Každé podujatie môže mať charitatívny rozmer
logo APPA
logo APPA

Aj darovať peniaze chce „mať filipa“!

APPA radí: Ako finančne pomáhať a „nenaletieť“ podvodníkom alebo, ktoré spôsoby získavania peňazí sú spoľahlivé a vy máte istotu, že sa vaša pomoc dostane tam, kde má?
APPA patrí medzi neziskové organizácie, ktoré pracujú dlhodobo, cielene a transparentne a preto nám záleží, aby sme laickú verejnosť upozornili na nekalé praktiky pri získavaní pomoci pre ľudí so špeciálnymi potrebami.

17. marca 2023
11 min. čítania

Aby ste v dobrej viere „nenaleteli“ vyhlasovateľom zbierky, ktorá nespĺňa formálne povinnosti

Pripravili sme si pre vás sériu príspevkov, v ktorých vás naučíme na prvý pohľad rozlíšiť, že pri finančnej pomoci niečo nesedí. Cieľom nášho seriálu na sociálnych sieťach bude zodpovedať vám napríklad:

  • Ako viem, že pani pred poštou robí serióznu oficiálnu verejnú zbierku?

  • Kde si overím pravosť fotografie, ktorú pani drží v ruke?

  • Môžem vhodiť do pokladničky peniaze pri verejnej akcii?

  • Kto vlastne môže vyberať peniaze verejne do kasičky?

  • Ako si overím, že bankový účet, na ktorý chcem poslať finančný obnos nie je podvodný?

A ešte veľa ďalších otázok. Sledujte náš FacebookInstagram.

Ako spoznať falošnú zbierku? A ktorá je tá seriózna?

Niekedy je ťažké odmietnuť prispieť na charitatívnu zbierku. Hoci sa dá pomerne rýchlo rozlíšiť, či je zbierka pravá alebo nie, mnoho ľudí to jednoducho nerobí. Podvodník využije moment, keď sa človek ponáhľa po ulici a nemá čas na premýšľanie.

Pravé zbierky vždy robia dobrovoľníci, ktorí sú riadne označení logom a preukazom dobrovoľníka. Peniaze vyberajú do pokladničky, ktorá je riadne zapečatená a označená logom a pečiatkou so štátnym znakom. Všetky pouličné zbierky sú anonymné, nikdy nikomu nedávajte svoju adresu, telefónne číslo a už vôbec nie čísla vašich bankových kariet či podpis. Absolútnym tabu je ukazovanie a opisovanie údajov z občianskeho preukazu. Citlivé údaje sa dajú jednoducho zneužiť.

V dnešnom príspevku sa pozrieme, aké náležitosti má spĺňať verejná zbierka, respektíve ktoré organizácie sú oprávnené zbierať financie na pomoc ľuďom v neľahkej životnej situácii, a tým pádom sú dôveryhodné.

Zbierať peniaze na pomoc možno legálne dvoma spôsobmi: vyhlásením zbierky, alebo cez registrovanú neziskovku (občianske združenie, nadáciu, …). V oboch prípadoch ide o tzv. právnickú osobu, takže financie prostredníctvom verejnej zbierky nemôže zbierať žiadna fyzická osoba.

Pri neziskovkách je formálnou podmienka, že sú registrované v Registri mimovládnych neziskových organizácií. Ak organizátora nenájdete v registri, ktorý vedie ministerstvo vnútra, môže ešte ísť o špeciálnu finančnú zbierku vyhlásenú podľa zákona o verejných zbierkach.  V tom prípade si zbierku viete rýchlo preveriť v Registri zbierok. Ak zbierku nájdete vo vyššie spomínaných registroch, máte istotu, že financie zbiera overená neziskovka, a teda s vysokou pravdepodobnosťou pôjdu na deklarovaný účel. Naopak, ak nie je splnená ani jedna z podmienok, neodporúčali by sme v tomto prípade zasielať finančné prostriedky.

Čo hovorí legislatíva o verejných zbierkach?

