Jedenásty mesiac roka bol bohatý na rôzne aktivity, ktoré sme spoločne s našimi partnermi pripravili pre APPA rodiny. Ďakujeme vám všetkým za priazeň a spoluprácu. Pozrite si, čo sa nám podarilo a na čo sme hrdí.
Video
• Úspešne sme zrealizovali projekt Môj krok vpred s APPA, v rámci ktorého nám členovia Klubu APPA poslali desiatky videí zachytávajúcich úžasné pokroky dosiahnuté v tomto roku.
• Nadviazali sme spoluprácu s Trnavským rádiom a navštívili podcastové štúdio, v ktorom sme porozprávali viac o našej činnosti a prípravách aukcie diel slovenského súčasného umenia.
• Zrealizovali sme 14. ročník Charitatívneho aukčného salóna, ktorého slávnostný galavečer sa konal v Galérii UMELKA, a skončili s výsledkom 61.000 eur pre podporené rodiny.
• S Nadáciou EPH sme otvorili projekt Rehabilitáciou za zdravím, v ktorom mohli členovia Klubu APPA získať vianočný príspevok na zdravotnú pomôcku.
• Zúčastnili sme sa na krste knižky profesorky Kataríny Horákovej “Ako mať zdravé srdce a cievy v každom veku”, ktorý pri príležitosti jej životného jubilea 90 rokov pripravila partnerská spoločnosť Carnomed.
• Na portáli Donio.sk sme založili výzvu na podporu výroby Bubáka APPAčika – hračky, ktorá poteší znevýhodnené deti a dá prácu ženám v sociálnom podniku.
• S našimi partnermi pre potreby členov Klubu APPA sme celý november pripravovali prekvapenia, ktoré sme ukryli do Adventného kalendára APPA, aby sme vám urobili advent krajší.
Vďaka skvelej spolupráci so sociálnym podnikom upcycle.sk a podpore dobrých ľudí sa nám podarilo priviesť na svet Bubáka Appačika – jedinečnú textilnú postavičku, ktorá prináša radosť deťom z Klubu APPA.
V APPA združujeme 1200 rodín z celého Slovenska, ktoré spája jedno – život so zdravotne znevýhodneným členom, ktorému sa snažíme zlepšovať kvalitu života čo najviac, ako sa len dá. Rodina pána Jána z Popradu sa musela vyrovnať s ťažkou situáciou, keď dcéra Miška v piatich rokoch upadla po zápale prínosových dutín a nevydarenej operácii do bdelej kómy, z ktorej sa dodnes neprebrala.
„Nič so mnou nezatrasie“
Výzva na rozšírenie dostupnosti liečby a ochranu práv ľudí s epilepsiou.
Náš každodenný život je preplnený praktickými úlohami, na ktoré potrebujeme silu a pohyblivosť. Za normálnych okolností vykonávame všetky tieto úlohy rýchlo a jednoducho, bez toho, aby sme sa zamysleli nad našimi ľudskými fantastickými schopnosťami a možnosťami.
Športovo-benefičné podujatie v bratislavskej Mestskej časti Ružinov sa každý rok teší veľkej obľube. V parku Ostredky sa v sobotu 7. septembra predpoludním stretlo takmer dvesto bežcov, ktorí aj v mimoriadne teplom počasí odbehli trať dlhú 5,5 alebo 11 kilometrov.
Svetelná terapia je schopná aktivovať samoliečebný potenciál ľudského tela prírodným spôsobom, vďaka čomu ide o všeobecne uznávanú liečebnú a preventívnu metódu.
Vianočne, voňavo a veľmi veselo – tak bolo 3. a 4. decembra v HENDI CENTRE v Piešťanoch. Jedenásť detí s ochorením Spinálna svalová atrofia (SMA) spolu so svojimi rodinami strávili v centre Vianočný voňavý víkend plný zábavy.
V slovenských kinách aktuálne premietajú dlhoočakávaný film Wonka. Snímku si 13. decembra v predpremiére pozrela aj viac ako stovka divákov v rámci podujatia Vianočné charitatívne kino, ktoré zorganizovala pre svojich členov a priateľov Britská obchodná komora v SR.
