Andrej Donoval

Ťažký štart do života aj štyri operácie, malý bojovník teraz potrebuje rehabilitovať

Andrejko patrí medzi predčasniatka, narodil sa v 26-tom týždni tehotenstva. Jeho stav bol vzhľadom na nízku pôrodnú hmotnosť kritický. Prvé tri dni dokázal dýchať sám, ale pľúca sa mu ale nakoniec unavili a skončil na umelej ventilácii, ktorá sa mu stala spoločníčkou na veľmi dlhú dobu.

Po troch týždňoch mu prasklo tenké črevo a urýchlene ho presunuli z neonatologickej kliniky na jednotku intenzívnej starostlivosti. Nádeje nemal takmer žiadne. Bolo viac než isté, že jeho malé telíčko ťažkú operáciu nezvládne a budeme sa s ním musieť rozlúčiť. To sa, našťastie nestalo. Zákrok zvládol, aj keď prebehli komplikácie v podobe resuscitácie, jeho boj o život pokračoval.

Andrejkov stav sa začal pomaly zlepšovať. Liekov berie stále požehnane, má poruchu nadobličiek, obličkové kamene, pár hemangiómov a problémy s očkami. Po troch mesiacoch strávených v nemocnici sme si ho mohli konečne zobrať domov. Aby sme sa nenudili, prišiel s ileostómiou, ktorá mu „zdobila“ brucho až do deviatich mesiacov, kedy nasledovala v poradí už tretia operácia. Kvôli vývodu nebol vôbec rád na brušku, nechcel jedávať a celkovo bol veľmi drobnučký a slabý.

Po zákroku si oddýchol a začali sme s rehabilitáciami, ktoré sa mu vôbec nepáčili. Pri slove Vojtovka ho doteraz striasa. S jej cvičením sme prestali a dopriali sme mu pauzu pre ďalšiu, už štvrtú operáciu, kedy mu robili orchidopexiu.
Andrejkov vývoj je veľmi pomalý. Pretáčať sa začal v roku a pol, plaziť sa až v dvoch rokoch a o ďalšie štyri mesiace neskôr si dokázal sadnúť a dať sa na štyri. Veľa vecí robí nesprávne, ale chceme to napraviť, aby dokázal vstúpiť do života doslova tou správnou nohou. Okrem iného má totiž diagnostikovanú aj detskú mozgovú obrnu.

Je to veľmi kontaktné a usmiate dieťa, ktoré je neposedné. Kam môže, tam sa doplazí a na každého sa rado usmeje. Momentálne má tri roky, avšak stále nechodí. Hoci sa snaží prerúčkovať popri nábytku, chrbátik a brucho sú veľmi slabé na to, aby Andrejko dokázal stáť bez opory. Naviac v decembri nás čaká psychologické vyšetrenie na znaky autizmu, ktoré u neho pozorujeme od útleho veku.

Vopred vám ďakujeme za to, že ste sa rozhodli pomáhať druhým. Vaše dary a príspevky použijeme na pobyty v HENDI CENTRE, kde Andrejko už všetkých dobre pozná a s fyzioterapeutmi spolupracuje s úsmevom na tvári. Veríme, že aj vďaka vašej pomoci sa posunie o ďalší krôčik vpred.

Chcem pomôcť

Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Liliana Kleinová
Vilko Ďuráč
Samuel Zborovančík
Róbert Bognár
Gavendová Klaudia