Erik Adam

Po prebratí z kómy potrebuje intenzívne rehabilitácie

Volám sa Erik. V čase vzniku choroby v máji 2019 som mal 27 rokov. Pracoval som ako učiteľ telesnej výchovy na jednej strednej katolíckej škole.

Ako som prechádzal mestom, uvidel som, ako istí „podgurážení spoluobčania“ skáču a strašia ľudí. Kopali a búchali do zastávky, kde boli starší ľudia. Zavolal som políciu. Keď som prišiel bližšie, jeden z nich ku mne podišiel a kričal, aby som ho udrel. Vedel som, že týmto svojim správaním chce vyprovokovať bitku. Pokojne som mu povedal, že to nemám v úmysle.

Vedľa nás zastavil kamarát. Zrazu som však pocítil akési vnútorné napätie, veľkú bolesť hlavy a napínalo ma. Veľmi sa mi točila hlava, takže som nevedel ani stáť. Kamarát zavolal záchranku. Pomohli mi nastúpiť do sanitky. A potom už nič. Na nič ďalšie si nepamätám.

Prebudil som sa o 2 týždne. V hlave mi praskla cieva, prekonal som krvácanie do mozgu, kómu a skolaboval som. Museli ma oživovať, dýchali za mňa prístroje, pridružili sa zápaly pľúc, čriev a pankreasu.

Denne za mnou chodila snúbenica, mama a bratia. Uvedomujem si, aká to bola obeta. Ak by to nebolo, takto by som na tom psychicky nebol dobre! Často za mnou chodil kolega s manželkou. Je gréckokatolíckym kňazom. Pomazával ma olejom sv. Charbela a nosil mi aj Najsvätejšiu Eucharistiu. Navštevovala ma moja najbližšia rodina, súrodenci z maminej a otcovej strany, svokrovci, navštevoval ma aj riaditeľ školy, kolegovia a žiaci.

Môj život sa zmenil. Museli sme odložiť plánovanú svadbu a po prepustení z nemocnice som absolvoval viaceré rehabilitácie. Tam som stretával rôznych pacientov, ktorí na tom mali byť papierovo lepšie v porovnaní s mojou diagnózou, avšak stále som si hovoril, že oproti nim som zdravý.

Mám poškodený nervový systém, preto je regenerácia dlhší proces a musím byť trpezlivý. Avšak som samostatný a stále cítim, že mi rehabilitácie pomáhajú. Ak Boh dá, chcel by som sa vrátiť späť učiť metodiku TŠV a taktiež sa zosobášiť.

Ďakujem všetkým, ktorí sa rozhodnú pomôcť mi ísť za svojimi cieľmi.
Erik

Chcem pomôcť

Systém bezhotovostnej platby CardPay

Erik Adama

Nastavte výšku vašej podpory

0

Sumu zadávate v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.appa.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra Banky, kde bezpečne vyplníte vaše platobné údaje.

Môžete pomôcť aj ďalším

Liliana Kleinová
Vilko Ďuráč
Samuel Zborovančík
Róbert Bognár
Gavendová Klaudia
Kučák Ľubomír
Voržáčková Sabina
Lukáš Kubovič