Podotech je jedna z mála firiem na Slovensku s vlastnou dielňou na ručnú výrobu individuálnej obuvi. Je určená tak pre deti, ako aj pre dospelých užívateľov, ktorých zdravotný stav vyžaduje mäkkú podporu, korekciu chodidla, prípadne členkového kĺbu.
Rehabilitačnými službami pomáhame klientom s kombinovaným zdravotným postihnutím a taktiež aj pacientom s pohybovými ťažkosťami. Pokrývame širokú škálu terapeutických metód, ktoré sú stanovované s ohľadom na najvyššiu účinnosť liečby.
Koncept centra je založený na individuálnom prístupe, maximálnom prispôsobení terapií a ich intenzity, aby sa mohli klienti posunúť na svojej ceste za zdravím vpred.
CarnoMed je prvá spoločnosť na svete, ktorá analyzovala podávanie Karnozínu EXTRA pacientom so sklerózou multiplex (roztrúsená skleróza) a v roku 2020 preukázala jeho prínosy.
Problémy s presunom a prepravou imobilnej osoby poznajú určite mnohí z vás. Máme pre vás riešenia, ktoré vám v tejto súvislosti určite pomôžu. Uľahčia vám presun z postele na toaletu, pomôžu dostať sa von z domu alebo bytu a následne prepraviť sa do práce, školy alebo za športom.
Centrum rehabilitácie Miroslava Náhlika – CEREMINA, n.o. bola ako nezisková organizácia založená rodinou Náhlikovou v roku 2018 za účelom liečby pacientov s neurologickými poruchami pohybu. Ponúka individuálny prístup s intenzívnym terapeutickým programom a starostlivosťou o klienta pod jednou strechou v rodinnej atmosfére.
Blíži sa obdobie príprav vianočných alebo koncoročných firemných večierkov, ktoré je ako stvorené na dodanie charitatívneho rozmeru každému jednému podujatiu.
Zimný kemp Hľadáme talenty, ktorý dlhé roky organizuje Slovenský paralympijský výbor (SPV) sa konal v termíne od 17. do 21. februára na Kubínskej holi a vyvrcholil Žilinskou župnou paralympiádou. Podujatie ponúklo zdravotne znevýhodneným deťom a mládeži jedinečnú príležitosť vyskúšať si paralympijské športy. A APPA bola pri tom!
Zástupcovia HENDI CENTRA a APPA si so zahraničnými účastníkmi kongresu vymenili skúsenosti. Taktiež diskutovali o spoločných prienikoch vo svojich aktivitách a nadväzovaní nových spoluprác.
Kristínka býva s rodičmi v malej obci Sokolovce pri Piešťanoch a tento rok na Vianoce oslávi 25 rokov. Narodila sa s diagnózou DMO – kvadruparéza všetkých končatín a už ako malé dievčatko absolvovala množstvo rehabilitácií a liečebných pobytov, popri ktorých zvládala aj školské povinnosti. Vyrástla z nej mladá dáma, ktorá žiaľ nechodí, nerozpráva a na presun používa invalidný vozík.
195 – zhruba toľkokrát navštívi dieťa školu počas jedného roka. To je viac ako 1 700-krát za deväť rokov. A koľko trvá cesta každý jeden deň s aktovkou (školskou taškou) na chrbte? To už je poriadne množstvo času. Chrbát školáka či školáčky celý čas trpí a chrbtica dostáva zabrať. Pritom to tak vôbec nemusí byť. Záleží na tom, aký kvalitný je chrbtový systém vášho batohu.
Nezdravý životný štýl či zanedbávanie prevencie sú niektoré z príčin, pre ktoré nás zákerná choroba postihuje viac ako iných Európanov. Existuje však viacero možností, ako tento negatívny trend zvrátiť – a za jednou z nich stojí aj objav slovenských vedcov.
APPA odštartovala spoluprácu s cyklonadšencami z Topoľčian. Pelotónu kraľoval handbike a v ňom mladá pacientka s artritídou najvyššieho stupňa.