Zbierkou v zmysle zákona o verejných zbierkach je získavanie a zhromažďovanie dobrovoľných peňažných príspevkov právnickými osobami oprávnenými vykonávať zbierku od vopred neurčeného okruhu prispievateľov na vopred určený všeobecne prospešný účel alebo na individuálne určenú humanitárnu pomoc pre fyzickú osobu alebo skupinu fyzických osôb, ktoré sa ocitli v núdzi, v ohrození života alebo potrebujú naliehavú pomoc pri postihnutí živelnou pohromou. V prípade aktuálnej humanitárnej krízy na Ukrajine ide o zbierky podľa druhej časti definície.

Každá verejná zbierka musí spĺňať tieto základné predpoklady:

  • Organizovať verejnú zbierku môžu iba zákonom ustanovené právnické osoby. Zákon je v tomto veľmi jasný a taxatívne vymedzuje konkrétne právnické osoby, ktoré takúto zbierku môžu organizovať. Sú to občianske združenia, neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, neinvestičné fondy, nadácie, Slovenský Červený kríž, účelové zariadenia cirkvi, účelové zariadenia náboženskej spoločnosti, organizácie s medzinárodným prvkom, záujmové združenie právnických osôb a združenia obcí.

  • Verejná zbierka musí byť vykonávaná za vopred určeným, všeobecne prospešným účelom. Podľa zákona je to rozvoj a ochrana duchovných hodnôt, ochrana ľudských práv, ochrana a tvorba životného prostredia, zachovanie prírodných a kultúrnych hodnôt, ochrana zdravia, rozvoj sociálnych služieb, vedy, vzdelania a telovýchovy, rozvoj dobrovoľníckej činnosti, rozvojová spolupráca a humanitárna pomoc, obhajoba práv znevýhodnených skupín fyzických osôb a podpora práce s deťmi.

  • Organizátor zbierky je buď zapísaný v registri zbierok alebo ide o organizáciu, ktorá môže ako neziskovka podľa Zákona o neziskových organizáciách využívať vyzbierané finančné prostriedky na financovanie svojej činnosti.

  • Pre účely zbierky je povinné mať zriadený jeden osobitný účet.

  • Zbierka môže byť vykonávaná iba vybranými spôsobmi, resp. ich kombináciou, ktoré vymedzuje zákon. Ide konkrétne o zasielanie príspevkov na osobitný účet, zasielaním darcovských správ SMS alebo volaním na skrátené číslo, zbieraním do stacionárnych a prenosných pokladničiek, predajom predmetov, ak je príspevok zahrnutý v ich cene a predajom vstupeniek na kultúrne alebo športové alebo iné verejné podujatie, ktoré je usporadúvané na získanie príspevkov, ak je príspevok zahrnutý v cene vstupeniek.

  • Náklady zbierky môžu dosahovať iba určenú hranicu z hrubého výnosu zbierky.

  • V závislosti od spôsobu vykonávania zbierky môže byť táto vykonávaná najdlhšie 12 mesiacov, pričom je možné požiadať správny orgán o predĺženie lehoty o ďalších 12 mesiacov.

  • Právnická osoba vykonávajúca verejnú zbierku je povinná predložiť správnemu orgánu predbežnú správu do 90 dní odo dňa ukončenia zbierky a záverečnú správu zbierky do 24 mesiacov odo dňa ukončenia zbierky.

  • Každá pokladnička musí byť zo zákona označená názvom organizácie, nápisom „Verejná zbierka“ a evidenčným číslom. Organizácia je povinná informovať o realizovaní zbierky na svojom webe.

  • Verejnú zbierku možno vykonávať na verejných priestranstvách a v priestoroch právnických osôb prístupných verejnosti až po predchádzajúcom písomnom súhlase vlastníka, nájomcu alebo správcu nehnuteľnosti. Zbierku možno vykonávať aj v priestoroch vo vlastníctve fyzických osôb, a to po ich predchádzajúcom súhlase.

Aké sú sankcie v prípade nedodržania zákonom stanovených požiadaviek?

