Prednáška o respiračnej fyzioterapii bola plná cenných rád

Odborná prednáška v HENDI CENTRE v Piešťanoch bola zameraná na dýchanie, jej súčasťou boli aj viaceré praktické ukážky.

„U verejnosti prevláda predstava, že keď sa poškodí neurón, tak je koniec. Ale nie je to tak. Sú mechanizmy na to, aby sme vedeli rast neurónov stimulovať,“ hovorí lekár Marián Jendrichovský. V odbore Fyzioterapia a liečebná Rehabilitácia pracuje už od roku 1994. Uznávaný odborník založil a vedie ambulantné pracovisko na liečbu funkčných pohybových porúch, zároveň je zakladateľom Tatranskej školy Respiračnej Fyzioterapie. O svoje znalosti a cenné skúsenosti sa podelil v júni aj v rámci prednášky „Respiračná fyzioterapia“ v piešťanskom HENDI CENTRE.

Odborná prednáška bola súčasťou trojdňového kurzu, pričom mala aj online podobu. Jej súčasťou boli navyše praktické ukážky, ako zlepšiť dýchanie, a tým rozvinúť aj ďalšie schopnosti pacienta.

Najviac lieči slovo a dotyk,“ upozornil Jendrichovský. Pre pacienta je tak dôležité cítiť, ako aj počuť, aké cvičenie s ním práve fyzioterapeut robí a na čo sa má ďalej pripraviť. Praktické ukážky Marián Jendrichovský predviedol na detskom aj dospelom pacientovi. Ukázal, ako dokáže správna poloha „otvoriť“ dýchanie, ktoré je kľúčové pre ďalšie napredovanie a rozvíjanie sa. Zároveň predviedol aj konkrétne cvičenia z oblasti respiračnej fyzioterapie.

Odborná prednáška bolo súčasťou projektu Krok pre teba, ktorý realizuje Asociácia pomoci postihnutým – APPA a v rámci ktorého už tri roky zabezpečuje komplexnú rehabilitačnú starostlivosť pre SMA deti v HENDI CENTRE. Hlavným partnerom podujatia bola spoločnosť Roche. Aktuálne je dostupná online.

Viac informácií o ďalších pripravovaných podujatiach, ktoré pripravujeme po letných prázdninách, ako aj prehľad aktivít SMA Slovakia – novovzniknutej aliancie rodín detí s diagnózou SMA, nájdete na stránke www.sma.appa.sk.