Slováci sa stali národom kávičkárov, pričom čoraz viac z nás dáva pred kvantitou prednosť výnimočnej chuti a lahodnej vôni. Nie je totiž káva ako káva. Vďaka pražiarni Simple Coffee dostanete do svojej šálky kvalitné zrná zo svetových plantáží.
Si priaznivec parašportu? Chceš zažiť nezabudnuteľné chvíle na snehu, zdokonaliť svoje športové zručnosti a spoznať nové športy?
Radosť z pohybu a benefit kvalitnej rehabilitácie dohromady. Firma Generis sa zameriava na vývoj a výrobu kusových a malosériových špeciálnych bicyklov s ručným alebo nožným pohonom.
Prečítajte si vždy aktuálne informácie o aktivitách a projektoch APPA priamo vo vašej e-mailovej schránke.
Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Floreát Ideapark, Krajinská cesta 32
921 01 Piešťany
Asociácia pomoci postihnutým – APPA
Na medzi 2/a, 831 06 Bratislava
Slovenská republika
IČO: 42 173 809 / DIČ: 202 306 9620
IČ DPH: SK2023069620
Tatra Banka, a.s.
Hodžovo nám. 3, 810 00 Bratislava
BIC / SWIFT: TATRSKBX
IBAN: SK98 1100 0000 0029 2982 6898
© 2009 - 2024 APPA / Všetky práva vyhradené / design & development by eduardjanosik.com
Prečítajte si vždy aktuálne informácie o aktivitách a projektoch APPA priamo vo vašej e-mailovej schránke.
APPA
Pevne veríme, že internet by mal byť dostupný a prístupný komukoľvek a zaviazali sme sa poskytovať webovú stránku, ktorá je prístupná čo najširšiemu publiku bez ohľadu na okolnosti a schopnosti.
Aby sme to splnili, snažíme sa čo najprísnejšie dodržiavať Smernice o prístupnosti webového obsahu 2.1 (WCAG 2.1) konzorcia World Wide Web Consortium (W3C) na úrovni AA. Tieto pokyny vysvetľujú, ako sprístupniť webový obsah ľuďom so širokou škálou postihnutí. Dodržiavanie týchto pokynov nám pomáha zabezpečiť, aby bola webová stránka prístupná všetkým ľuďom: nevidiacim, ľuďom s motorickým postihnutím, zrakovým postihnutím, kognitívnym postihnutím a ďalším.
Táto webová stránka využíva rôzne technológie, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby bola vždy čo najprístupnejšia. Používame rozhranie prístupnosti, ktoré umožňuje osobám so špecifickým postihnutím upraviť používateľské rozhranie webovej stránky a navrhnúť ho podľa ich osobných potrieb.
Webová stránka navyše využíva aplikáciu založenú na AI, ktorá beží na pozadí a neustále optimalizuje úroveň dostupnosti. Táto aplikácia upravuje HTML webovej stránky, prispôsobuje jej funkčnosť a správanie pre čítačky obrazovky používané nevidiacimi používateľmi a pre funkcie klávesnice používané osobami s motorickým postihnutím.
