Renáta Húšťavová

Špeciálny kočík pre Renátku

Rada by som oslovila všetkých dobrých ľudí, ktorým záleží na osudoch iných.

Renátka sa narodila skôr a hneď po pôrode bola umiestnená do inkubátora. Po týždni dostala krvácanie do mozgu a zápal pľúc. Nasledovalo množstvo vyšetrení, infúzie, lieky. Jej stav bol vážny, pripravili ma na to najhoršie. Mala som sa tešiť z narodenia dcérky, avšak namiesto radosti som prežila veľkú bolesť, strach, kolotoč vyšetrení. Odlúčenie od nej bolo pre mňa veľmi ťažké, chýbala mi jej vôňa, plač, objatie. Každý deň som za ňou cestovala do Nitry, nosila som jej mlieko, ktoré som si odsávala. Nevedela som ju kojiť, nemala sací reflex, bola sondovaná. Po troch mesiacoch bola prepustená z nemocnice. Nikto mi nevedel povedať, aké následky bude mať krvácanie do mozgu, ktoré prekonala.

Po pár mesiacoch som zbadala, že nezdvíha hlavičku, neprevracia sa z jedného boku na druhý. Hlavičku mala oveľa menšiu ako by mala byť. Mozog sa prestal vyvíjať – diagnóza – Micocephalia. Renátka ostala na úrovni novorodenca, hoci v marci 2020 mala už šestnásť rokov. Počas tohto obdobia sme prešli skutočne ťažkými fázami bezradnosti, strachu, existenčnými problémami, keď som nevedela, ako ďalej. Vždy som však mala nádej, že raz bude lepšie a problémy ustanú.

Renátka sa však dodnes trpí silnými záchvatmi, je ležiaca, nedokáže sa sama najesť, kŕmená je mixovanou stravou. Je však veľká, má 130 cm a váži 45 kg. Jej diagnóza je detská mozgová obrna najvyššieho stupňa a potrebuje 24-hodinovú starostlivosť, sama nie je schopná žiadneho úkonu.

Pri starostlivosti o Renátku by nám veľmi pomohol špeciálny kočiar, v ktorom by som ju mohla aj kŕmiť. Stojí však 2500 Eur a to je pre nás veľmi veľa. Píšem tieto riadky s nádejou, že nám bude poskytnutá pomocná ruka.

Ďakujem všetkým za finančnú podporu.

Chcem pomôcť

Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Liliana Kleinová
Vilko Ďuráč
Samuel Zborovančík
Róbert Bognár
Gavendová Klaudia