komunitu nevyhnutnosťou.
Príčina SM zostáva neznáma. Okrem iných etiologických faktorov sa zdá, že nízke hladiny tkanivového karnozínu a mitochondriálna dysfunkcia sprevádzajú SM [2], pričom orálny karnozín môže byť použiteľný na riešenie narušenej bioenergetiky a oxidačného stresu pri SM a možno aj na obnovenie neuromuskulárnej funkcie [3]. Niekoľko formulácií karnozínu však preukázalo obmedzenú použiteľnosť v dôsledku obmedzení dodávania mozgu alebo výkonu tkaniva [4], čo núti priemysel aj výskumníkov nájsť biologicky dostupnú a účinnú formuláciu karnozínu.
The study: https://www.sciencedirect.com
(1) https://journals.sagepub.com
(2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
(3) https://www.sciencedirect.com
Sulforafan niekoľkonásobne zvyšuje prirodzené detoxikačné procesy v našom tele. Vďaka nemu sú bunky odolnejšie proti oxidačnému stresu a poškodeniu. Vytvára ochranný štít proti rakovine a podporuje imunitu. Je vhodný nielen ako prevencia nádorových ochorení, ale aj ako podpora liečby rakoviny. Štúdie potvrdili pozitívne účinky sulforafanu napríklad v prípade rakoviny prostaty, prsníka, hrubého čreva, konečníka, pľúc a ďalších typov.
„Zistilo sa dokonca, že stimuluje účinok niektorých cytostatík, teda liekov na liečbu rakoviny,“ hovorí profesorka Horáková. Cytostatiká môžu mať veľmi nepríjemné vedľajšie účinky v podobe vracania, hnačiek či vypadávania vlasov. „Vďaka sulforafanu však stačilo na dosiahnutie rovnakých výsledkov podávať nižšie dávky niektorých cytostatík, a teda aj vedľajšie účinky boli miernejšie,“ pokračuje profesorka Horáková s tým, že táto skutočnosť môže mať veľký vplyv na kvalitu života. Niektoré štúdie takisto naznačujú, že sulforafan dokonca brzdí rast metastáz, a to napríklad pri rakovine prsníka. Preto je vhodné skonzultovať jeho možný prínos s lekárom.
Sulforafan sa prirodzene vyskytuje v brokolicových klíčkoch. Aby ho vaše telo získalo čo najviac, museli by ste pravidelne žuvať veľké množstvá surovej brokolice. Pre mnohých je preto vhodnejšou možnosťou špeciálny prípravok Sulforafan Extra (prelink na https://www.carnomed.sk/produkty/vyzivove-doplnky ) . Vďaka nemu môžete telu dodať denne rovnaké množstvo sulforafanu, ako je v piatich kilogramoch tejto zeleniny. Od mnohých iných výživových doplnkov sa líši tým, že viac ako polovica jeho zloženia je potravinového pôvodu. Okrem iného je určený ľuďom, v ktorých rodine sa rakovina vyskytla a môžu na ňu byť geneticky náchylnejší. Zároveň ide o ideálnu voľbu aj pre onkologických pacientov.
Sulforafan Extra dostanete kúpiť voľne v lekárni. Stačí užiť jednu tabletu denne spolu s jedlom. Na dosiahnutie najlepšieho účinku je vhodné užívať prípravok dlhodobo, aspoň šesť až sedem mesiacov. Jeho veľkou výhodou je, že popri všetkých pozitívnych vplyvoch na organizmus nemá vedľajšie účinky.
Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Floreát Ideapark, Krajinská cesta 32
921 01 Piešťany
Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Na medzi 2/a, 831 06 Bratislava
Slovenská republika
IČO: 42 173 809 / DIČ: 202 306 9620
IČ DPH: SK2023069620
Tatra Banka, a.s.
Hodžovo nám. 3, 810 00 Bratislava
BIC / SWIFT: TATRSKBX
IBAN: SK98 1100 0000 0029 2982 6898
© 2009 - 2024 APPA / Všetky práva vyhradené / design & development by eduardjanosik.com
Prečítajte si vždy aktuálne informácie o aktivitách a projektoch APPA priamo vo vašej e-mailovej schránke.