Praktické desatoro pre používateľov biolampy
Svetelná terapia je schopná aktivovať samoliečebný potenciál ľudského tela prírodným spôsobom, vďaka čomu sa táto metóda stala všeobecne uznávanou liečebnou a preventívnou metódou. Ste novým majiteľom polarizačnej lampy? Prinášame vám odpovede na 10 otázok, vďaka ktorým môžete docieliť úspešnú liečbu.
1. AKO POUŽÍVAŤ LIEČEBNÚ LAMPU S POLARIZOVANÝNÝM SVETLOM?
Používanie je jednoduché a bezpečné, je vždy po ruke a je cenovo dostupné. Svetlo Liečebnej lampy kvôli infračervenej oblasti počas ošetrení zohrieva teplotu pokožky na 37 stupňov Celzia. Odporúčaná aplikačná vzdialenosť medzi sklom lampy a ošetrovaným povrchom pokožky je maximálne 5 centimetrov. Lampa sa môže priložiť aj bližšie. Ak vzdialenosť zvýšime, účinnosť lampy sa znižuje, čím sa adekvátne zvyšuje doba potrebná na liečbu.
2. JE MOŽNÉ POMOCOU LIEČEBNEJ LAMPY S POLARIZOVANÝM SVETLOM OŠETROVAŤ CEZ OŠATENIE?
Podľa možnosti nikdy neošetrujme cez ošatenie. Ak ošetrujeme povrch pokožky fixovanej obväzom, robíme to pri jeho výmene. V prípade tenkého, voľného obväzu je možné ošetrovať aj položením na obväz s predĺženým časom ošetrovania. V prípade sadrovej fixácie lampu položíme priamo na sadru a čas ošetrovania minimálne zdvojnásobme.
3. JE MOŽNÉ POUŽIŤ LIEČEBNÚ LAMPU AJ V PRÍPADE KOVOVÝCH IMPLANTÁTOV?
Liečebnú lampu s polarizovaným svetlom je možné bezpečne použiť aj v prípade implantovaného kardiostimulátora, umelých srdcových chlopní, umelých žíl, katétrov, zubných protéz, kanulov, kovových nástrojov či umelej šošovky.
4. MÁ NA OŠETRENIE LIEČEBNOU LAMPOU S POLARIZOVANÝMSVETLOM VPLYV VEK PACIENTA?
Liečebná lampa sa môže používať od veku nula rokov až po starobu bez obmedzení. Ale je potrebné prihliadnuť aj na odpor pokožky: najnižší odpor je v dojčenskom veku (pokožka bábätka je mäkká, hebká). S pribúdajúcimi rokmi sa zvyšuje len pomaly, ale nad 50 rokov života sa výrazne zvýši. Vtedy je potrebné dobu liečby aj zdvojnásobniť, aby mohol byť dosiahnutý požadovaný účinok.
5. AKÁ DOBA LIEČBY JE NA JEDNOTLIVÉ POLIA ÚČINNÁ?
Minimálne 2 minúty potrvá, kým vznikne nejaká biologická reakcia, resp. sa začne jej postup. To znamená, že pre dosiahnutie účinnej liečby jednotlivých polí sú potrebné aspoň 4 minúty. Maximálny čas je 20 minút, čo môžeme aplikovať hlavne v prípade nervových ochrnutí alebo pri liečbe veľkých kĺbov (bedro).
6. JE POTREBNÉ OŠETRENIA OPAKOVAŤ DENNE A KOĽKOKRÁT?
Liečba je oveľa účinnejšia, ak ju zopakujeme po hodine a nie ráno a večer. Dvojité ošetrenie v rámci jednej hodiny sa uskutočňuje v neskorších popoludňajších alebo podvečerných hodinách. Stimulačné ošetrenia sa však radšej uskutočňujú ráno, aby sme predišli poruchám spánku. Samozrejme, ošetrovať sa môže vykonávať aj viac než dvakrát denne (hlavne pri ošetrovaní akútnych chorôb), ale ošetrenia odporúčame opakovať vždy behom jednej hodiny.
7. MÁM INFORMOVAŤ SVOJHO OŠETRUJÚCEHO LEKÁRA, ŽE SA OŠETRUJEM AJ S LIEČEBNOU LAMPOU S POLARIZOVANÝM SVETLOM?
Liečebná lampa s polarizovaným svetlom je registrovaný liečebný nástroj. Preto je potrebné ošetrujúceho lekára informovať v každom prípade, najmä ak je ošetrovanie účinné.
8. EXISTUJÚ VEDĽAJŠIE ÚČINKY LIEČBY LIEČEBNOU LAMPOU S POLARIZOVANÝM SVETLOM?
Pri liečebnej metóde polarizačným svetlom sa nezaregistrovali škodlivé vedľajšie účinky. No je vhodné uviesť, že v prípade liečby zápalu kĺbov na ošetrovanom mieste vzniká často bolesť. To nie je škodlivý účinok, ale znamená uvoľnenie škodlivých látok na dotknutej časti kĺbov. V takomto prípade sa liečba nesmie prerušiť, ale treba v nej pokračovať so zníženými časovými intervalmi až dovtedy, kým bolesť počas niekoľkých dní úplne pominie. Vtedy dobu liečbu postupne zvyšujme.
9. JE POTREBNÉ PRE DOSIAHNUTIE LEPŠEJ ÚČINNOSTI POUŽÍVAŤ SPREJ, KRÉM ALEBO MASŤ?
Pred ošetrením Liečebnou lampou s polarizovaným svetlom nie je potrebné pripraviť pokožku, požadovaný účinok je dosiahnuteľný aj bez tohto. Ale ak na pokožku aplikujeme s kozmetickým cieľom alebo pre zmiernenie bolesti masť, krém alebo sprej, liečebná lampa zvyšuje ich účinnosť a napomáha ľahšiemu a rýchlejšiemu vstrebávaniu.
10. OVPLYVŇUJE TELESNÁ POLOHA ÚČINNOSŤ OŠETRENIA LAMPOU?
Ošetrovanie ktorejkoľvek časti chrbtice je najlepšie v sedacej polohe alebo v ľahu na boku. Pri ošetrovaní kolenných, lakťových, zápästných a ramenných kĺbov musí byť telesná časť v zohnutej polohe: V takej polohe, ktorá je pre pacienta najpohodlnejšia a najmenej bolestivá. Kolenný kĺb v prípade choroby kĺbovej pohyblivosti ošetrujme na oboch stranách, jabĺčko spredu je potrebné osvietiť len vo veľmi zriedkavých prípadoch (napríklad v prípade zlomenín). Situácia je podobná aj v prípade ošetrovania lakťových kĺbov.