V prípade, že právnická osoba, ktorá vykonáva verejnú zbierku nedodrží niektoré povinnosti určené zákonom, napríklad nezabezpečí a neoznačí pokladničky, pokračuje vo vykonávaní zbierky po zániku jej účelu alebo nepoužije čistý výnos zbierky na účel zapísaný v registri zbierok, správny orgán (v tomto prípade ministerstvo vnútra) je oprávnený uložiť pokutu od 100 eur až do 1 000 eur.

Pozor na falošné zbierky na internete!

Podvodníci, ktorí majú zaostrené na vaše peniaze, sa neštítia zneužívať nešťastie iných vo vlastný prospech. Publikujú falošné zbierky, ktorými škodia reálnym osobám, ktoré pomoc potrebujú a tiež dobrosrdečným ľuďom, ktorí im chcú prispieť.

Je dôležité, aby ste charitatívne zbierky overovali, teda najmä to, či transparentný účet skutočne existuje a či ide o overenú stránku. To väčšinou zistíte, tak, že na stránke sa nachádzajú transparentné údaje, overiteľný účet a kontaktné údaje.

Transparentný účet je bežný bankový účet, ktorý je zverejnený na špeciálnej stránke príslušnej banky pre nahliadnutie verejnosti. Na zriadenie transparentného účtu je potrebné uzatvoriť dodatok k zmluve o bežnom účte, v ktorom majiteľ účtu súhlasí so zverejňovaním transakcií, ktoré sú jednoducho a prehľadne zobrazené na internetovej stránke. Verejnosť si dokáže na tejto stránke vyhľadať majiteľa účtu, aktuálny stav a pohyby na účte.

Polícia SR minulý rok riešila falošnú internetovú zbierku pre Olivera. Podvodníci bezcitne zneužili fotku poľského chlapčeka, aby od Slovákov s získali peniaze. Na transparentný účet vedený v jednej zo slovenských bánk si tak vlani v septembri hrou na city pripísali viac ako 24-tisíc eur. Polícia občanov upozornila, aby viac neprispievali fiktívnemu “Viktorovi”. A tým, čo prišli o peniaze, odporučila obrátiť sa na najbližšie obvodné oddelenie polície.

Na fotke nebol Viktor, ale Oliwier z Poľska, chlapček skutočne trpiaci genetickým ochorením SMA. Prispením na spomínaný účet však finančné prostriedky nedostal on, ale neznáma osoba.

Banka zablokovala účet hneď po tom, ako ju občania na tento podvod upozornili a rovnako podala na jej majiteľku aj trestné oznámenie. Tá sa snažila o výber finančných prostriedkov a zrušenie účtu, ale banka stihla promptne zakročiť a podvodníčke sa to nepodarilo. Prípadom sa zaoberali právnici, ktorí ďalší postup komunikovali s políciou. Z našich vlastných skúseností a činnosti našej organizácie poznáme viacero takýchto podvodných “transparentných účtov”. Obozretnosť pri darovaní je naozaj na mieste!

  • Na internete aj v súčasnosti nájdete viacero legitímnych charitatívnych zbierok. Ak však chcete prispieť, nespoliehajte sa na status na sociálnych sieťach, pretože ako v tomto prípade, aj inokedy môžete naraziť na chamtivých podvodníkov. Pomáhajte výlučne cez overené stránky určené na zbierku pre zdravotne znevýhodnených ľudí, nikdy nie takýmto netransparentným spôsobom. Vyhnete sa tak možnému podvodu a vaše peniaze neobohatia vrecká podvodníka.

Ďakujeme za relevantný informačný zdroj FB stránke: Hoaxy a podvody – Polícia SR

Sezóna jarmokov a vinobraní je tu! Ľudí lákajú zvyky a remeselné výrobky, ktorých kúpou môžete cielene pomôcť deťom a dospelým s ťažkým osudom. Iba žeby nie …

Ak máte radi jedinečnú atmosféru jarmokov, užiť si ju budete môcť v rôznych regiónoch až do konca októbra. Lákadlom pre návštevníkov bývajú najmä tradičné remeselnícke výrobky či návrat k dobovým zvykom, ale aj tradičná gastronómia v stánkoch s burčiakom, lokšami či plackami. Práve tieto jesenné víkendové slávnosti, na ktorých sa „premelú“ húfy návštevníkov, sú ideálnym miestom na zorganizovanie oficiálnej verejnej zbierky. Či už ide o zbieranie finančných prostriedkov do stacionárnych alebo prenosných pokladničiek alebo ide o predaj predmetov, ak je príspevok zahrnutý v ich cene.

