Veslovanie pre telesne znevýhodnených

Projekt Mám na to

APPA v spolupráci s Veslárskym klubom Piešťany pripravuje v roku 2020 na Slovensku výnimočný športový projekt – Kurz veslovania pre telesne znevýhodnených. Ide o kurz určený pre zdravotne znevýhodnených športovcov od 10 rokov, ktorí by mali záujem naučiť sa veslovať.

Andrej Vičan

Odborný garant a tréner kurzu veslovania pre telesne hendikepovaných športovcov

Ako športovec bol do roku 2000 členom veslárskeho klubu VK Sĺňava Piešťany. Počas tejto doby sa stal niekoľkonásobným majstrom SR a bronzovým medailistom z ČSFR v disciplíne dvojka bez kormidelníka. Od roku 2005 bol členom veslárskeho klubu Putney Town Rowing Club London. Po návrate z UK od roku 2013 pôsobí ako funkcionár pre Slovenský veslársky zväz, kde sa pravidelne zúčastňuje s reprezentantmi veslovania svetových a európskych podujatí a zároveň pôsobí ako tréner mládeže v klube Sĺňava Piešťany. Stále je však aj aktívnym veslárom vo veteránskej kategórii.

„Ako jediný klub na Slovensku máme možnosť pracovať aj so zdravotne znevýhodnenými veslármi a verím, že do budúcnosti sa nám podarí vychovať veslára, prípadne posádku, ktorá sa dokáže nominovať aj na paralympiádu a ja chcem byť samozrejme pri tom.“

Ak máš záujem o bezplatnú konzultačnú hodinu s trénerom Andrejom Vičanom a chcel by si si vyskúšať veslovanie na špeciálne upravenom trenažéri a skife pre telesne hendikepovaných, vyplň prosím online dotazník.

A - Športovci, ktorí majú minimálne alebo žiadne funkcie použitia trupu a minimálne alebo žiadne použitie svojich nôh. Títo športovci môžu mať zlú sedaciu rovnováhu. "A" veslári nie sú schopní používať posuvné sedadlo a vyžadujú pevné sedadlá prispôsobené pre veslovanie na veslárskom trenažéri.
TA - Športovci, ktorí majú možnosť využitia trupu a rúk, no majú minimálne alebo žiadne použitie svojich nôh. "TA" športovci nie sú schopní používať posuvné sedadlo a vyžadujú stálu sedaciu adaptáciu pre veslársky trenažér.
LTA - Športovci, ktorí majú funkčné využitie ich nôh, trupu a paží. Sú schopní používať štandardné posuvné sedadlo veslárskeho trenažéru a nie sú povinní nosiť žiadne podporné pásy. Športovci s jednou nohou, alebo športovci s mentálnym postihnutím.

Hlavným partnerom projektu Veslovanie pre telesne hendikepovaných je Nadácia Jána korca