Ľudia pôsobia v rozličných pracovných odvetviach, aj v takých, pri ktorých je riziko kontaminácie vzduchu. To môže spôsobiť ochorenia. Preto sa vyvinuli prístroje, ktoré dokážu vzduch dezinfikovať – germicídne žiariče. Fungujú na princípe vyžarovania germicídneho žiarenia – umelého žiarenia z UV časti spektra.
Svoje uplatnenie nájdu v ambulanciách, čakárňach, na operačných sálach, ale tiež v kanceláriách, úradoch, školách, potravinárskych prevádzkach, vo farmaceutickom priemysle či v domácnostiach. Výber správneho germicídneho žiariča závisí práve od toho, kde ho potrebujete využívať a v ktorej miestnosti chcete vytvoriť zdravšie životné prostredie.
Germicídny žiarič UNIZDRAV nájde svoje využitie všade tam, kde je potrebná rýchla a účinná dezinfekcia vzduchu, no aj na miestach, kde sa pracuje s biologickými materiálmi.
Germicídne žiariče bez prítomností ľudí sa všeobecne používajú na účinnú dezinfekciu vzduchu, ktorá zahŕňa celý objem vzduchu. Ide o proces priameho dopadu žiarenia na povrch predmetov, pričom dochádza k ničeniu zárodkov vo vzduchu i na povrchu. Dezinfekcia nastáva v okamihu pôsobenia UVC žiarenia na mikroorganizmy, ktoré v dôsledku narušenia bunkových štruktúr rýchlo hynú. Je to ultrafialové žiarenie vlnovej dĺžky 253,7 nm.
Už samotný názov naznačuje, že počas pôsobenia týchto typov žiaričov nesmú byť v miestnosti prítomní ľudia. Toto žiarenie nie je totožné s UV žiarením bežných horských sĺnk (spektrum UVA a UVB), ktoré má blahodarné účinky. Je to z dôvodu, že fungujú na princípe vyžarovania UVC žiarenia, ktoré je neviditeľné a má negatívny vplyv na ľudský organizmus. Po zasiahnutí oka môžu vyvolať zápal spojiviek, pri vyšších dávkach alebo dlhodobejšom pôsobení dokonca vážne poškodiť zrak.
Tieto zariadenia sa montujú na steny alebo stropy miestností. V ponuke sú viaceré typy germicídnych žiaričov. Základný rozdiel medzi nimi je najmä v príkone prístroja (od 15 W po 110W). Niektoré z nich sú mobilné, teda majú stojan s kolieskami a spínacími hodinami.
Po zapnutí žiariča je potrebné zaistiť niekoľkonásobnú expozíciu žiarenia v rozsahu 24 hodín. Vzduch sa dôsledkom prúdenia v miestnosti vymení, resp. premiestni každých šesť hodín.
Pri tomto druhu dezinfekcie ide o nepretržité čistenie vzduchu núteným obehom vzduchu okolo trubíc v tesnej vzdialenosti, pričom vychádza extrémne krátky expozičný čas. Nepoužívajú sa žiadne chemikálie. Tieto germicídne žiariče dezinfikujú vzduch od mikroorganizmov, ako sú baktérie, vírusy a prvoky tak, že spôsobujú fotochemický rozklad ich DNA.
Uzavreté žiariče majú zdroj UV žiarenia uložený v tuneli, cez ktorý prechádza vzduch. Kontaminovaný vzduch vchádza do prístroja zospodu a vychádza z vrchnej časti, čo zabezpečí jeho cirkuláciu v miestnosti. Z tohto dôvodu našli tieto zariadenia uplatnenie najmä v domácnostiach, školách či kanceláriách.
Žiariče sa umiestňujú 220 cm nad úrovňou podlahy a smerujú ku stropu miestnosti tak, aby nedošlo k priamemu ožiareniu osôb. Ide teda o proces nepriameho ožarovania. Nad svietidlom sa vytvára aktívna zóna UVC žiarenia, kde baktérie prakticky nie sú prítomné. Zariadenia je možné použiť v nepretržitom režime alebo za pomoci programovateľných hodín.
K dispozícii sú žiariče pevne namontovateľné na stenu alebo mobilné na kolieskach, bez alebo so spínacími hodinami, ktoré ukazujú tiež dátum, čas a teplotu v izbe.
Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Floreát Ideapark, Krajinská cesta 32
921 01 Piešťany
Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Na medzi 2/a, 831 06 Bratislava
Slovenská republika
IČO: 42 173 809 / DIČ: 202 306 9620
IČ DPH: SK2023069620
Tatra Banka, a.s.
Hodžovo nám. 3, 810 00 Bratislava
BIC / SWIFT: TATRSKBX
IBAN: SK98 1100 0000 0029 2982 6898
© 2009 - 2024 APPA / Všetky práva vyhradené / design & development by eduardjanosik.com
Prečítajte si vždy aktuálne informácie o aktivitách a projektoch APPA priamo vo vašej e-mailovej schránke.