Členovia Klubu APPA, ktorí sa venujú domácej výrobe, využívajú túto možnosť a zbierajú peniaze do riadne označenej pokladničky s logom APPA. My sa staráme o všetky náležitosti okolo predajného miesta tak, aby bolo všetko transparentné a cielené.

Ale čo v prípade, ak sa vám medzi stánkami postaví do cesty pani s fotkou chorého dieťaťa v ruke a prosí vás o eurá do pochybnej pokladničky?

Je úplne na mieste upozorniť ju na to, že jej zbierke nedôverujete, pretože pokladnička nespĺňa pravidlá. Nie je označená logom právnickej osoby realizujúcej zbierku a nie je na nej napísané „VEREJNÁ ZBIERKA“. Rovnako máte právo vypýtať si od pani registrované číslo zbierky, ktoré má byť uvedené na pokladničke spolu s názvom správneho orgánu, ktorý zbierku zapísal do registra zbierok.

Zbiera človek, ktorý vás prosí o pomoc, príspevky do otvorenej krabice od topánok prípadne do zaváraninového pohára bez veka? Toto tiež napovie, že sa nejedná o transparentnú akciu. Pokladničky je totiž potrebné zabezpečiť proti násilnému otvoreniu a proti odcudzeniu vložených príspevkov.

  • Prispievajte na dobrú vec nielen s otvoreným srdcom, ale aj s otvorenými očami. Aby vaše peniaze išli skutočne na správny účel a nie do vreciek podvodníkov. Užite si atmosféru jesenných jarmokov plnými dúškami!

Aby ste pri (nielen) vianočných online nákupoch nenaleteli podvodníkom

Milí naši, Vianoce sa nezadržateľne blížia a nákupy darčekov pre najbližších k tomuto obdobiu jednoducho patria.

Čoraz viac ľudí využíva možnosť nakupovať cez internet z pohodlia domova. Zo štedrosti zákazníkov sa však netešia len obchodníci, ale aj podvodníci.

Výhodný nákup či predaj prostredníctvom rozličných online platforiem čoraz častejšie vytvára priestor pre útoky podvodníkov.

Ako odhaliť podvodníka pri nákupe cez inzertné portály?

Prezradiť ho môže už samotný tón komunikácie – reaguje veľmi rýchlo a znie naliehavo. O tovar prejaví okamžite záujem, chce ihneď zaplatiť, alebo aby ste rýchlo zaplatili vy. Bude však od vás vyžadovať platbu kartou, a to aj v prípade, že tovar predávate vy. V súkromnej komunikácii vám pošle odkaz a bude žiadať, aby ste vyplnili údaje z vašej platobnej karty alebo prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva. Dôvodom má byť platba za kuriéra.

Môže sa tiež stať, že podvodník použije údaje z vašej karty na nákup u obchodníka a na potvrdenie platby si od vás vyžiada bezpečnostný kód pre overenie platby. Stále tvrdí, že platíte za poštovné a akciu chce vykonať čo najrýchlejšie.

Ako sa môžete ochrániť?

  • Ak vám niekto pri nákupe cez inzertné portály pošle v súkromnej komunikácii odkaz na úhradu platby za tovar, túto komunikáciu ihneď ukončite.

  • Nezadávajte údaje o svojej platobnej karte či prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva, ak ste sa na webovú stránku preklikli z e-mailu či chatu.

Dostali ste výzvu na doplatenie balíka od poštovej alebo kuriérskej spoločnosti?

