Annie Zemjanová

Potrebuje pomoc, aby mohla žiť spokojný a bezpečný život

Keď sa narodí dieťa, všetci rodičom prajú, nech je zdravé. Aj nám to všetci priali, ale akosi to nevyšlo.

Keď sa Annie narodila, trápili ju rôzne diagnózy od gastroenterologickej cez kožné až po nábeh na astmu. V roku sme si všimli jej zvláštne správanie, následne to dostalo rýchly spád a jej stav sa prudko zhoršoval. Absolvovali sme všemožné vyšetrenia, až nakoniec, keď mala dva, prišla diagnóza detský autizmus. Týždenne sa to zhoršovalo až do takého štádia, že išlo o život a musela začať užívať lieky. To nehovorím o tom, aké veci robila mne ako mame – vyzerala som ako zápasník po prehratom zápase. Všetko, čo jej prišlo pod ruku, bola zbraň na útok – od hračiek až po vybavenie domácnosti.

Časom sa trochu upokojila, ale pridalo sa čosi iné – chorobná potreba umývať si ruky a sprchovať sa. Annie je háklivá na akúkoľvek špinku, bola schopná si 30-krát denne umyť ruky, až ich mala červené od drhnutia. To isté kúpanie. Zobudila sa o jednej hodine ráno a kým sme ju neosprchovali, tak kričala. Nemohla spať, celé noci sme ju vozili autom, lebo budila celú ulicu. Nosí plienky, čo-to povie, ale rozumieme jej len my a porozumenie je veľmi slabé. Neustálym tréningom sa to krok za krokom zlepšuje. Má svoje zaužívané činnosti a veci a nezaujíma ju nič iné. Jej svet sú vlaky, bagre, kamióny, dinosaurus Rex a dopravné značky.

Von chodí, ale je to zložité. Amoky sú časté a jediné, čo môžem urobiť je dávať pozor, aby si neublížila.

Pridružil sa jej problém s nožičkami, keďže chodí po špičkách. Musí rehabilitovať, no nikto s ňou nechcel cvičiť lebo hryzie a pľuje, takže to zostalo len na mne. Musí nosiť špeciálnu obuv na mieru, keďže normálne topánky neobuje, taktiež nosí ortézy. Veľkým problémom je aj stravovanie, ktoré je zložité. Sú obdobia, keď je len krok od napojenia na sondu cez obdobie, keď je na nutridrinkoch vo fľaši až po taký jej normál, keď je kŕmená a papá jedlo, v ktorom má systém.
Annie nemá mamu, ale 24-hodinovú opatrovateľku, terapeutku, šoféra, logopéda. S pribúdajúcim vekom, silou a ťažkosťami sa zvyšuje aj finančná náročnosť na udržanie čo najlepšieho stavu, poprípade jeho zlepšovanie terapiami, rozvíjaním jej záujmov a zabezpečovaním ďalších pomôcok.

Viem, že nikdy nebude „fungovať“ na 100%, ale verím, že aj s vašou pomocou jej dokážeme dať to, čo potrebuje. Neočakávam, že začne rozprávať alebo bude v niečom vynikať, len chcem, aby bola šťastná a v bezpečí. Ak ste sa dočítali až sem, tak si to vážim, a ak sa rozhodne prispieť čo i len euro, tak vám ďakujem. Dávate nám nádej, že to raz bude lepšie.

Moje motto je: Naučím svoje dieťa žiť!

Chcem pomôcť

Systém bezhotovostnej platby CardPay

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Gavendová Klaudia
Kučák Ľubomír
Voržáčková Sabina
Lukáš Kubovič