Ak ste našli poruchu alebo máte nápady na zlepšenie, budeme radi, ak sa nám ozvete. Operátorov webových stránok môžete kontaktovať pomocou nasledujúceho e-mailu info@appa.sk
Naša webová stránka implementuje techniku atribútov ARIA (Accessible Rich Internet Applications) spolu s rôznymi zmenami správania, aby sa zabezpečilo, že používatelia so slepotou použivajúci čítačky obrazovky budú môcť čítať, chápať a užívať si funkcie webovej stránky. Hneď ako používateľ s čítačkou obrazovky vstúpi na vašu stránku, okamžite dostane výzvu na zadanie profilu čítačky obrazovky, aby mohol efektívne prechádzať našu stránku. Tu je návod, ako naša webová stránka pokrýva niektoré z najdôležitejších požiadaviek na čítačku obrazovky:
Optimalizácia čítačky obrazovky: spúšťame proces na pozadí, ktorý sa učí komponenty webovej lokality zhora nadol, aby sme zaistili nepretržité dodržiavanie pravidiel aj pri aktualizácii webovej lokality. V tomto procese poskytujeme čítačkám obrazovky zmysluplné údaje pomocou súboru atribútov ARIA. Poskytujeme napríklad presné štítky formulárov; popisy funkčných ikon (ikony sociálnych médií, ikony vyhľadávania, ikony košíka atď.); usmernenie na validáciu vstupov do formulárov; roly prvkov, ako sú tlačidlá, ponuky, modálne dialógy (vyskakovacie okná) a iné. Okrem toho proces na pozadí skenuje všetky obrázky webovej stránky a poskytuje presný a zmysluplný popis založený na rozpoznávaní obrázkových objektov ako značku ALT (alternatívny text) pre obrázky, ktoré nie sú popísané. Pomocou technológie OCR (optické rozpoznávanie znakov) tiež extrahuje texty, ktoré sú vložené do obrázka. Ak chcete kedykoľvek zapnúť úpravy čítačky obrazovky, používatelia musia stlačiť kombináciu klávesov Alt+1. Používatelia čítačiek obrazovky tiež dostanú automatické oznámenia, aby zapli režim čítačky obrazovky hneď, ako vstúpia na webovú stránku.
Tieto úpravy sú kompatibilné so všetkými populárnymi čítačkami obrazovky, vrátane JAWS a NVDA.
Optimalizácia navigácie na klávesnici: Proces na pozadí tiež upravuje kód HTML webovej stránky a pridáva rôzne správanie pomocou kódu JavaScript, aby bola webová lokalita ovládateľná klávesnicou. To zahŕňa možnosť navigácie na webovej lokalite pomocou klávesov Tab a Shift+Tab, ovládania rozbaľovacích zoznamov pomocou kláves so šípkami, ich zatvárania pomocou klávesu Esc, spúšťania tlačidiel a odkazov pomocou klávesu Enter, navigácie medzi prvkami rádia a začiarkavacieho políčka pomocou klávesov so šípkami a vyplňte ich pomocou medzerníka alebo klávesu Enter. Používatelia klávesnice navyše nájdu ponuky rýchlej navigácie a ponuky na preskočenie obsahu, ktoré sú kedykoľvek dostupné po kliknutí na Alt+1 alebo ako prvé prvky stránky pri navigácii pomocou klávesnice. Proces na pozadí spracováva aj spustené kontextové okná tak, že presunie zameranie klávesnice smerom k nim hneď, ako sa objavia, a nedovolí, aby sa zameranie posunulo mimo neho.
Používatelia môžu na prechod na konkrétne prvky použiť aj skratky ako „M“ (ponuky), „H“ (nadpisy), „F“ (formuláre), „B“ (tlačidlá) a „G“ (grafika).
Naším cieľom je podporovať čo najširšiu škálu prehliadačov a asistenčných technológií, aby si naši používatelia mohli vybrať najvhodnejšie nástroje pre nich s čo najmenším počtom obmedzení. Preto sme veľmi tvrdo pracovali, aby sme mohli podporovať všetky hlavné systémy, ktoré tvoria viac ako 95 % podielu používateľov na trhu, vrátane Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera a Microsoft Edge, JAWS a NVDA (čítačky obrazovky).
Napriek nášmu maximálnemu úsiliu umožniť komukoľvek prispôsobiť si webovú stránku svojim potrebám. Stále môžu existovať stránky alebo sekcie, ktoré nie sú úplne prístupné, sú v procese sprístupňovania alebo im chýba primerané technologické riešenie na ich sprístupnenie. Napriek tomu neustále zlepšujeme našu dostupnosť, pridávame, aktualizujeme a zlepšujeme jej možnosti a funkcie a vyvíjame a prijímame nové technológie. To všetko má za cieľ dosiahnuť optimálnu úroveň dostupnosti v súlade s technologickým pokrokom. Ak potrebujete pomoc, obráťte sa na info@appa.sk