Dajte si pozor na tieto výzvy cez e-mail alebo SMS:

Platba za balík: „Máte nezaplatený poplatok za Vašu objednávku. Kliknite na odkaz pre prijatie balíka.“

Úhrada poštovného: „Máme pre Vás zásielku. Pre jej doručenie uhraďte poštovné cez priložený link.“

Platba za opätovné doručenie: „Nezastihli sme Vás, pre opätovné doručenie zaplaťte poštovné. Ak nedostaneme Vašu platbu, objednávka bude vrátená odosielateľovi do 48 hodín.“

Úhrada cla: „Váš balík nebolo možné doručiť, pretože nebolo zaplatené clo. Pre úhradu nákladov kliknite sem.“

Súčasťou takejto správy je aj link na formulár pre zadanie údajov z vašej platobnej karty alebo prihlasovacích údajov do elektronického bankovníctva. Na takýto odkaz nikdy neklikajte, doručovateľské spoločnosti od vás nikdy nežiadajú platbu týmto spôsobom.

Ak máte podozrenie, že ste sa stali obeťou digitálneho podvodu, bezodkladne kontaktujte banku, v ktorej máte založený váš bankový účet.

Veríme, že takto dostatočne poučeným vám pri online objednávkach nebude robiť problém rozlíšiť transparentné jednanie od toho nekalého.

Zdroj: Tatra banka a.s.

Mohlo by vás zaujímať

Výťažok z charitatívneho kina pomôže Nicolasovi
Kultúra
Výťažok z charitatívneho kina pomôže Nicolasovi splniť si jeho sen

V slovenských kinách aktuálne premietajú dlhoočakávaný film Wonka. Snímku si 13. decembra v predpremiére pozrela aj viac ako stovka divákov v rámci podujatia Vianočné charitatívne kino, ktoré zorganizovala pre svojich členov a priateľov Britská obchodná komora v SR.

Čo sa stalo v novembri v APPA?
APPA
Náš november

Jedenásty mesiac roka bol bohatý na rôzne aktivity, ktoré sme spoločne s našimi partnermi pripravili pre APPA rodiny. Ďakujeme vám všetkým za priazeň a spoluprácu. Pozrite si, čo sa nám podarilo a na čo sme hrdí.

Vyriešme to spolu 2 – špeciálny víkend plný informácií a praktických ukážok
Vzdelávanie
Vyriešme to spolu 2 – špeciálny víkend plný informácií a praktických ukážok

Detí s porušením autistického spektra (PAS) stále pribúda a starostlivosť o ne si vyžaduje veľa energie, pozornosti, ako aj porozumenia. Tejto téme aj s prepojením na jedinečnú Snoezelen terapiu sme sa rozhodli venovať podrobnejšie v rámci vzdelávacieho víkendu Vyriešme to spolu 2.

APPA partner - Physio Canis Žilina
Rehabilitácie
Physio Canis Žilina

Cieľom intervencií v centre PHYSIO CANIS je ponúknuť deťom s neurologickými ochoreniami terapie, ktoré vplývajú na rozvoj pohybových, sociálnych, emočných a kognitívnych kompetencií. Vynikajúce výsledky máme aj s programom PES/PAS pre deti s poruchou autistického spektra a iných pervazívnych vývinových porúch.

Parada 2024 APPA
Šport
Paráda 2024 bola parádna

Športy, súťaže, koncerty, diskusie a prednášky, skrátka všetko zo sveta paralympizmu – to bol festival Paráda 2024. Podujatie zorganizoval Slovenský paralympijský výbor a trvalo od piatku 9. augusta do nedele 11. augusta ako súčasť Olympijského festivalu v priestoroch bratislavského jazera Kuchajda.

Centrum Liberta - partner APPA
Rehabilitácie
Centrum Liberta pomáha deťom, mládeži aj dospelým už 10 rokov

Centrum Liberta je zdravotnícke zariadenie, ktoré už 10 rokov pomáha deťom, mládeži aj dospelým s rôznymi problémami prevažne pohybového charakteru.

MTBIKER Dubničák APPA verejná zbierka
Šport / Verejné zbierky
Bajkeri na „Dubničáku“ podporili Lukáša a jeho sen o handbiku 

Najstaršie a historicky najťažšie vytrvalostné preteky horských bicyklov na Slovensku mali tento rok aj charitatívny rozmer. MTBIKER a Asociácia APPA sa spojili, aby na 29. ročníku MTBIKER Novodubnického maratónu v sobotu 24. augusta spoločne vyzbierali financie na špeciálny handbike pre 25-ročného člena Klubu APPA Lukáša.

