Lucia Kovaľová pomáha budúcim nevestám vybrať tú správnu svadobnú výzdobu

Svadby patria medzi kľúčové životné udalosti. Pre Luciu Kovaľovú majú aj ďalší význam. Šikovná mamička sa totiž už niekoľko rokov popri starostlivosti o štvorročného syna, ktorému diagnostikovali detskú mozgovú obrnu, venuje aj tvorbe svadobných výzdob. Hovorí, že v kreatívnom biznise sa doslova našla. Aktuálne pracuje na tom, aby mala jej firma v regióne to najlepšie meno. Zároveň sa pustila aj do ďalšej výzvy – rozhodla sa vyrábať rehabilitačné pomôcky.

Najskôr cez oko kamery

Keď Lucia Kovaľová spomína na detstvo, z hlasu jej zaznieva smiech. Opisuje, ako vyrábala náramky, ktoré sa následne snažila predať celej rodine. Pri rozhodovaní o budúcej kariére sa preto rozhodla ísť cestou, ku ktorej mala od malička najbližšie. Vyštudovala Obchodno-podnikateľskú fakultu a po jej skončení sa pustila do kamerovania svadieb. „Chcela som v niečom podnikať. Sestra fotila a mne sa zase páčila práca s kamerou,“ približuje svoje pracovné začiatky.

Išlo však o časovo náročné povolanie. Svadobní kameramani začínajú veľmi skoro ráno a domov sa vracajú neraz až s poslednými hosťami. „Do toho domácnosť, starostlivosť o dieťa a bežné fungovanie rodiny, čo po 24-hodinovej šichte nie je vôbec jednoduché. Potom prišla synova diagnóza a ja som sa už ku kamerovaniu nevrátila,“ hovorí.

Život im zmenila diagnóza detská mozgová obrna

Dnes štvorročný Tadeáš patrí medzi takzvané predčasniatka. Jeho oneskorený vývoj preto lekári prisudzovali práve skoršiemu príchodu na svet. „Babka si to všimla, že má akési čudné nohy a poradila mi, aby som s ním išla niekam na masáž. Tak sme s ním šli k fyzioterapeutke, ktorá nám povedala, že synček má detskú mozgovú obrnu. Život sa mi v jednom okamihu zrútil ako domček z karát,“ pokračuje Lucia Kovaľová.
Pred sebou tak mala rodina ťažké obdobie, počas ktorého sa musela v prvom rade vyrovnať so synovou diagnózou a následne sa nastaviť na nový režim fungovania. „ Ja som stále musela niečo robiť, aby som si aspoň trochu zamestnala myseľ. S kamarátkou sme sa preto pustili do spoločného projektu a začali sme tvoriť svadobné výzdoby,“ hovorí.

Svadbám dodávajú tú správnu atmosféru

V rámci svadobnej agentúry MajLuc spoločne vymýšľajú návrh výzdoby a farebné kombinácie, ktoré by mali dodať svadbe jedinečnú atmosféru. Všetko najskôr konzultujú s nevestou. Pokiaľ sa ich názory zhodujú, na rad prichádza samotná realizácia. V ponuke oravskej agentúry je aj prenájom dekorácií, kytice a pierka pre ženícha či dekorácie na autá.

Aktuálna svadobná sezóna je už v plnom prúde, Lucia stíha jednu svadbu za týždeň. Všetko sa snaží prispôsobiť tomu, aby popri práci venovala dostatok času svojmu synčekovi. „On je také naše slniečko. V poslednom čase sa z neho stal aj veľký výmyselník, ktorého baví robím neplechu. Každý deň musí cvičiť a chodiť, takže vymýšľam preňho rôzne hry, pretože nie vždy sa mu chce,“ povedala s tým, že svojej práci sa preto venuje najmä v noci, keď Tadeáš spí, prípadne skoro ráno.

Kreatívnu tvorbu vníma ako formu terapie a psychohygieny. Pomáha jej odreagovať sa, zabudnúť aspoň na chvíľu na synovu diagnózu a zároveň jej do života prináša nové stretnutia a rozhovory. „Domov prídem ako nový človek. A keď ešte následne vidím na fotografiách výsledok, tak to ma už úplne dobije energiu. Vďaka tomu viem lepšie fungovať v osobnom živote aj v rámci starostlivosti o malého,“ ozrejmila.

Synčeka čaká náročná operácia

Ďalším benefitom je možnosť zárobku, hoci Lucia priznáva, že tá nebola pre ňu úplnou prioritou. Tadeáša však čaká o niekoľko dní operácie Ulzibat. Ďalšie náklady predstavujú aj rôzne terapie, rehabilitácie a pomôcky, ktoré potrebuje. Každé euro navyše tak putuje práve na potrebnú starostlivosť o malého bojovníka. Zároveň pomôže domácnosti, v ktorej hlavný príjem stojí na manželovi. „Neviem si predstaviť, čo by bolo, keby sme ho nemali,“ priznáva Lucia. Veľkou oporou sú pre ňu jej najbližší – okrem manžela aj mama, svokra aj švagriná Zdenka, ktorí sa o Tadeáša starajú, aby sa ona mohla venovať svojej práci.

Chcú byť najlepšie

Luciiným snom je momentálne stať sa najlepšou agentúru v oblasti svadobnej výzdoby minimálne v oravskom regióne. Spoločne so svojou kamarátkou – kolegyňou sa preto snažia kráčať s dobou a každú sezónu prichádzať s viacerými novinkami. Budúce nevesty nájdu ich ponuku na FacebookuInstagrame.

Zároveň sa mladá mamička púšťa aj do ďalšieho projektu. Spoločne s kamarátom chcú vyrábať rehabilitačné pomôcky pre deti. „Potrebujem ich pre malého, tak som si povedala, že sa skúsim vybrať aj takýmto smerom. Uvidíme, ako to dopadne,“ dodáva.

Chcem pomôcť

Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Liliana Kleinová
Vilko Ďuráč
Samuel Zborovančík
Róbert Bognár
Gavendová Klaudia