Charity Golf skončil s výťažkom dvanásťtisíc eur - APPA
Šport
Charity Golf skončil s výťažkom dvanásťtisíc eur

7. ročník benefičného turnaja ZSE a Asociácie APPA na ihrisku v Penati Golf Resorte v Šajdíkových Humenciach sa niesol v duchu pomoci aj mimoriadne teplého počasia.

Charitativny event APPA
Verejné zbierky / Zdravie
Každé podujatie môže mať charitatívny rozmer

Blíži sa obdobie príprav vianočných alebo koncoročných firemných večierkov, ktoré je ako stvorené na dodanie charitatívneho rozmeru každému jednému podujatiu.

APPA partner Ares
Zdravotné pomôcky
Ako prekonať bariéry s ARESom

Problémy s presunom a prepravou imobilnej osoby poznajú určite mnohí z vás. Máme pre vás riešenia, ktoré vám v tejto súvislosti určite pomôžu. Uľahčia vám presun z postele na toaletu, pomôžu dostať sa von z domu alebo bytu a následne prepraviť sa do práce, školy alebo za športom.

Karpaty Run, Charitatívny beh pre Katku, APPA
Šport / Verejné zbierky
V areáli školy, aj v lese Malých Karpát – bežci pomáhajú, kde môžu

Energia pre teba ide do finále! V rámci grantového programu Nadácie ZSE a APPA sa na prelome mesiacov september a október uskutočnili dve športovo benefičné podujatia s hojnou účasťou a krásnym výsledkom. Behom vo Veľkom Lapáši sme podporili 16-ročnú Katku a výťažkom z Karpaty Run v bratislavskej mestskej časti Lamač pomôžeme 28-ročnému Patrikovi.

Majka s Rasmussenovou encefalitídou - Klub APPA
Zdravie
APPA je ako dobrý priateľ na telefóne, hovorí mama Majky s Rasmussenovou encefalitídou

Majka má dvanásť a je školáčka, ktorá zbožňuje kreslenie, čítanie aj pobyt v záhrade. Šikovné dievčatko muselo vynaložiť niekoľkonásobne viac energie, aby sa dostalo tam, kde je dnes.

REHABKLINIK partner APPA
Rehabilitácie
U nás budete v dobrých rukách

Sme súkromná rehabilitačná klinika, moderné centrum rodinného typu s príjemným personálom a veľkými ambíciami. S rýchlym prístupom u nás absolvujete vyšetrenie, diagnostiku a aj samotnú liečbu okamžite. Zabezpečíme diskrétnosť a individuálny prístup ku každému klientovi.

Čo sa stalo v oktobri v APPA?
APPA
Náš október

Október v APPA bol plný aktivít.
Vďaka podpore a spolupráci s vami sme toho opäť dokázali veľa. Vo videu si môžete pozrieť, aké akcie sme s vami zrealizovali pre lepší život členov Klubu APPA.

Unizdrav - partner APPA
Zdravotné pomôcky
Aký typ germicídneho žiariča je pre Vás najvhodnejší?

Ľudia pôsobia v rozličných pracovných odvetviach, aj v takých, pri ktorých je riziko kontaminácie vzduchu. To môže spôsobiť ochorenia. Preto sa vyvinuli prístroje, ktoré dokážu vzduch dezinfikovať – germicídne žiariče. Fungujú na princípe vyžarovania germicídneho žiarenia – umelého žiarenia z UV časti spektra.

Walkaide partner APPA
Zdravotné pomôcky
WalkAide – impulz k lepšej chôdzi

WalkAid vám pomôže obnoviť samostatný pohyb. Tento unikátny prístroj znižuje námahu, riziko pádov a zvyšuje vytrvalosť pri chôdzi.

APPA v rámci svojich vzdelávacích projektov podporila odborný víkendový kurz
Vzdelávanie
APPA vzdeláva: Na ceste za kvalitnejšou rehabilitáciou pacientov so skoliózou

APPA v rámci svojich vzdelávacích projektov podporila odborný víkendový kurz s názvom „Diagnostika a kinezioterapeutické prístupy pri skolióze“.

Kampaň Robiť radosť, robí radosť
2% z daní
Kampaň Robiť radosť, robí radosť: Richard ju rozdáva cez objektív aparátu

Je tu obdobie, kedy percentá zo zaplatenej dane môžete venovať na dobrú vec. Ak sa rozhodnete venovať 2% z daní APPA, pomôžete napĺňať poslanie nášho občianskeho združenia.

Špeciálne pomôcky pre postihnuté deti TMT market - APPA partner FB
Zdravotné pomôcky
TMT MARKET – špeciálne pomôcky pre telesne znevýhodnené deti

Spoločnosť pôsobí na slovenskom trhu od roku 2002, kedy začala s predajom vlnených prikrývok MERINO.

Školské batohy Bagmaster - APPA partner
Zdravotné pomôcky
Školské batohy Bagmaster

195 – zhruba toľkokrát navštívi dieťa školu počas jedného roka. To je viac ako 1 700-krát za deväť rokov. A koľko trvá cesta každý jeden deň s aktovkou (školskou taškou) na chrbte? To už je poriadne množstvo času. Chrbát školáka či školáčky celý čas trpí a chrbtica dostáva zabrať. Pritom to tak vôbec nemusí byť. Záleží na tom, aký kvalitný je chrbtový systém vášho batohu.

Jarná aukcia Charitatívneho aukčného salóna APPA bola úspešná.
Umenie
Jarná online aukcia bola úspešná. Z výťažku 4.800 eur pomôžeme Alexovi aj ďalším rodinám v Klube APPA

Priaznivci výtvarného umenia sa spojili pre dobrú vec. Počas jedenástich dní vydražili elektronicky obrazy v krásnej hodnote.

ottobock - partner APPA
Zdravotné pomôcky
Ottobock oslavuje 100 rokov

Už viac ako 100 rokov sa snažíme poskytnúť ľuďom so zdravotným postihnutím najlepšiu možnú kvalitu života.

Alex a psík Akina v spote na darcovské 2%
2% z daní
Alex a psík Akina v spote na darcovské 2%

Minimálne úsilie, maximálna pomoc! Nenechajte prepadnúť to, čo druhým pomáha neprepadnúť beznádeji, zodvihnúť sa a napredovať. Hovoríme o prostriedkoch, ktoré slovenská legislatíva umožňuje použiť na financovanie rehabilitácií a potrebných pomôcok.

10. DGS Sprint s pomocou pre vážne chorého chlapčeka
Šport
Bežci DGS Sprintu venovali svoju energiu ťažko chorému Gáborkovi

ALD je veľmi zriedkavé neurologické ochorenie, ktoré postihuje v priemere jedného z 20 000 chlapcov. Patrí medzi nich aj šesťročný Gábor z Kolárova, ktorý sa zotavuje po transplantácii kostnej drene. Malému škôlkarovi sa rozhodlo pomôcť množstvo aktívnych športovcov, ktorí sa zapojili do podujatia DGS Sprint 2023.

Buďte neustále informovaní...

Prečítajte si vždy aktuálne informácie o aktivitách a projektoch APPA priamo vo vašej e-mailovej schránke.

Sledujte nás
Informácie a podpora
Kde nás nájdete?

Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Floreát Ideapark, Krajinská cesta 32
921 01 Piešťany

Fakturačné údaje

Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Na medzi 2/a, 831 06 Bratislava
Slovenská republika
IČO: 42 173 809 / DIČ: 202 306 9620
IČ DPH: SK2023069620

Bankové spojenie

Tatra Banka, a.s.
Hodžovo nám. 3, 810 00 Bratislava
BIC / SWIFT: TATRSKBX
IBAN: SK98 1100 0000 0029 2982 6898

Pay by Square
APPA QR kód platba
logo APPA

Pomoc je naše poslanie.

© 2009 - 2024 APPA / Všetky práva vyhradené / design & development by eduardjanosik.com

Buďte neustále informovaní...

Prečítajte si vždy aktuálne informácie o aktivitách a projektoch APPA priamo vo vašej e-mailovej schránke.